Хвора медицина мікробної реформи

Хвора медицина  мікробної реформи  Округів – 5. Але без Володимир-Волинського?!

Комісія облради проігнорувала плани облдержадміністрації створити в області лише 3 госпітальних округи, а рішення про збільшення підтримав навіть депутат від провладного «Блоку Петра Порошенка «Солідарність», чинний голова Камінь-Каширської райдержадміністрації Валерій Дунайчук! 
Наприкінці січня в Луцьку це питання розглядалося на засіданні профільної постійної комісії облради з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинства. 
Позиція виконавчої влади області – на Волині повинно бути лише 3 госпітальних округи: Луцький, Ковельський та Нововолинський. Але ще раніше в стінах парламенту народні депутати України Ігор Гузь та Ірина Констанкевич буквально каменя на камені не залишили від цієї затії, аргументовано пояснивши, що подібний підхід виконавчої влади до надання медичної допомоги волинянам межує зі злочином…
Тому кінці з кінцями намагалися звести в стінах облради. Позицію облдержадміністрації на засіданні представляв начальник  управління охорони здоров’я облдержадміністрації Ігор Ващенюк, який займає цю посаду понад 10 років – ще з часів головування Володимира Бондаря, нинішнього керівника президентської фракції «БПП «Солідарність». Щоправда, останнім часом Володимир Налькович на рідній Волині буває рідко: трудиться в Києві на посаді заступника голови Держлісагенства України. Відтак, далекий від теми госпітальних округів.
Ігор Ващенюк тим часом (за вказівкою Володимира Гунчика?!) вважає, що якщо кількість округів збільшувати, то в результаті матимемо ту ж саму мережу, що й сьогодні, округи будуть формальними, а якість послуг не зміниться:
«Ми  хочемо частину послуг, які наразі надають тільки в Луцьку, локалізувати в районах».
Крім цього, начальник профільного управління облдержадміністрації запевнив присутніх депутатів, що створення госпітального округу в Камені-Каширському суперечить урядовій методиці. А от про безпідставну відмову розвивати сформований ще 5 років тому на базі Любомльського і Шацького р-нів госпітальний округ узагалі не обмовився, хоча сам особисто цим проектом і займався…
Нагадаємо: в 2011 р. фактично було завершено роботу з об’єднання медичних просторів Шацького і Любомльського р-нів.
«Акумулювання видатків із двох бюджетів дозволило збільшити капітальні видатки задля зміцнення матеріально-технічної бази лікувальних установ 2 районів на 66%. Так і надалі буде відбуватися медична реформа», – говорив на урочистих зборах із нагоди Дня Соборності тодішній голова облдержадміністрації Борис Клімчук.
І ніхто не заперечував. Ні тоді, ні наступних 5 років. Аж раптом – формують лише 3 госпітальних округи, а про цей не згадують…
Головний лікар ТМО, депутат облради Володимир Дибель на засіданні комісії був категоричним: госпітальний округ із центром в Любомлі  повинен бути, бо для цього багато зроблено в попередні роки. Та й  поблизу – державний кордон, і обидва райони буквально переповнені щоліта тисячами туристів... 
Місцеві органи влади категорично не поділяють намірів луцьких чиновників економити бюджетні гроші лише на й так обділених увагою медицини мешканцях області, особливо – в сільській місцевості. Гнівні протести відбуваються чи не в усіх куточках Волині.
Чи на найхарактерніший – на прикордонній Ратнівщині.
4 години (?!) прочекали жителі с. Смоляри і Язавні під дверима голови облдержадміністрації Володимира Гунчика, щоб потрапити зі своїм сільським головою Миколою Маргесом до нього на прийом. Нарешті «вождь» змилувався, зустрівся з людьми, які вимагали продовжити фінансування дільничної лікарні, адже в Самарах скоро буде центр об’єднаної територіальної громади.
«Вислухавши селян, Володимир Гунчик сказав, що питання фінансування лікарні – не до нього. А до районної влади… Та навіть якщо кошти надійдуть у сільський бюджет, сільрада не зможе її фінансувати, бо її не існує апріорі: лікувальний заклад не має ліцензії. Ігор Ващенюк прокоментував, що Самарівська дільнична лікарня – єдиний в області заклад охорони здоров’я, який не має ліцензії. «Я не бачу документів, і це вже триває багато років», – сказав. Громада ж пояснює, що ліцензії немає з однієї причини – через надмірну прискіпливість перевіряючих», – розповіла про ще один приклад некомпетентності та безвідповідальності газета «Рітнівщина».
З колегами важко не погодитися: перед візитом до Володимира Гунчика відбулася сесія райради. І ніхто інший, як голова райдержадміністрації Адам Харлампович ледь зі штанів не вистрибнув, доводячи, що не дасть на цю лікарню ні копійки. 
Прямо перед депутатами делегація з с. Самари устами Петра Шинкарука прямо сказала очільнику виконавчої влади Ратнівського р-ну (прямому підлеглому Володимира Гунчика):
«Саме Адам Харлампович у 2015 році переконував селян, щоб лікарню передали в управління райдержадміністрації, а тепер він же ж від неї і відмовляється! Адам Харлампович увійде в історію Ратнівщини як той чиновник, який тільки закривав лікарні та школи. А селянам що робити?».
Та й Камінь-Каширська райрада вже на іншому рівні відстоює право на існування госпітального округу з центром у цьому райцентрі. Депутати тут, щоправда, заручилися підтримкою райдержадміністрації і скерували звернення в усі інстанції.
Підтримати камінь-каширців на засідання комісії облради приїхала народний депутат України Ірина Констанкевич.
«Вона процитувала витяги з Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок створення госпітальних округів». У документі, зокрема, йдеться, що «Центром госпітального округу може бути населений пункт, що географічно є найближчим до центру округу, де розташована багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування. Зона обслуговування госпітального округу визначається своєчасністю прибуття до багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування, що не повинно перевищувати 60 хвилин, та повинна бути еквівалентна радіусу зони обслуговування 60 кілометрів за умови наявності доріг з твердим покриттям. Зона обслуговування може бути меншою за відсутності шляхів сполучення чи особливостей рельєфу, які суттєво ускладнюють комунікації (ріки без мостів, гори). Якщо за межами зон обслуговування госпітальних округів, визначених відповідно до пункту 15 цього Порядку, проживає понад 120 тис. жителів, то на таких територіях створюється госпітальний округ навколо населеного пункту, де розташована багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування першого рівня, як правило, в центрі такого округу», – навів аргументи Ірини Мирославівни відділ інформаційного забезпечення діяльності облради.
«Скажіть, будь ласка, чи може мешканець села Судче Любешівського р-ну при наших дорогах добратися до Ковеля за 60 хвилин?  – прямо запитала в авторів недолугої медреформи народний депутат. – Ми єдині серед інших областей, де адміністрація подає таку мінімальну кількість госпітальних округів. Чернігівська область, де така ж кількість населення, пропонує 8 округів, Львівська передбачає поділ на 9».
Право на існування Камінь-Каширського госпітального округу приїхали захищати в Луцьку і депутат облради від фракції «БПП «Солідарність», місцевої райдержадміністрації Валерій Дунайчук, голова райради Віктор Сус,  головний лікар райлікарні Людмила Потягайло. Вони зауважили, що районна лікарня обслуговує значну кількість пацієнтів, яким буде складно добиратися до інших районів.
Отже, після запеклих дискусій члени профільної комісії облради рекомендували облдержадміністрації клопотатися перед МОЗ і КМУ про створення в області 5 госпітальних округів: Луцького, Ковельського, Нововолинського, Камінь-Каширського та Любомльського. 
Як бачимо, єдність у збільшенні кількості з 3 до 5 округів існує однозначно. Але, швидше за все, від запропонованого Ігорем Гузем Володимир-Волинського доведеться відмовитися на користь Любомльського.
Але чи не пора подумати не про лише ліжко-місця, але й про санітарну авіацію, повітряні судна якої були б здатними швидко доставляти пацієнтів не лише в лікарні Волині, але й у медзаклади столиці? За часів СССР в області було кілька літаків «Ан-2», які перевезли в лікарні не одну сотню пацієнтів. Потім безгрошів’я і відсутність волі на повітряних швидких допомогах поставили хрест. Але якщо область прагне розвиватися не дідівськими методами, а йти в ногу з часом, то пора вже подбати хоча б про один санітарний гелікоптер, який і приземлитися може чи не в будь-якій точці області, і доставити хворого туди, де здатні врятувати його життя. Бо, врешті-решт, не лише доморощені олігархи заслужили право на приватні вертольоти…
Роман УСТИМЧУК.
На фото Олени ЛЕВЧУК і відділу інформаційного забезпечення діяльності облради: Любомльська ЦРЛ повинна стати центром госпітального округу; під час засідання профільної депутатської комісії.
Від редакції. 
Доки на Волині виконавча влада не кує, не меле, щоб захистити інтереси простих громадян у захищеному Конституцією України праві на якісну та безкоштовну медичну допомогу, Міністерство охорони здоров’я вже віддало на погодження проекти перших госпітальних округів, до складу яких повинно входити не менше однієї багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування першого або другого рівня та інші заклади охорони здоров’я. У переліку немає інформації про нашу область. 
Але заступник міністра Павло Ковтонюк визнав: 
«До МОЗ та Кабміну почали надходити листи, у яких депутати різних рівнів скаржаться на «поганий» розподіл територій у рамках госпітальних округів. МОЗ України вкотре наголошує – господарювання та ухвалення рішень зараз належить до компетенції громад. Україна повинна пройти шлях від адміністративно-командної форми правління, коли з центру вказували, де і що будувати, до демократичної, коли місцева влада братиме на себе відповідальність за комфорт життя своєї громади».
Таким чином, пора вже облдержадміністрації та її профільним управлінням брати на себе відповідальність за стан справ у медичній галузі Волині, а не постійно кивати на Київ, де чітко сказали: місцева волинська громада має вирішувати, скільки госпітальних округів їй потрібно, а не Володимир Гунчик чи міністерський чиновник.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%