Хто у черзі за ваучером

Хто у черзі за ваучером

Аби знайти своє місце під сонцем, і після 45-ти не пізно вчитися. Для цього нині створено всі умови. Адже з прийняттям нового Закону України «Про зайнятість населення» ті, хто переступив 45-літній рубіж,  отримали  можливість знову сісти за студентські лави, щоб освоїти нову професію чи підвищити кваліфікацію коштом Фонду державного соцстрахування на випадок безробіття, отримавши так званий ваучер. Детальніше про початок  ваучеризації на Волині розповіла на прес-конференції директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук:

– Освітні послуги, в першу  чергу, мають бути спрямовані на економіку. Але, на жаль, нині існує дисбаланс на ринку праці, й економіка служить освіті. Тому, на мою думку, соціальні ініціативи Президента щодо ваучеризації дуже вчасні, адже допомагають людині боротися за свою кваліфікацію.  Що це означає? Якщо вам понад 45 літ, маєте за плечима не менше 15 років страхового стажу, вас приваблює одна із 35 професій, визначених переліком, у центрі зайнятості можете взяти безготівковий ваучер, вартість якого сягає 11470 гривень, вибрати на своє уподобання навчальний заклад, укласти із ним договір та здобути омріяну спеціальність. Це процес добровільний: ніхто нікого не змушує. Цьогоріч на Волині коштів закладено на 857 ваучерів (6,5 мільйонів гривень), але їх поки видали 204 особам. Щоб досягти такого результату, довелося провести розмови з понад 20 тисячами людей.
Раїса Євгенівна назвала низку перешкод, із якими, працюючи з категорією громадян 45+, зіштовхнулися фахівці служби зайнятості. Серед проблем – недостатність страхового стажу (це означає, що людина працювала нелегально), відсутність будь-якої освіти (чи то професійно-технічної , чи вищої), непопулярність робітничих професій, що актуальні на сучасному ринку праці (як приклад – звітність шкіл у місцеві управління освіти про кількість випускників, які вступили у виші), а також психологічний бар’єр, бо вчитися, мовляв, у такому віці – важко.
Провівши моніторинг обраних для здобуття професії за ваучером навчальних закладів, керівник обласної служби зайнятості підсумувала: окремі з них не зуміли донести до людей необхідності своїх освітніх послуг, що наштовхує на питання про доцільність існування цих установ. А серед популярних навчальних закладів назвала ЛНТУ, Луківське ПТУ, Оваднівський та Маневицький професійні ліцеї, учбовий центр у Рокинях тощо. Також турбує проблема ліцензованого обсягу, адже охочих здобути той чи інший фах може бути більше. 
Що ж сьогодні є необхідним на ринку праці? Саме процес ваучеризації, за словами Раїси Євгенівни, підказує, які професії на Волині є найбільш затребувані. Отож, серед 204 осіб, які отримали ваучери, найпопулярнішими стали професії тракториста, електрогазозварника, плодоовочівника, напрямки (вища освіта) – промислове і цивільне будівництво, обслуговування та ремонт автомобілів, розроблення програмного забезпечення. Загалом із 35 запропонованих переліком спеціальностей обрано 19. Варто зазначити один нюанс, котрий, на думку фахівців служби зайнятості, потребує доопрацювання: людина з вищою освітою не може здобути за ваучером робітничу професію.
НЕ ПРОҐАВИТИ СВІЙ ШАНС
Серед вишів, які охоче обирає категорія 45+, чільне місце займає Луцький національний технічний університет. Отож керівник навчально-наукового центру післядипломної освіти ЛНТУ професор Зоряна Герасимчук розповіла про співпрацю зі службою зайнятості:
– Кожна людина має право на самореалізацію в будь-якому віці. У нашому навчальному закладі здійснюється підготовка за ваучерами за трьома спеціальностями – промислове і цивільне будівництво, міське будівництво та господарство, автомобілі та автомобільне господарство. Ми  працюємо над розширенням цього переліку. Наприклад, хочемо клопотати перед вищими інстанціями, щоб до запропонованого списку професій додати ще п’ять напрямків, які ми можемо запропонувати людям категорії 45+ для підвищення їхньої конкурентоспроможності на ринку праці. Навчання  розпочнеться з 1 листопада. Зараз ще триває набір.
Долучився до розмови з журналістами і директор Луцького міського центру зайнятості, з котрим напряму взаємодіє технічний університет, Едуард Неймарк:
– Ми вже видали 10 ваучерів для навчання за напрямком «промислове і цивільне будівництво», 7 – «міське будівництво та господарство» (для керівників об’єднань співвласників багатоквартирних будинків). Варто відмітити, що ця галузь нині – пріоритетна, бо в Луцьку створено 117 ОСББ.
Зоряна Герасимчук на продовження теми зазначила: для навчання категорії осіб 45+ в університеті здійснили адаптацію навчальних планів, розширили спектр варіативної частини. Через надмірну кількість охочих здобути спеціальності, попит на які зростає, здійснюють клопотання про збільшення ліцензованих обсягів. 
Зоряна Вікторівна як керівник навчально-наукового центру післядипломної освіти ЛНТУ не могла не згадати про відкриття (у співпраці зі службою зайнятості) Центру ділового студента, який дає змогу орієнтуватися на сучасному ринку праці. 
– За останні два роки з роботодавцями укладено 156 договорів про співпрацю, відповідно рівень працевлаштування наших випускників сягає 95%, – похвалилася здобутками професор ЛНТУ. 
ПЛОДООВОЧІВНИК – ПРОФЕСІЯ ПРЕСТИЖНА
Фахівців із категорії 45+ за напрямком «плодоовочівник» готуватимуть у Локачинській філії Оваднівського професійного ліцею. Про це детальніше розповів журналістам директор цього освітнього закладу Леонід Гомон та керівник Локачинського районного центру зайнятості Олександр Ребрук.
– Підняття питання ваучеризації не тільки дало змогу людям, котрі старші за 45 років, здобути ще одну освіту, а й виявило підводні течії, котрі раніше не відстежувалися, – поділився думками Олександр Дмитрович. – Порозмовлявши в районі з понад тисячею осіб із цієї категорії, виявили, що дуже багато з них не має необхідних 15 років страхового стажу. Це болюча тема. Отож, на сьогодні  видали 11 ваучерів  на здобуття професії «плодоовочівник». До речі, це переважно люди не безробітні, а ті, хто працює. До нас навіть зверталися охочі з Володимир-Волинського, Іваничівського р-нів. Така спеціальність для Локачинщини є досить затребуваною, бо на теренах краю діє потужне підприємство «Фруктекспол», яке вирощує чорну смородину на 260 гектарах.
Леонід Гомон розповів, що професію «плодоовочівник», виходячи із потреб району, в навчальному закладі було проліцензовано 2011-го. Ця спеціальність дає змогу не тільки достойно працевлаштуватися, а й підвищити рівень власних доходів, бо більшість мешканців краю веде присадибне господарство.
– Багато людей, втративши роботу після 45 років, зневірюється у власних силах, тому в розмові з ними варто робити акцент на перевагах, – поділився думками Леонід Георгійович. – Це, в першу чергу, досвід. Вважаю, що вчитися ніколи не пізно, головне – рівень мотивації, готовність до перекваліфікації. Ми готуємо фахівців за тими напрямками, які актуальні зараз. Тому спільно з центром зайнятості в нашому навчальному закладі вже укомплектовано групу із 20 осіб (із котрих дві жінки) для навчання (вечірнього) за фахом «плодоовочівник», що розпочнеться з 1 жовтня і триватиме три місяці. Хто потребує, забезпечуємо гуртожитком. Після цього кожен випускник отримає відповідне свідоцтво державного зразка.
А от Лук’яна Дмитрука із с. Залужне можна назвати «піонером» у справі ваучеризації. 53-річний чоловік першим у районі отримав документ на здобуття професії плодоовочівника та з 1 жовтня сідає за студентську лаву, бо вважає: вчитися потрібно. Особливо в сучасних умовах, коли без знання новітніх технологій та практик і кроку не ступиш. Та й, каже, в Європу ж ідемо. За освітою – машиніст баштового крана, ще в травні звернувся до послуг районного центру зайнятості, де й дізнався про ваучеризацію. Порадившись із родиною і заручившись її підтримкою, вирішив: треба ризикнути. 
– Маємо в господарстві 4 гектари землі, тож розвернутися є де. Надіюся, що підучуся – і врожаї стануть більші, а значить – зростуть наші доходи, – розмірковує Лук’ян Петрович.
– Ми йдемо в Європу, а європейський досвід свідчить, що там жоден господар не може продати свою продукцію, якщо не має сертифіката, який засвідчує його професійну компетентність у цьому напрямку, – знову долучився до розмови Олександр Ребрук. – Тож є до чого прагнути. Це – вагомий аргумент у розмові з людьми категорії 45+. До того ж, маємо пропозицію: підготувати кваліфікованих плодоовочівників з усіх спеціалістів, які працюють у «Фруктексполі», адже це підприємство з іноземними інвестиціями і хоче продавати продукцію за кордон. Тож рано чи пізно у нас кожного виробника змусять здобути освіту відповідного напрямку, проатестуватися. Тільки тоді зможемо йти в ногу з Європою.
На завершення розмови і Олександр Дмитрович, і Леонід Георгійович висловили думку про необхідність розширення переліку професій, для навчання за якими можуть видати ваучери. Це, наприклад,  спеціальності економічного напрямку, інженери з теплопостачання тощо. Усе залежить від потреб регіону.
Наталія ГЛАВНІЧЕК. 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (596) - 86.3%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (13) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (29) - 4.2%