Крило державної турботи

Крило державної турботи

Сирітство традиційно було і залишається індикатором добробуту суспільства. Відтак главою держави проголошено і запроваджена нова філософія соціальної роботи із дітьми. До цієї справи залучають фахівців різних служб і відомств, які повинні забезпечити доступні та якісні соціальні послуги не тільки для дітей-сиріт чи позбавлених батьківського піклування, а й для безпритульних, схильних до жебрацтва, малолітніх порушників… Відтак саме реформа захисту прав таких дітей в Україні наразі є однією із найуспішніших за останні 10 років життєпису держави.
 
У результаті реалізації соціальних ініціатив глави держави торік вдалося досягти максимального влаштування дітей у прийомні родини чи ДБСТ. Такі ж тенденції актуальні й у першому півріччі 2013-го. За оцінкою Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Україна є чи не першою з-поміж пострадянських країн, де влаштування дітей у сім’ї стало головною формою виховання сиріт. Якщо донедавна більшість українських дітей виявляли бажання всиновити іноземці, то наразі з 92 тис. дітей-сиріт 75 тис. – виховуються в українських сім’ях! Щоби звести до мінімуму таке явище, як соціальне сирітство, держава зобов’язана підтримувати родини, де  батьки мають ризик позбутися права виховувати своїх дітей. Тут надія – на соціальні служби, педагогів, працівників органів внутрішніх справ… Словом, тих, хто і за посадовими інструкціями, і за покликом серця, повинен прийти на поміч родині, яка стала на край прірви.  Задля реалізації соціальної політики, ініційованої Президентом України, затверджено Національну стратегію профілактики соціального сирітства до 2020 р. Відчутно змінилися акценти у діяльності регіональних служб у справах дітей, підрозділів кримінальної міліції у справах дітей тощо.
У секторі КМСД  управління МВСУ у Волинській області на чолі з Інною Остапович не приховують: стратегія неухильної державної опіки – кожній сім’ї, що опинилася в скрутній ситуації і кожній такій дитині, фахівцям цієї служби імпонує особливо. Адже профілактика – це робота на випередження. Часто, вчасно звернувши увагу на сім’ю, умови, в яких виховуються діти, можна унеможливити кримінальні правопорушення, що могли бути вчинені в майбутньому. Наразі на профобліку в органах внутрішніх справ Волині перебуває приблизно три сотні неповнолітніх. Правда, системна робота щодо профілактики підліткової злочинності, злагоджена взаємодія фахівців КМСД з іншими службами дає результат: за вісім місяців ц. р.  неповнолітніми було вчинено 200 кримінальних правопорушень, тоді як торік за відповідний період їх було 367.  З числа кримінальних правопорушень, за якими закінчено досудове розслідування,  за 8 місяців ц. р. повторно скоєно неповнолітніми 55, тоді як минулоріч за підсумками 8-ми місяців таких правопорушень було 154. 
За словами Інни Остапович, кримінальна міліція у справах дітей постійно шукає нові форми роботи з неповнолітніми:
«На рівні держави останнім часом відчутно змінилися акценти у нашій роботі, точніше – в тих вимогах, що стоять перед нами. Ми повинні передовсім працювати на профілактику, попередження правопорушень, бути якомога ближчими до дитини і сім’ї. А тому намагаємося урізноманітнити роботу. Попри те, що традиційно спільно з колегами зі служб у справах дітей беремо участь у засіданнях різного роду комісій, обстежуємо умови проживання родинги, що опинилися у кризовій ситуації, тощо, стараємося запровадити традиції проведення масових заходів, де головними героями були б діти. Це – і діти-сироти чи позбавлені батьківського піклування, і ті, хто перебуває на обліку, і ті, які живуть у непростих умовах, у скруті… Проводимо і спортивні змагання, і конкурси малюнків, і різного роду благодійні акції. Діти, як правило, беруть участь із задоволенням».
Для прикладу – акція «Напиши лист міліціонеру», в рамках якої працівники органів внутрішніх справ відвідують школи та інтернатні установи, спілкуються з дітьми. Ті в свою чергу знайомляться зі Славком Хоробриком, символічним героєм акції, і залюбки пишуть листи, в яких висловлюють свої побажання працівникам міліції, діляться сокровенним. Переможець цієї всеукраїнської акції отримає планшет, але в секторі КМСД УМВСУ у Волинській обл. запевняють: авторів найцікавіших листів у жодному районі не залишать без подарунків. З-поміж найцікавіших заходів – нещодавнє спортивне свято в Луцьку «Футбол без меж». На футбольній арені зійшлися діти-сироти та позбавлені батьківського піклування, діти, що перебувають на профілактичному обліку і схильні до вчинення кримінальних правопорушень. Посередництвом гри ініціатори дійства (а це – сектор КМСД управління МВС) за підтримки духовенства, соціальних служб залучають молодь до здорового способу життя, вчать проводити дозвілля з користю для себе і найголовніше – демонструють готовність міліції та держави завжди прийти на поміч, зарадити біді, підтримати в непростій ситуації. 
«Ми працюємо у тандемі з навчальними закладами. Представники кримінальної міліції у справах дітей проводять уроки, лекції. Влітку працювали в таборах відпочинку. Маємо сторінку в мережі «Фейсбук». Охоче йдемо назустріч кожній дитині, – запевняє Ірина Остапович. – Кому, як не нам, краще знати, як важливо вчасно подати руку допомоги  тій чи іншій сім’ї»...
Реформа роботи з дітьми, що нині реалізовується у кожному куточку країни, в тому числі й на Волині, є чи не найбільш благородною справою державної ваги. Про важливість реалізації цієї стратегії можна сказати словами Президента України: «У нас багато ще є проблем в державі, але ми повинні зробити все, щоб в Україні не було дитячих будинків,  шкіл-інтернатів, після яких діти не можуть себе знайти в житті. Вони страждають, вони себе втрачають. І втрачає від того держава». 
Віктор ГАВРИЛЮК.
На фото: під час нещодавньої акції «Футбол без меж», організованої сектором кримінальної міліції у справах дітей облуправління МВС.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (614) - 85.9%
Пізно (28) - 3.9%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%