Лісовий вектор

Лісовий вектор

Старовижівські лісівники: про здобутки і перспективи

Старовижівський район – третій за лісистістю на Волині. Поперед нього – лише Маневицький та Камінь-Каширський р-ни. Тому увага до діяльності ДП «Старовижівське ЛГ» – особлива.

На звіт лісогосподарників прибули заступник начальника Волинського ОУЛМГ Олександр Рибчинський, голова обласної організації профспілки працівників лісового господарства України Павло Матіюк, голови Старовижівських райдержадміністрації та районної ради Анатолій Бринчук та Юрій Кудацький, редактор райгазети Юрій Коваль.

Звітну конференцію вів багаторічний голова профспілкового комітету Анатолій Дунець. Він надав слово для доповіді головному лісничому ДП «Старовижівське ЛГ» Андрію Бабію, який на разі виконує і обов’язки директора держлісгоспу.

І ось що сказав в. о. директора одного з найбільш лісистих регіонів Волині.

«2016 рік для колективу ДП «Старовижівське ЛГ» був сприятливим, – відзначив Андрій Михайлович. – Підприємство справилось із наміченими завданнями по лісогосподарській та лісопромисловій діяльності…»

Ось такий погляд зі Старовижівщини. Полісся – не Південь, де галузь штормить і вона могла б уже зникнути, якби не Старовижівські лісівники, не Волинь, не інші лісоресурсні області, які надають підтримку колегам з Півдня та Сходу України. Старовижівські лісівники зокрема підтримують лісоводів Дніпропетровщини – Павлоградський і Новомосковський лісгоспи.

Головний лісничий, аби не бути голослівним, одразу перейшов до фактажу: «А тепер поговоримо в цифрах і показниках».

Це один із найцікавіших й історично вмотивованих регіонів Волинської області, де лісогосподарства і лісові промисли започатковані ще з часів Київської Русі. Зараз площа ДП «Старовижівське ЛГ» становить 39 960 га. Лісогосподарство розташоване в межах одного адміністративного району. ДП» Старовижівський ЛГ» складається з шести лісництв – Любохинівського, Дубечнівського, Старовижівського, Сьомаківського, Буцинського, Синівського.

Торік лісівники ДП «Старовижівське ЛГ» посадили 91,1 га лісових культур, на 49 га провели сприяння природному поновленню, на 50 га підготували грунт для посадки лісових культур в 2017 р. А ще заготовили 1141 кг лісового насіння, з яких 100 кг – насіння сосни звичайної, провели догляд за лісовими культурами на площі 628 га, в тому числі 236 га – мотокущорізами, 393 га – культиватором КЛБ-1,7.

За січень-грудень 2016 р. було виконано рубок догляду в молодняках на площі 267 га. Всі рубки догляду по лісгоспу виконуються згідно планів лісовпорядкування, яке було проведено в 2012 р.. У загальному по ДП «Старовижівське ЛГ» за 2016 р. заготовлено від рубок догляду 17 990 мЗ ліквідної деревини. Ліси ДП «Старовижівське ЛГ» в 2016 році були сертифіковані. В держлісгоспі діє «Програма формування, збереження та обліку високопродуктивних лісових насаджень головних лісоутворюючих порід у лісових насадженнях лісогосподарських підприємств Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства». В лісах Старовижівського лісового господарства було створено 100 км мінералізованих смуг і на 350 км зроблено догляди . В пожежо-небезпечний період працівники держлісгоспу проводили рейди і роз’яснювальну роботу серед населення району, що в свою чергу дозволило запобігти виникненню лісових пожеж.

В 2016 році значно покращилась робота відділу охорони та захисту лісу, який очолює досвідчений і грамотний спеціаліст, провідний інженер Олександр Чабан. За рік проведено 205 рейдів, складено 43 протоколи на порушників га накладено штрафів на суму 3971 грн. Шкода заподіяна псовому господарству оцінюється сумою 74 400 грн. Частина збитків відшкодована, частина знаходиться в судових установах. Ефективній роботі вказаного відділу сприяє наявність нового сучасного автомобіля «Рено Дастер», якого придбали за власні кошти на початку 2016 року (його вартість близько 0,5 млн грн).

Поряд з виконанням об'ємних показників значну увагу приділялось ефективному використанню лісосировинних ресурсів, питанням раціональної розробки деревини, суворому дотриманню сортиментної структури, поділяночному обліку виходу лісопродукції.

В результаті за звітний період відбір ділових лісоматеріалів від рубок головного користування становив 94 % і досяг 24945 кбм за рахунок максимального відбору спеціальних сортиментів та пиловників вищих сортів.

Рівень заготівлі фансировини вільхи – 54% та берези – 52%, пиловника хвойного – близько 78 %, фанерної сировини і пиловника дубових І сорту – близько 17,3 % від об'єму освоєння даних порід.

Зокрема, лісництвами лісгоспу відібрано 5215 кбм фансировини рядової.

– В організації відбору цінних сортиментів необхідно відзначити роботу Сьомаківського лісництва, яке очолює заслужений лісівник України Григорій Семенюк, Старовижівського лісництва (лісничий Ярослав Ляшук), Дубечнівського нижнього складу (начальник Леонід Бегаль), де вихід фанерної сировини становить 55%, – наголосив Андрій Михайлович. – Ними забезпечено відбір фансировини дубової в обсязі 107 кбм, в т.ч. І сорту – 51 кбм, II с – 56 кбм..

А ще підприємством заготовлено 14812 кбм пиловника хвойних порід, при цьому витримано обсяги виходу пиловника І-ІІ сортів згідно сортиментної структури.

На цім напрямку, на думку доповідача, є значні резерви, тож лісогосподарство буде нарощувати позитивні тенденції.

– Управлінням постійно наголошується на обов’язковому виконанню обсягів рубок головного користування, – зазначив Андрій Бабій. – Рівень заготівлі дров паливних на рубках головного користування за минулий рік склав 3,6 %. На цей рік згідно сортиментної структури також нам доведено завдання 3,6 %. Основними завданнями лісозаготівельного виробництва і надалі залишається подальше підвищення культури ведення лісозаготівельних робіт, постійна робота по збільшенню виходу ділової деревини.

Доповідач відзначив, що у звітному періоді перероблено 11 639 куб. м деревини і випущено продукції на 12297 тис. грн. Випущено 1500 кбм пиломатеріалів та 3032 кбм заготовок для європіддонів, 392 кубм заготовок дубових.

– Поряд з цим ми постійно націлюємо інженерно-технічну думку на збільшення ефективності використання деревини, пущеної в переробку, – наголосив теперішній керманич лісгоспу. – У 2016 році було придбано нову лінію по виготовленню заготовок для євро піддонів вартістю 1584 тис. грн, що значно підвищило ефективність використання деревини. В цьому році плануємо придбати новий брусувальний та торцювальний верстати. Нам і надалі необхідно продовжувати роботу по вдосконаленню виробничо-технологічних процесів, поглибленню переробки.

Загалом же за цей період лісопродукції реалізовано споживачам 31045 кбм на суму 19,8 млн грн, продукції переробки – на 10,7 млн грн. Тобто, в загальній структурі реалізації відсоток продукції лісозаготівель складає 68 %, продукції переробки – 36 %.

Середня реалізаційна ціна 1 мЗ становила 637 грн.

Реалізація круглого лісу була першочергово зосереджена на забезпечення внутрішнього ринку, на який було поставлено 22,6 тис. кбм або 73 %, в тому числі спеціалізованим деревообробним підприємствам 5,2 тис. кбм фансировини рядової та 3,8 тис. кбм техсировини.

З метою зменшення обсягів послуг залізниці проводилась робота по нарощуванню статистичного навантаження вагонів, скороченню строків їх навантаження, ефективному плануванню, що дало можливість відвантажити на експорт 160 вагонів лісопродукції, яка користується обмеженим попитом на ринку України.

А ще в 2016 році на виконання заходів з охорони праці використано 173,9 тис. грн, що на рівні минулого року. Кошти виділялись на приведення машин і механізмів до вимог нормативів безпеки, придбання спецодягу та засобів індивідуального захисту, ремонт санітарно-побутових приміщень, медогляд працівників та їх навчання з питань охорони праці.

З початку року спеціальним курсовим навчанням, інструктажами з безпечного виконання робіт охоплено всіх працюючих 4 спеціалістів керівної ланки пройшли навчання з питань охорони праці та пожежної безпеки в галузевому навчальному центрі «Укрцентркадриліс».

Хоч доповідач також визнав, що для покращення роботи з охорони праці потрібно не тільки якісно проводити спеціальні курсові навчання, але й умови праці працівників господарств доводити до вимог нормативів, регулярно здійснювати оперативний адміністративно-громадський контроль на всіх рівнях.

– В результаті нашої спільної роботи в 2016 році значно підвищилося матеріальне забезпечення працівників підприємства, – константував він. – Середня заробітна плата за цей рік склала 5540 грн, що в порівнянні з минулим роком на 1165 грн більше. Ну і звичайно лісгосп зробив вагомий внесок у бюджет всіх рівнів, а це 9732 тис. грн, що на 1085 тис. грн більше, ніж у минулому році.

– Але на цьому ми зупинятися не плануємо, – запевнив і колектив, і гостей головний лісничий. – На 2017 рік передбачено ріст реалізації продукції на 11% (у вартісному вигляді – 34,5 млн), ріст заробітної плати – до 6587 грн (18%) та відповідно внески до бюджетів всіх рівнів збільшити до 10,3 млн грн (ріст 106%).

І хоча цей рік не обіцяє бути легким , ми з оптимізмом дивимося в майбутнє і зробимо все можливе, щоб наші волинські ліси були ще кращими.

Дуже грунтовну і цікаву співдоповідь зробив багаторічний голова профспілковогї організації ДП «Старовижівське ЛГ» Анатолій Дунець. Він користується великим авторитетом серед працівників, зробив багато корисного для лісогосподарства та галузі.

Лісівникам подякували за роботу і суттєвий вклад в бюджет місцевих громад голова районної держадміністрації Анатолій Бринчук та голова районної ради Юрій Кудацький. Про плідну співпрацю з лісівниками говорив і редактор райгазети Юрій Коваль.

Заступник начальника Волинського ОУЛМГ Олександр Рибчинський передав вітання та подяку усім працівникам лісогосподарства від очільника волинських лісівників Олександра Кватирка, проаналізував стан роботи у державних лісопідприємствах ВОУЛМГ, наголосив на важливості людського фактору та перспективності галузі.

– Кадри – це найголовніше, що ми маємо! – мовив Олександр Павлович. – Саме вони запорука усіх успіхів, якими гордиться і буде гордитися лісова галузь.

Голова обласної організації профспілки працівників лісового господарства України Павло Матіюк говорив про виклики, які кидають лісівникам окремі політикани та депутати, про честь галузі, яку потрібно відстоювати усім разом, про соціалізацію колективних договорів, більш активний відпочинок, оздоровлення та лікування, соціальний захист працюючих. Адже галузь має всі можливості, аби допомагати своїм трудівникам та їх сім’ям. А ще зауважив, що цьогоріч лісівники зможуть оздоровитися на Світязі, де діятиме оновлена відомча база, також про намагання відновити санаторій у Журавичах, на що вже виділено частину коштів.

В обговоренні доповіді також взяли участь заслужений лісівник України Григорій Семенюк та майстер Старовижівського цеху переробки Іван Троць. Вони, до речі, висунули і цікаві пропозиції щодо покращення колективного договору, що і було підтримано конференцією.

Велику групу лісівників було нагороджено відзнаками Президії профспілки працівників лісового господарства України, Волинського ОУЛМГ, райдержадміністрації, районної ради, ДП «Старовижівське ЛГ».

Сергій ЦЮРИЦЬ.

Фото автора.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (67) - 85.9%
Пізно (3) - 3.8%
Яка різниця? (2) - 2.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (1) - 1.3%
Мені байдуже (4) - 5.1%