Капкан безвізу

Капкан безвізу

От-от довгожданий безвізовий режим короткочасних поїздок громадян України в країни Європейського Союзу стане реальністю. Про позитивні рішення фактично всіх керівних структур ЄС у Страсбурзі та Брюсселі навперейми радісно відрапортували чи не всі вітчизняні достойники. І кожен ледь не собі в особисту заслугу ставить скасування Шенгенських на національних віз чужими державами… Але радіти нема чого.
Бо ж ніхто з власників дипломатичних паспортів та осіб, здатних купити авіаквитки, не хоче брати не себе відповідальність за грандіозні черги, які доводиться долати водіям і пасажирам автотранспорту, котрі «з боєм» прориваються через любомльський Ягодин і володимир-волинський Устилуг у Європу навіть у ці хвилини. До заповітного смугастого шлагбаума до прикордонників зараз важче дістатися, ніж у радянські часи купити без черги кілограм вареної ковбаси! І основний удар не себе приймає кілька патрульних поліцейських, яких штурмують так, наче вони охороняють не пункт пропуску, а Бастілію чи Мавзолей!
Хаос стовпотворіння лише посилиться після 11 червня, коли для мандрівок за кордон віз уже не треба.
Що робити з новою хвилею мандрівників за кордон, переважна більшість із яких мешканці волинських прикордонних районів та представники чи не всіх інших областей України?
Чи не першими на це запитання шукають відповіді прикордонники та митники. А 12 травня у пункті пропуску «Ягодин-Дорогуск» відбулася міжнародна зустріч представників Державної фіскальної служби України, Волинської та Львівської митниць ДФС, Державної прикордонної служби України з представниками Адміністрацій митних та прикордонних відомств Республіки Польща.
Як повістили в волинському податковому відомстві, учасники наради «оцінили функціонування Системи попереднього повідомлення про виникнення надзвичайних ситуацій і здійснення необхідних заходів для її оптимізації; розширення пілотних  проектів у сфері обміну інформацією; перспективи запровадження спільного контролю на українсько-польській ділянці державного кордону України; розбудову пунктів пропуску та прикордонної інфраструктури на українсько-польській ділянці державного кордону; прогнози щодо кількості осіб, що перетинатимуть кордон у зв’язку із лібералізацією візового режиму між ЄС та Україною».
Найактуальнішим було питання черг в пунктах пропуску на українсько-польському кордоні та реалізації заходів щодо їх усунення.
В зв’язку з ухваленням безвізу фахівці припускають, що кількість подорожуючих за кордон зросте, як мінімум, на 13%.  
Значить, рівно на стільки ж довше доведеться очікувати в чергах. Особливо тривала та болісна ця процедура – з польського боку. Автор цих рядків на власному досвіді в травні ц. р. пересвідчився: прикордонники та митники сусідньої держави працюють украй повільно. Щоб зайвий раз не виходити з будки, «заганяють» на оформлення одразу по 5-6 автотранспортних засобів, потім так само разом перевіряють автівки, оформлюють документи, знімають відбитки пальців… У результаті все це триває майже годину.
«Ситуація під час повернення з України в Польщу – також драматична! – сказав кореспондентові польського радіо TOK FM голова неурядової організації «Нови Став» Міхал Вуйцік. – І її треба негайно змінювати!».

«Минулими вихідними я була учасницею цього «прикордонного цирку» аж 12 годин! – додала Марта Драбчук. – А коли нарешті подолали всю процедури, то думала лише про одне: аби від утоми не заснути за кермом і не вилетіти в канаву…».

Але безпосередньо в пункти міжнародного пропуску ще треба потрапити! І якщо раніше на підступах до Ягодина і Устилуга упорядкуванням руху займалися прикордонники, то тепер цю невластиву функцію передали… поліції. Передали, та не подбали про необхідну кількість правоохоронців! 
Саме тому на одному з засідань Громадської ради при облдержадміністрації було вирішено звернутися до Міністерства внутрішніх справ України, щоб на центральному рівні допомогти волинянам вирішити цю гостру проблему.
На жаль, столичне начальство Нацполіції переадресувало звернення представників волинської громадськості… у Луцьк, до начальника правоохоронців області генерала поліції третього рангу Петра Шпиги, хоча збільшення кількості поліцейських на безпосередніх підступах до міжнародних пунктів пропуску в Ягодині і Устилузі – в компетенції Києва.
І раз так, то Петро Шпига, якому доручили хоча б якимось чином відреагувати, не мав ніякого іншого вибору, ніж констатувати те, що є:
«У ході реформування органів внутрішніх справ штатна чисельність новостворених підрозділів поліції ГУНП порівняно з чисельністю органів і підрозділів УМВСУ у Волинській області скоротилася більш як на 800 одиниць і на цей час є однією з найменших в Україні. З метою забезпечення ефективнішої профілактики злочинності за рахунок перерозподілу наявної штатної чисельності створені сектори реагування патрульної поліції. У Володимир-Волинському чисельність складає 36 осіб, у Любомльському – 28. Слід зауважити, що ці підрозділи створювалися за рахунок перерозподілу наявної штатної чисельності інших структурних підрозділів, тому чисельність усіх органів поліції суттєво зменшилася і фактично стала мінімально допустимою. У більшості відділеннях і відділах полції області по штату залишилося лише по 2-3 посади дільничних офіцерів поліції, по 1 посаді інструкторів ювенальної превенції та дозвільної системи, до мінімуму скорочено служби забезпечення – залишилося лише по 0,5 ставки прибиральника службових приміщень, а посади водіїв узагалі ліквідовані»…
І – повідомити:

«На цей час немає можливості виділити додаткову штатну чисельність Володимир-Волинському і Любомльському відділам поліції за рахунок перерозподілу (скорочення) наявної кількості інших підрозділів ГУ Нацполіції у Волинській області».

І це означає, що з запровадженням безвізу на двох МАПП Волині будуть уже не черги, а стовпотворіння… Ось так безвіз перетворився на капкан…

Сергій ШРАМЧУК.
На фото Романа УСТИМЧУКА: черги в польському Дорогуску.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (620) - 86%
Пізно (28) - 3.9%
Яка різниця? (14) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.3%
Мені байдуже (30) - 4.2%