Неможливе стало реальністю

Неможливе стало реальністю


На теплі слова директор департаменту реформ та розвитку медичної допомоги Міністерства охорони здоров’я України Микола Хобзей, оглядаючи центральну оперативну диспетчерську КЗ «Волинський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф», не скупився.

Що ж до ймовірної фінансової підтримки, то зауважив: уже зараз такого очікувати не варто.
Пан Хобзей прибув із робочим візитом до обласного центру Волині разом із першим заступником Глави адміністрації Президента України Іриною Акімовою. Одначе поки Ірина Михайлівна ознайомлювалася з роботою Луцького центру надання адміністративних послуг, Микола Кузьмович побував у приміщенні центру екстреної медицини. Поважного гостя супроводжував начальник головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації Ігор Ващенюк, зустрічав головний лікар Олег Куц.
Варто зауважити, що центр було створено за рішенням сесії обласної ради 25 січня цього року задля модернізації служби швидкої допомоги. Працювати заклад розпочав із 1 травня. Сюди надходитимуть виклики за номером 103 із усієї області, а працівники оперативно-диспетчерської служби передаватимуть інформацію бригадам «швидкої», попередньо розмежувавши виклики на екстрені та невідкладні. Регіональний принцип не діятиме: до хворого, який потребує саме екстреної допомоги, їхатиме та карета, що перебуває найближче. Поки до системи під’єднано Луцьк, Луцький та Рожищенський р-ни. На черзі – Локачинський.
– Решта – у роботі, – повідомив Ігор Ващенюк Миколі Хобзею. – Поступово підключаємося до системи. Почали з обласного центру. Ефект змін помітний.
Як повідомив Олег Куц, служба працює у режимі 96,7% від нормативу доїзду. Тобто, якщо передбачено: карета швидкої має дістатися до пацієнта, якому потрібна екстрена допомога, за 10 хв. у місті та 20 хв. у сільській місцевості, то волинським медикам потрібно ще менше. Кажуть, економлять дорогоцінні хвилини за рахунок швидкої передачі виклику та оперативного виїзду бригади.
Оглядаючи зал, де працюють диспетчери, Микола Хобзей поцікавився: чи є проблеми з розмежуванням екстрених та невідкладних викликів (відповідно до стандартів приїзд лікарів – до 1 год.)? Відповідь: у Луцьку скарг немає. Мовляв, люди хоча й звикли викликати швидку, щойно підскочить температура, однак розуміють різницю між екстреною і невідкладною допомогою.
Важливий нюанс – реформування швидкої допомоги Волинь здійснювала власними силами. Відтак на будівельні роботи – реконструкцію приміщення оперативної диспетчерської служби (що розташована у Луцьку на вул. Словацького на базі колишньої Луцької станції швидкої медичної допомоги) – у місцевому бюджеті віднайшли 3 млн 100 тис. грн. У приміщенні не лише зробили ремонт, а й підвели оптоволоконний кабель, облаштували дві резервні телефонні лінії для номеру 103, встановили сервер малої потужності, архіватор мовленнєвої інформації, резервні блоки живлення на 8 год. автономної роботи. Тож загалом реалізація проекту ватувала близько 4 млн 500 тис. грн.
– Насправді це – невеликі кошти, якщо зважити на обсяг зробленого та на ефект, – підкреслив Олег Куц. – Покращення у роботі екстреної медичної допомоги бачимо буквально за кілька місяців роботи. Зважте, період становлення – непростий. Завдяки тому, що встановлено систему навігації, фіксуємо час виїзду бригади після отримання виклику – в межах однієї хвилини. А раніше потрібно було й до трьох.
Загалом же столичний гість зостався задоволеним від побаченого. Зауважив, що волинська система охорони здоров’я – на високому рівні.
– Це при тому, що край не є університетською областю, не входить до пілотних проектів щодо реформування системи охорони здоров’я, – відзначив Микола Хобзей. – Особливо хочу наголосити: важливим моментом модернізації галузі є реформування системи екстреної медичної допомоги. З 1 січня діє Закон України «Про екстрену медичну допомогу», який є обов’язковим до виконання і в пілотних, і в непілотних областях. Ще рік тому скептики говорили, що виконання нормативів доїзду в десять хвилин для міста й двадцять хвилин для сільської місцевості є неможливим, але волиняни доводять: можливо. І це не може не тішити.
– Бюджету 2014 року ще немає, але практика показує, що навіть в умовах обмеженого фінансування раціональне використання коштів дає можливість отримати результат, – зауважив директор департаменту реформ та розвитку медичної допомоги Міністерства охорони здоров’я України.
Світлана ГОЛОВАЧУК.
Фото автора.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (579) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%