"Вуха" Мельниченка

Скандал із перехопленням телефонних контактів європейських політиків Агентством нацбезпеки США зруйнував порядок денний саміту глав держав ЄС зовсім не випадково. У західноєвропейських партнерів, які разом із США входять до «оборонного блоку» НАТО, просто увірвався терпець.

Якщо ще з волюнтаристською «миротворчою місією» Сполучених Штатів в Іраку вони так-сяк змирилися, коли на існування абсолютно незаконної в’язниці «янкі» в Гуантанамо, де без суду та слідства утримувалися сотні запідозрених у тероризмі громадян інших держав, вони ще спробували закрити очі, то інформація не тільки про перечитування електронної пошти простих обивателів Євросоюзу, але й прослуховування телефонних розмов лідерів європейських держав стала останньою краплею, що переповнила чашу. Виходить, США за час правління Барака Обами перетворилися на державу, яка намагається виконувати роль гегемона в усьому світі, заради чого не відмовляється навіть від використання найбрудніших прийомів! 
Але чи варто дивуватися з нерозбірливості заокеанських «яструбів» у взаєминах із країнами Західної Європи? Чи не ці ж континентальні демократії одразу після закінчення Другої світової війни буквально розчинилися в обіймах окупаційних американських та британських військ, які не стільки визволили разом із окремими французькими та канадськими підрозділами Західну Європу від «коричневої чуми», скільки спробували на довгі роки бути на цій землі справжніми господарями? До чого призвела подальша «холодна війна» з Радянським Союзом? Як тільки «янкі» розгорнули на континенті величезну кількість військових баз, так одразу й «совєти» відповіли нечуваною концентрацією ударних угруповань, здатних за короткий час дійди до Ла-Маншу. І якщо згодом діяльність СССР у Європі була визнана тоталітарною, то американці не тільки залишили за собою статус-кво, але й розширили сфери свого впливу аж до східних кордонів Польщі, Румунії, Словаччини та країн Балтії! Росія як ідеологічний та військовий правонаступник зруйнованого Союзу за правління Владіміра Путіна, щоправда, намагається повернути військову міць на континенті, проте діє явно із запізненням.
На цьому тлі втеча колишнього співробітника американських спецслужб Сноудена в Росію (США продовжують полювання за ним, щоб віддати під суд, вирок яким буде аж до смертної кари) стала тільки черговою серією викриттів, започаткованих ще австралійцем Ассанжем, який понад рік змушений перебувати в еквадорському посольстві в Лондоні. Бо і перший, і другий не втомлюються повторювати: спецслужби США розгорнули безпрецедентну в повоєнній історії шпигунську акцію! «Під ковпаком» у «заокеанських мюллерів» – фактично всі і вся. 
Саме тому глави держав і урядів 28 європейських країн прийняли спеціальну заяву, де висловили заклопотаність діями секретної служби США й закликали вирішити цю проблему під час переговорів з американцями до кінця року.
Особливо стурбованими виглядала канцлер ФРН Ангела Меркель і президент Франції Франсуа Олланд: Сноуден через західноєвропейські медіа сповістив, що «синки дядечка Сема» прослуховували їхні мобільні телефони. Лідери країн, що є фундаментом Євросоюзу, перед початком саміту навіть провели двосторонні консультації, як діяти за таких неприємних обставин. А Голова Європейської ради Герман Ван Ромпей зачитав заяву, де висловлена стурбованість громадян ЄС шпигунськими діями США, якщо вони дійсно мали місце.
Чи «мали вони місце»? А хто в цьому сумнівається? Проте як добре, що Сноуден утік із Америки та почав розповідати світові правду, біля витоків котрої стояв ще Ассанж! Адже цивілізований світ остаточно зрозумів, із ким змушений мати справу! І тут гріх не пригадати ще одного гучного скандалу – «плівок Мельниченка». Пригадуєте, як екс-майор держохорони передав владному соціалістові Морозу записи, здійснені нібито в кабінеті Леоніда Кучми? Версія, що їх упродовж тривалого часу фіксував побутовий портативний диктофон, який буцімто лежав під президентським диваном, згодом луснула, мов мильна бульбашка: ніяких елементів живлення не вистачить для такої безперебійної роботи цієї техніки. І тоді, і згодом фахівці натякали: якщо прослуховування кабінету глави Української держави й «мали місце», то здійснювалися вони зовсім в інший спосіб! У який? Викриття, зроблені Ассанжем і Сноуденом, підказують: заокеанські спецслужби здатні прослуховувати навіть німих! А от для чого замовникам цієї «качки» була потрібна та давня, але трагічна для України провокація, знатимемо, проте – не зараз, а через десятки років, коли відкриються архіви. Бо Мельниченко стверджував, ніби записав на диктофон інформацію про постачання нашими військовими в Ірак систем протиповітряної оборони «Кольчуга». А коли останній солдат Хусейна склав зброю, виявилося, що жодного протиповітряного комплексу українського виробництва там і близько не було!
Як далі розвиватимуться стосунки Європи і США, покаже час. Але стає зрозумілим: стратегічне партнерство тріснуло на рівні фундаменту.
Володимир ДАНИЛЮК.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (268) - 85.9%
Пізно (11) - 3.5%
Яка різниця? (8) - 2.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (13) - 4.2%
Мені байдуже (11) - 3.5%