Якщо секс, то безпечний

Якщо секс, то безпечний

У Львові нещодавно відбувся семінар-тренінг «Побудова партнерства для забезпечення населення послугами з планування сім’ї та доступними засобами контрацепції». Захід організовано Фондом народонаселення ООН в Україні спільно з МОЗ України та в партнерстві з програмою «Здоров’я жінок України» Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Знову говорили «про це», бо тема, хоч і делікатна, але надто важлива як для кожного особисто, так і країни загалом. 

У конференц-зал львівського готелю «Дністер» з’їхалися представники 5 областей: Львівської, Тернопільської, Рівненської, Закарпатської та Волинської. У складі нашої делегації – головний спеціаліст із акушерства та гінекології управління охорони здоров’я облдержадміністрації Роман Савка, головний лікар обласного центру здоров’я Сергій Новосад, директор ДВТП «Волиньфармпостач» Михайло Півнюк, координатор із діяльності в областях програми «Здоров’я жінок України» Світлана Демчук, представники профільних структур Луцької міської ради.
Що особливо приємно: наш регіон не пасе задніх у таких питаннях. Тут, звісно, особлива заслуга фахівців сфери. 
– То нелегка щоденна робота, системна і цілеспрямована. Пояснити, переконати, наскільки це важливо для здоров’я і добробуту сім’ї, буває непросто, – зізнається Роман Савка.
Захід відкрила заступник директора – начальник управління організації медичної допомоги населенню департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Ірина Микичак, яка зазначила, що формування та збереження репродуктивного здоров’я, забезпечення доступності послуг планування сім’ї для населення, його поінформованості щодо методів попередження небажаної вагітності та забезпечення населення засобами контрацепції належить до пріоритетних напрямків діяльності департаменту.  
Під час семінару відбувся обмін думками з приводу шляхів досягнення в Україні широкого розуміння і суспільного консенсусу щодо ключових соціально-економічних переваг сучасних засобів планування сім’ї для покращення здоров’я жінок та дітей.
Окремо торкалися проблеми вагітності та материнства у підлітковому віці, якій було присвячено цьогорічний звіт про стан народонаселення у світі. Учасники зазначили необхідність координації зусиль, спрямованих на зменшення кількості вагітностей серед підлітків.
Обговорення було жвавим, цікавим та корисним. Наводили і дані статистики які подекуди просто вражали. Наприклад, сексуальна активність жінок України найбільша  у віці 15-19 років. Звісно, це нерідко призводить до жахливих наслідків. Ранні аборти, народження небажаної дитини, турбота про яку перекладається на плечі батьків юних мами і тата, відмова від немовляти, інфекції, подекуди невиліковні хвороби... Досі побутують різні думки з приводу того, в якому віці варто розпочинати сексуальне виховання. І тут дійсно важливо знайти правильний підхід до підлітків. «Молоді люди є занадто молодими, щоб знати, але знову ж – вони занадто молоді, щоб помирати...» – підсумував національний консультант Фонду народонаселення ООН в Україні Богдан Підвербецький, розповідаючи про «Соціально-економічні вигоди інвестування в планування».
Крім того, учасники семінару торкнулися тем різноманіття контрацептивів на ринку України, особливостей їхнього вибору жінками в окремих регіонах держави, проаналізували ринок контрацепції. Говорили також про переваги та соціально-економічні вигоди інвестування у планування сім’ї, побудову комунікативної стратегії для покращення інформованості населення щодо збереження репродуктивного здоров’я і сучасних методів планування сім’ї тощо.  
На окремих тезах варто особливо наголосити, адже про таке потрібно знати кожному.
Долю можна... спланувати
Коли говоримо про планування сім’ї, то, звісно, не маємо на увазі дату весілля і особливостей його організації. Насамперед ідеться про дітей: коли їх мати та скільки і як зробити так, щоб ці визначальні моменти в житті наставали тоді, коли цього хочуть обоє. Є різні версії і думки, однак у будь-якому випадку: що б не вибрали молоді люди для запобігання небажаній вагітності, це з усіх точок зору – і етичних, і моральних, і суто в контексті особистого здоров’я – на тисячу відсотків краще, ніж аборт! 
Сьогодні понад сто мільйонів жінок у світі приймають протизаплідні таблетки. Про що свідчить цей факт? Про те, що люди піклуються про своє здоров’я, думають про майбутнє. Тим більше, як стверджує та ж статистика, ефективність комбінованих оральних контрацептивів становить до 99,7%. 
Внутрішньоматковими засобами контрацепції у світі користуються понад 60 мільйонів жінок. Вибирають їх, звичайно, також через ефективність: показник кількості небажаних вагітностей на сто жінок, які застосовують «спіраль», – 0,3-1,5. Саме завдяки цьому вагомому фактору вони й посідають друге місце за популярністю серед засобів запобігання від небажаної вагітності. А от презервативи за умови постійного і правильного застосування ще й знижують ризик передачі ВІЛ-інфекції на 80-95%. 
Відтак кожна людина щодо інтимної сфери свого життя має робити власні висновки, виходячи із особистих переконань та стилю життя. 
Особисті плани – у планах держави
Специфіка сучасної демографічної ситуації в Україні дає підстави характеризувати її як затяжну кризу. На фоні розвинених європейських країн у нас визначають нижчий від середньоєвропейського рівень народжуваності та високий рівень смертності. Правда, протягом останніх десяти років ситуація в Україні кардинально змінюється. На думку фахівців, насамперед це зумовлено запровадженням вагомої одноразової допомоги при народженні дитини ще у 2005 р. і її відчутне зростання вже останніми роками. 
Щодо інших змін у цьому процесі, то останнім часом у нас спостерігається «старіння» материнства, тобто зростання народжуваності серед жінок старших 25-30 років. На думку фахівців, таке явище, з одного боку, може негативно вплинути на рівень народжуваності (через скорочення періоду активного дітонародження), проте з іншого – воно цілком відповідає загальноєвропейським тенденціям і покликане сприяти формуванню в Україні моделі більш усвідомленого та відповідального материнства і батьківства.
Міфи та реалії про контрацепцію
Багато хто, критикуючи особливо оральні контрацептиви, перш за все, спекулює їхньою вартістю, – мовляв, це дороге задоволення. Але найпростіші математичні розрахунки доводять: прийом однієї таблетки на день вартує близько чотирьох гривень. Тож хіба ця сума є настільки високою, щоб пошкодувати витратити її на власне здоров’я і убезпечити себе в майбутньому від небажаних несподіванок? Тим більше, що певні препарати разом із контрацептивним ефектом також мають лікувальну дію. Чимало критики на адресу гормональних контрацептивів звучить і в контексті – «від них товстішають». Однак усе це теж дуже індивідуально. Набирання ваги (приблизно в межах 2-3 кг) й справді може спостерігатися, але це пояснюється лише апетитом. Хіба ж не логічно, що вага людини залежить від того, скільки вона їсть і скільки часу приділяє фізичній активності, незважаючи на те, які таблетки приймає?! 
Багатьох жінок турбує питання: коли жінка може завагітніти, припинивши прийом гормонів. Тут лікарі однозначні: за умови правильного застосування оральних контрацептивів здатність до зачаття відновлюється відразу після їхньої відміни. А через 3-6 місяців цей показник досягає 85 відсотків – як у жінок, котрі оральну контрацепцію не застосовували ніколи. 
«А от як із лібідо під час прийому оральних контрацептивів?» – запитують найвідвертіші дами. «Тут теж усе дуже індивідуально», – фахівці у цих «ексклюзивних» питаннях обережно підбирають слова. Однак зауважують, що більшість жінок відзначає підвищення сексуального бажання, оскільки вже немає страху перед небажаною вагітністю. Головне – приймати регулярно і вчасно!
Не варто, щоправда, забувати і про такий важливий нюанс: гормональні препарати не рятують від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Моменти у житті бувають різні, тому про таке треба вже турбуватися додатково. 
Говорячи про це, варто згадати про презерватив. Саме йому «приписують» пальму першості у захисті від хвороб, що передаються статевим шляхом. За умови правильного застосування показник надійності у захисті від небажаної вагітності теж високий – 98%. Важливо, правда, наскільки якісним є виріб.
Щодо препаратів екстреної, «пожежної контрацепції, то вони й справді дієві. Єдине – не варто застосувати часто, адже сама назва попереджає – то крайній випадок. Треба знати, що одна таблетка посткоїтального контрацептиву містить у 6 разів більше гормонів, ніж звичайний гормональний препарат. Абсолютно безпечними є і внутрішньоматкові  засоби, причому це стосується жінок будь-якого віку. 
Загалом же, дбаючи про власне здоров’я чи здоров’я коханої людини, потрібно не соромитися і консультуватися з фахівцями, читати відповідну літературу, цікавитися, думати, приймати свідомі рішення. Лише тоді можна мати гарантію щасливого спільного майбутнього.  
Світлана ДУМСЬКА.
До речі. В Україні діє міжгалузева Державна програма «Репродуктивне здоров’я нації» на період до 2015 р. Разом із тим до 2016-го в державі втілюватиметься в життя і програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Здоров’я жінок України». Тож кожен має змогу отримати необхідну «делікатну» консультацію за тел.: 0-800-50-27-57. 


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (618) - 86%
Пізно (28) - 3.9%
Яка різниця? (14) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.3%
Мені байдуже (30) - 4.2%