Благовіст Господньої любові

Благовіст Господньої любові


Щороку до Дня міста в Луцькому Замку відбувається фестиваль дзвонового мистецтва «Благовіст Волині». 

Це духовно-мистецьке дійство відбувається вже впродовж 23-х років. Цьогоріч свою майстерність демонстрували більше 20 дзвонарів. У рамках фестивалю відбулася також презентація книги голови Волинської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток та культури  Галини Марчук «Мідний голос віків», проходили майстер-класи з ліплення та розпису глиняних дзвоників, екскурсії у музеї дзвонів.
Духовні піснеспіви звучали у виконанні хору луцького храму Холмської ікони Божої Матері УПЦ КП та хору студентів Волинської духовної семінарії УПЦ під керівництвом протоієрея Петра Муляра. Тематичні музичні твори та поезію виконували учасники аматорських формувань Будинку культури мікрорайону Вересневе.
Спеціальні подяки за популяризацію дзвонового мистецтва та участь у фестивалі, а також сувеніри – керамічні дзвоники, виготовлені спеціально до фестивалю луцькою майстринею Жанною Миляшкевич, вручили дзвонарям виконувач повноважень Луцького міського голови Григорій Пустовіт і директор департаменту культури міськради Тетяна Гнатів.
Організували це унікальне дійство департамент культури міськради та облорганізація Українського товариства охорони пам’яток та культури.
Вдалося поспілкуватися з одним із учасників цього славетного фестивалю отцем Никодимом – настоятелем Луцького братства Воздвиженського чоловічого монастиря.
– Цей фестиваль відомий ще з 90-х років, – каже отець Никодим. – Щорічно організовують його на День міста в Луцькому Замку. Засновницею та ідейним організатором дійства є Галина Марчук – реставриня дзвонів, які втілюють в собі неабияке сакральне мистецтво. У закритих храмах вона намагалася взяти якомога більше дзвонів, і це стало неабияким поштовхом до відкриття унікального музею дзвонів, а згодом до проведення фестивалю «Благовіст Волині».

– Скажіть, чи усі дзвони, що «беруть» участь у фестивалі, «родом із Волині»?
– В основному, так. В минулі роки безжальні безбожники намагалися викрасти дзвони задля металу, але їхній метал не слугував вимогам брухтозбирачів… Можливо, секрет цього – в особливостях історії створення та технології виготовлення дзвонів, які сягають ще глибин 16 ст.?

– За який термін можна опанувати гру на дзвонах?
– Особисто я маю справу з дзвонарним мистецтвом ще з 7-го класу. Опановував його також в Свято-кафедральному соборі. Зізнаюсь, мав спеціальне навчання у Мінську. Там є професійна школа, де я навчався протягом чотирьох місяців.

– Ви вибираєте за якимись критеріями дзвони, чи усе відбувається волею випадку?
– Самі дзвони дуже коштовні, чимало вартують. Церковні атрибути втілюють в собі крім матеріальної ще і моральну цінність. Ось хоч би така деталь. Дзвонар може створювати мелодію, яка могла лунати приблизно 300 років тому. За старовиною технологією ринди створюють із балонів, як альтернативу.

– Чи бере участь фестиваль «Благовіст Волині» за теренами України?
– Як вчився в Білорусіі, то їздили по усій Білорусії! Бували і в Польщі. Окрім того фестиваль дзвонарного мистецтва проводився в Росії. Проте зараз я обмежений служінням…

– Ваші побажання волинянам?
– Нехай дзвони, які є в Луцьку, викликають у лучан духовне пробудження, Віру, Надію, Любов. Господь їх любить!

– Дякую Вам за цікаву розповідь.
– Навзаєм!

Розмовляла Анастасія НІКОЛАЄВА.

На фото Анастасії Марчук: авторка з отцем Никодимом.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%