Міністр УНР і Волинський воєвода…

Міністр УНР і Волинський воєвода…

21 вересня 2017 р. об 18.00 у приміщенні Палацу культури м. Луцька  відбудеться урочиста Академія «Генрик Юзевські: довірена особа Польщі та України».


«З метою відзначення 125-річчя з дня народження Генрика Юзевські Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки ініціював проведення низки заходів, котрі мають на меті ознайомити громадськість Волині з діяльністю Генрика Юзевські на державних посадах в українських та польських органах влади, його мистецькою творчістю зокрема, політично-економічним і культурно-громадським життям на Волині у міжвоєнний період загалом, оцінити роль волинського воєводи у формуванні українсько-польського порозуміння, окреслити сучасний стан, перспективи українсько-польської співпраці», – повідомили в оргкомітеті заходу.

Представник політичної еліти передвоєнної Польщі, публіцист, художник Генрик Юзевські  – знакова фігура міжвоєнної історії Волині. Він народився 6 серпня 1892 р. у м. Києві.  Перебував на посаді віце-міністра внутрішніх справ в уряді Симона Петлюри, а потім повернувся в Польщу, де в період гонінь на керівництво УНР навіть врятував Симона Петлюру від депортації в СССР, заховавши його у власному домі. Працюючи Волинським воєводою, він активно сприяв становленню польсько-українського порозуміння, формуванню українсько-польського «МИ». Воєвода був у 1930-1938 рр. найбільш проукраїнським представником регіональної польської влади, а тому був переведений воєводою у м. Лодзь, де у вересні 1939 р. і зустрів гітлерівську навалу. В період Другої світової він долучився до створення підпільних осередків боротьби, після радянської окупації перебував на нелегальному становищі, в 1953 р. був заарештований органами держбезпеки ПНР і засуджений до довічного ув’язнення… Згодом вирок зменшили до 5 років тюрми, а потім екс-міністра і колишнього воєводу випустили на волю. Він помер у квітні 1981 р. і похований у Варшаві.

Ця академія розпочне цикл заходів, які відбуватимуться у жовтні – листопаді 2017 р. Це численні круглі столи, екскурсії, конференції, виставки, презентації…

Організатори – Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, Генеральне консульство РП в Луцьку, «Польський клуб» у Луцьку.

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото: афіша ювілейних урочистостей на честь Генрика Юзефські.

   

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (169) - 88%
Пізно (5) - 2.6%
Яка різниця? (4) - 2.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (8) - 4.2%
Мені байдуже (5) - 2.6%