Рекордний урожай і найбільший коровай!

Рекордний урожай  і найбільший коровай!


З Юрієм Горбенком – директором департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації – ми зустрілися на Святі обжинків, що відбувалося на іподромі у Центральному парку культури та відпочинку Луцька. Настрій у Юрія Мефодійовича був піднесений. І підстава для цього була досить вагома: аграрний сектор Волині цьогоріч показав пречудові результати! 

За всю історію повоєнної області зібрано рекордний урожай зернових. Добрий внесок у загальний український коровай! Це тим більш важливо, бо, як відомо, через російсько-українську війну посівні площі в державі значно скоротилися. Керівник департаменту охоче погодився відповісти на питання журналіста.

– Свято обжинків засвідчило, що агропромисловий комплекс нашого краю перебуває на піднесенні. Чимало сільгосппідприємств та фермерських господарств мають повне право пишатися досягнутими результатами, що, до речі, вони  охоче демонстрували під час свята обжинків. Цікаво почути оцінку…
– Не секрет, що хліборобський цех завжди під відкритим небом і не застрахований від  будь-яких природних катаклізмів. На щастя, цього року Бог нас милував. Погода сприяла хліборобам, які зробили все можливе і неможливе, аби поля заколосилися добірним урожаєм. Їхні старання не пропали даремно. В області завершено збір ранніх зернових культур із площі 264 тис. гектарів, що на рівні минулого року. Намолочено майже 1 млн 60 тис. тонн зерна в початково оприбуткованій вазі при середній урожайності 40 ц/га, в тому числі 535 тис. т сільгосппідприємствами при середній урожайності 51 центнер із гектара.
Основу валового збору, а це 65%, становить урожай озимої пшениці, якої в цьому році зібрано 690 тис. тонн, при врожайності 53 ц/га (п’ятий показник серед областей України!). Всього пшениці намолочено 765 тисяч тонн. Враховуючи, що вироблено в 2,5 рази більше продовольчого зерна, ніж його річна потреба, підстав для дефіциту хліба в області немає.  
Озимого жита зібрано 60 тисяч тонн, ячменю – 120 тис. т при урожайності відповідно 24 та 42 ц/га, гороху – 35 тис. т, що у двічі більше, ніж у попередньому році, вівса – 80 тис. т, ріпаку – понад 50 тис. т – середня урожайність 34 ц/га (це друга позиція щодо урожайності в Україні!).
Найбільшого намолоту зерна досягли в Горохівському  (175 тис. тонн), Луцькому (160), Володимир-Волинському (126), Локачинському  (103) та Турійському (82 тис. тонн)  районах. 

– Скажете про лідерів?
– Серед аграріїв найбільший вал зернових у групі компаній «Вілія Трейд» (Євген Дудка)  – 55 тис. тонн та ТзОВ «П’ятидні» (Валерій Діброва) – 51 тис. тонн зернових. Найвищих врожаїв вдалося досягти окремим сільгосппідприємствам Луцького р-ну. Зокрема, понад 80 ц/га отримали у СГТзОВ «Лище» (керівник Святослав Карбовський), СГПП «Несвіч» (Володимир Кучера), СГТзОВ «Городище» (Анатолій Никонюк), СГПП «Рать» (Віталій Шумський), СГПП «Дружба» (Валентина Здрилюк).
Збільшення валового виробництва зерна ранніх зернових культур досягнуто завдяки запровадженню нових технологій, високопродуктивних сортів,  залученню в оборот земель, що не використовувалися раніше.
Завдяки добре організованій та злагодженій роботі вдалося в оптимальні терміни, з мінімальними втратами провести весь жнивно-збиральний комплекс робіт, а використання сучасної зернозбиральної техніки дало змогу одержати дивовижні досягнення. Так, у ФГ «Перлина Турії» Турійського р-ну комбайнер Анатолій Олексюк намолотив 5585 тонн зернових, на рахунку його колеги Сергія Самчика з ТзОВ «Городище» Луцького р-ну 5100 тонн, на третій позиції за цим показником Петро Кульчинський із ТзОВ «П’ятидні» Володимир-Волинського р-ну, який з бункера комбайна видав  4120 тонн добірного збіжжя.

– Але це, напевне, не остаточні результати? Чи збирання завершено повністю?
– Ні, не повністю. До збирання залишилось 20,7 тис. га кукурудзи на зерно, 3,3 тис. га гречки, 0,7 тис. га проса. Крім того, до збирання підлягає 40 тис. га сої, 15,5 тис. га соняшника та 14 тис. га цукрових буряків. Так що поля області щоденно повняться людським гомоном та гуркотом техніки.   
Усього у поточному році збір зернових, в тому числі з пізньою групою,   очікується на рівні 1 млн100 тис. тонн. Це найвищий показник за всю історію Волині, чим із повним правом маємо пишатися. До речі, з найбільшого валу спечений найбільший коровай, вага якого сягнула 750 кг. Це стало досягненнм Книги рекордів України, що засвідчив під час Свята обжинків її представник Павло Голішевський. Попередній рекорд фіксувався на традиційному «Сорочинському ярмарку», де спечений коровай заважив 615 кг. Отже, волинський найваговитіший!

– Юрію Мефодійовичу, які ще нині нагальні проблеми доводиться вирішувати в агропромисловому комплексі? 
– Господарства, які утримують велику рогату худобу, активно заготовляють силос. Високими темпами іде підготовка ґрунту під посів озимини, на сьогоднішній день під озимину підготовлено понад 100 тис. га, або більше половини  запланованого (прогнозована площа посіву під урожай 2018 р. озимої пшениці – 140 тис. га, озимого жита – 28 тис. га). Посів озимих зернових, як завжди, розпочався у другій половині першої декади вересня, а закінчити, сподіваюся, вдасться відповідно до рекомендованих наукою термінів  –  до14 жовтня.
Для потреб аграріїв працюють насіннєві заводи ТзОВ «Волинь-Зерно-Продукт» та ТзОВ «П’ятидні», які в асортименті пропонують високоякісний насіннєвий матеріал озимих зернових (відповідно 1500 та 800 тонн готові до реалізації), до послуг хліборобів дві насіннєві лабораторії ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» у Луцьку та Ковелі.
Позитивним аспектом є також відкриття відділу аналізу якостей насіннєвого матеріалу та товарних якостей садивного матеріалу державного центру  «Волинська обласна фітосанітарна лабораторія», що в м. Луцьку на вул. Ковельській. На сьогодні взято 70 проб насіння озимих зернових культур від господарств нашого краю, зокрема ТзОВ «Романів», «Лище» Луцького р-ну, ФГ «Аміла» та «Перлина Турії» Турійського, ТзОВ «Ратнівський аграрій» на Ратнівщині. 
Для проведення посівної потреба в коштах становить майже 900 млн грн. Відразу зауважу, що це, в основному,  будуть власні кошти та частково – залучені комерційні (товарні) та банківські кредити. На сьогодні формуються пакети документів від сільгосппідприємств на компенсацію відсотків із Державного бюджету за користування кредитами. Вважаю, що кошти, які найближчим часом вони отримають, також будуть використані для вчасного завершення осінньо-польових робіт. 

– Кілька слів про сезон копання та переробки цукрових буряків, будь-ласка. 
– До збирання підлягає понад 14 тис . га солодких коренів, що на 600 га більше, ніж в минулому році. Динаміка росту цукристих дає позитивні результати: 490 грамів проти 450 гр. минулого року, тому маємо надію на хороший урожай. Важливо, щоб заводи успішно переробили поставлену сировину. Заготівлю цукрових буряків Гнідавський цукровий завод розпочав 29 серпня, а Іваничівський ПП «Європацукор» – днем пізніше. На сьогодні Гнідавським цукровим заводом уже прийнято 70 тис. тонн цукрових буряків і вироблено перших 5 тис. т цукру. Заготівля цукросировини проводиться за графіком і  відповідно з укладеними угодами з сільгоспвиробниками.
Приймання цукрових буряків від населення розпочнеться з жовтня. Так що не варто передчасно тривожитися. Цукровари зроблять усе від них залежне, аби прийняти та вчасно переробити весь вирощений урожай та розрахуватися зі здавачами.

– Дякую за відвертість і добрі новини!

Інтерв’ю вів
Володимир ПРИХОДЬКО.
На фото Сергія ЦЮРИЦЯ: Юрій Горбенко.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (614) - 86%
Пізно (27) - 3.8%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%