А люди – вже раби?

А люди – вже раби?


Технології пішли так далеко вперед, що людство, яке їх створило, безнадійно намагається наздогнати поїзд розвитку, за важелями якого перебуває істота зі штучним  інтелектом. Але ніхто не знає, чи в якийсь момент це бездуховне, але дуже розумне творіння, не перетворить цього потяга на шикарний бронепоїзд, який відкриє вогонь з усіх видів озброєння по… своїх творцях!

Американці підрахували: підготовка, утримання та бойове застосування льотчиків військової авіації, зрештою, обходиться заокеанським платникам податків навіть дорожче, ніж створення та обслуговування самих крилатих машин. Якщо ж врахувати ризик помилок, притаманних людині, а також великий тягар компенсацій родині загиблого пілота та багаторічні видатки на забезпечення безбідної старості тих, хто вийшов у відставку, то сьогодні значно дешевше та ефективніше створювати і запускати на конвеєр масового виробництва безпілотні бойові машини, що високоточними ударами навіть із висоти 18 тис. км і за будь-яких погодних умов здатні виконувати завдання, що надходять від оператора, який сховався в надійному бункері.

Це – класичний приклад, як створені людьми машини замінили самих людей. Що з цього приводу міг би подумати найвищий Творець, який зліпив перших людей в образі та подобі Адама і Єви, наразі не знає ніхто. Проте маємо можливість бачити не тільки втілення в життя біблійної фрази про появу вовків в овечій шкурі, але й надто модернізовану різновидність цього вислову: вовки – не живі істоти, а роботи, та й шкура – штучного походження…

Як далеко здатне зайти людство в гонитві за створення все нових і нових механізмів зі штучним інтелектом і на якій межі воно зупинить небезпечні експерименти з генною інженерією, коли вже навіть не продукти харчування, а людські органи матимуть таке ж штучне походження?

На одній із виставок недавно продемонстрували унікальні можливості принтера, що керується комп’ютером. Його формат – 3D. Пристосування, як для західних стандартів, коштує недорого, тому вже знайшло величезне застосування в практиці. Вироби з пластмаси цей принтер робить швидко, якісно і з мінімумом собівартості. Тепер, наприклад, кожна дівчинка може намалювати з допомогою комп’ютера свою ляльку, а потім її роздрукувати в натуральних об’ємах. Та й хлопчики, що давно мріяли про якусь стріляючу іграшку, також не пасуть задніх: придумали, намалювали, а потім техніка розкреслила і виготовила.

Так що колись іронічна фраза «Что нам стоит дом построить: нарисуем – будем жить!» набула цілком реальних обрисів. Якщо принтери зроблять трохи більшими, то на них можна буде роздрукувати по запчастинах цілий котедж!

Але там, де наука робить стрибок для задоволення мирних потреб людей, неодмінно з’являється небезпека застосування її результатів у воєнних цілях. «Народні умільці» вже виготовили з пластмаси аналог бойового пістолета: він, щоправда, не витримує великої кількості пострілів, проте двічі чи тричі може вразити цілком реальну мішень. А ті, хто має більше грошей та багатшу фантазію, продемонстрували ще новішу модель принтера, який виготовляє за заданими параметрами вже металеві пістолети. Ця зброя безболісно ефективно стріляє й по 100 разів!

Різноманітні підводні, підземні, наземні та повітряні електронно-механічні системи зі штучним інтелектом вже набули такого поширення, що для них уже треба створити якусь профспілку та подбати про пенсійне забезпечення. Мало того, вони становлять окрему та самодостатню групу істот, які успішно конкурують з «людиною – царем природи»!

Американський розвідник Едвард Сноуден, який розповів світові про шпигунську систему стеження за телефонними розмовами та електронним листуванням, звичайно, відкрив очі на багато речей. Але цей заокеанський чоловік – це жива людина, в якої прокинулася совість. А що може прокинутися в безпілотного бойового літака ВПС США чи Ізраїлю, який навіть у момент, коли ви читаєте ці рядки, десь високо в небі з повним боєкомплектом на борту вишукує якусь ціль для знищення? А якщо ця крилата смерть отримає вказівку, наприклад, завдати удару по дитячому будинку чи залізничній станції, то яка совість у неї прокинеться? І як зупинити цього робота-вбивцю?!

Ще до закінчення Другої світової війни лідери країн Антигітлерівської коаліції домовилися створити замість Ліги націй нову структуру – Організацію об’єднаних націй, куди й наша Україна входить. Ця міждержавна та міжнародна структура покликана забезпечувати мир та спокій на планеті і робити все можливе для недопущення Третьої і – будьмо реалістами! – останньої світової війни в історії нашої цивілізації. Звичайно, в цій шановній установі працюють люди, які мають справу найперше з собі подібними. А чи не пора в ООН уже сформувати підрозділ, який займатиметься контролем та спілкуванням з носіями штучного інтелекту та різними роботизованими пристроями і цілими системами?

Думаю, що цей час настав іще вчора. Якщо, звичайно, люди не хочуть перетворитися на рабів власних машин…                           

Володимир ДАНИЛЮК.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (264) - 86%
Пізно (10) - 3.3%
Яка різниця? (8) - 2.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (13) - 4.2%
Мені байдуже (11) - 3.6%