А в синагозі буде синагога!

А в синагозі буде синагога!

Ця фраза стала крилатою після того, як одна з юних працівниць інтернет-медіа-індустрії під час прес-конференції голови облради Ігоря Палиці сказала, що анонімні лучани ніби то висловлюють занепокоєння, що «в синагозі буде синагога»…  Саме питання викликало велике здивування, бо де ж іще бути синагозі, як не в синагозі?!

Тепер стало фактом, що історична, моральна та майнова справедливість і законність відновлені: навіть у судах спортсмени не зуміли довести, що мають право й надалі тренуватися в цій унікальній споруді! Отже, невдовзі Велика синагога м. Луцька, збудована ще в 1620-их роках, знову буде використовуватися за прямим призначенням і слугуватиме для іудеїв місцем для релігійних відправ.
Отже, спортивний клуб «Інтер-атлетика» в судовому порядку зобов’язали звільнити приміщення пам’ятки культурної спадщини – синагоги, яке було передано клубу в оренду підприємством «Спортивний комплекс ФСТ «Динамо».
Про це повідомили 5 жовтня у прес-службі прокуратури Волинської області.
«Рівненським апеляційним господарським судом 03.10.2017 задоволено апеляційну скаргу прокуратури Волинської області на рішення господарського суду Волинської області від 17 липня 2017 р. у справі за позовом Луцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Волинської облдержадміністрації, Адміністрації Державного історико-культурного заповідника у м. Луцьку, Регіонального відділення  Фонду державного майна у Волинській області до підприємства «Спортивний комплекс ФСТ «Динамо» Волинської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Динамо України», фізичної особи-підприємця про зобов’язання звільнити приміщення та повернути його за актом прийому-передачі», – зазначено в повідомленні.

Прес-секретар прокуратури Волинської області Наталка Мурахевич також деталізувала суть справи:
«Підставою для захисту інтересів держави шляхом подання позовної заяви прокурором слугувало те, що в порушенням вимог Закону України «Про охорону культурної спадщини», «Про оренду державного та комунального майна», а також умов охоронно-орендного договору від 25 листопада 1985 р. підприємство «Спортивний комплекс ФСТ «Динамо» передало в оренду підприємцю частину приміщення пам’ятки архітектури та містобудування національного значення - Синагоги по вул. Данила Галицького, 33 у м. Луцьку, не маючи жодних повноважень та правових підстав. Вказаним підприємцем у приміщенні пам’ятки площею 194,3 кв. м. влаштовано спортивний клуб «Інтер-атлетика».
За результатами судового розгляду зобов’язано орендаря звільнити приміщення та повернути приміщення пам’ятки архітектури та містобудування національного значення –  Великої Синагоги – адміністрації Державного історико-культурного заповідника у м. Луцьку за актом приймання-передачі.

Таким чином, невдовзі іудеї з числа єврейського та іншого народів отримають можливість знову молитися в своєму приміщенні, котре пережило непросту історію…

У 1942 р. гітлерівські окупанти, ліквідувавши кілька тисяч людей у гетто, частково зруйнували Велику синагогу. На початку 1970-их рр. за вказівкою партійних органів маріонеткова місцева влада м. Луцька дала дозвіл на проведення навчань із цивільної оборони. За сценарієм, під фундамент синагоги мали закласти потужний заряд вибухівки…  За кілька днів до дати вибуху головний архітектор області Микола Санжаров повідомив про акцію у Держбуд УРСР, звідки негайно була відправлена телеграма з забороною на подібний вандалізм.
Як не дивно, від подальшого руйнування історичної споруди врятували… спортсмени. В 1977 р. архітектор Ростислав Метельницький розробив проект перебудови споруди під спортзал, що й було зроблено. А згодом Велику синагогу, розміщену на вул. Данила Галицького, було включено до складу Історико-культурного заповідника «Старий Луцьк», якому нині після судової тяганини й повернуть пам’ятку національного значення.
Після всіх процедур, пов’язаних із прийомом-передачею цього унікального об’єкту, знову виникне проблема реконструкції споруди. Голова облради Ігор Палиця вже публічно заявив, що як приватна особа готовий долучитися до ремонту синагоги. Цілком імовірно, що знайдуть відповідні кошти і в місцевих бюджетах, а, можливо, і в державному. Та й Волинська громада прогресивного іудаїзму на чолі з відомим підприємцем Іллею Мирецьким теж осторонь не стоятиме.
Тож у Великої синагоги – знову велике майбутнє.

Роман УСТИМЧУК.

На фото з архіву та автора: історична та релігійна пам’ятка в повоєнний час; сучасний вигляд Великої синагоги.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%