Остання таємниця короля Данила

Остання таємниця короля Данила

Після завершення розкопок на Холмській гірці науковці обіцяють знайти і повернути суспільству досі незнану правду про володаря Волинсько-Галицького князівства…

Пограниччя – це унікальна територія, де переплітаються кордони, культури, мови та історія народів, які в попередні роки однаково успішно та комфортно жили та працювали по обидва боки нинішніх ліній розмежувань тих чи інших держав. У випадку з нашою Волинню та сусідньою Люблінщиною феномен пограниччя вимальовується ще чіткіше. Так, зараз р. Західний Буг є державним кордоном між Україною та Республікою Польща. Але ще навіть 70 років тому величезна маса українців мешкала на Люблінщині, з предка віку вважаючи цю землю своєю рідною. Так само й на наших теренах успішно розвивався польський народ, який за багато століть співіснування з іншими націями, що населяли Волинь, ніколи не вважав ні цю землю чужою, ні ту, що по той бік Західного Бугу.

Проте повоєнні кордони в Європи є річчю, котра перегляду не підлягає. Так само важко уявити, щоб на цивілізованому континенті знову відроджувалися методи примусового переселення тих чи інших національностей із однієї території на іншу… Тому сприймаємо все так, як воно є і ще буде дуже довго. Але так, як є, завжди не було. І доля першого та останнього українського короля Данила Галицького це найкрасномовніше засвідчує.

Отже, Данило Романович народився 1201 р. у Галичі. Внаслідок тривалої та кривавої боротьби розбудував Волинсько-Галицьку державу, створену його батьком князем Романом Великим. Завдяки цьому зумів зберегти величезну територію від спустошення з боку татаро-монгольських орд, а також від зазіхань західних сусідів. У 1211-1264 рр. мав титули князя Волинського і князя Галицького, у 1240 р.– князя Київського. Перший король України із січня 1253 р. Окрім великих військових успіхів, Данило Галицький залишився в історії як неперевершений зодчий. Саме за часи його правління були розбудовані такі міста, як Львів, Стіжок, Кременець, Дорогочин і – Холм (зараз офіційна назва – Хелм). Саме в останньому, як стверджує багато літописних та історичних джерел, і поховано короля Данила після смерті у 1264 р.

Де його могила – тема багатолітніх пошуків, що дуже часто наштовхувалися на протидію різних чинників. В усякому випадку, ситуація зовсім не покращилася, коли древній православний собор у Хелмі разом зі всіма спорудами єпархіального управління після вступу на Люблінщину радянських військ перейшов під юрисдикцію Римсько-католицької церкви. Окремі її представники, на жаль, не сприяли пошуковим дослідженням ні українських, ні польських, ні якихось інших науковців…

Але останніми роками ситуація змінилася на краще. Кожен, кому випала честь відвідати Холмську гірку, має змогу не лише помилуватися чудовими краєвидами навколишньої природи та неперевершеними архітектурними формами древніх споруд, але й зауважити, що на найвищому пагорбі продовжуються розкопки.

Щоб довідатися про те, які ж таємниці внаслідок цих робіт вдалося розкрити, варто послухати Генерального консула України в Любліні Івана Грицака, який під час перебування в Луцьку сказав: «Зараз там працює спільна українсько-польська група фахівців. Від нашої сторони її очолює професор Львівської політехніки Микола Бевз. Від наших колег – представники Академії наук Польщі. Варто відзначити, що роботи проводяться дуже і дуже важко. Все пояснюється просто: 22 роки, як Україна – незалежна. І майже увесь цей час римсько-католицький єпископ Житінські всіляко перешкоджав, аби будь-які науковці досліджували історичну спадщину святої Холмської гірки. Не так давно цей владика відійшов у Вічність, а от митрополит Гудзій узяв на себе відповідальність за хід та наслідки археологічних пошуків. Треба підкреслити, що чимало зусиль доклав, щоб зрушити справу з мертвої точки, і Надзвичайний та Повноважний Посол України в Республіці Польща Мальський. Що вже знайшли? На жаль, я не маю повноважень про це розповідати детально. Скажу лише, що знахідки – дуже цікаві. І детально про все українська та польська громадськість дізнається у підсумковому звіті, котрий підпишуть фахівці. Скажу лише, що зроблено п’ять розкопів усередині базиліки Пресвятої Богородиці, яку будував ще Данило Галицький. Польські науковці говорять і про виявлення залишків палацу, де жив король Данило. Дослідивши їх, фахівці дійшли однозначного висновку: щось схоже на побудоване ним з’явилося в інших країнах Західної Європи років через триста!.. До речі, є чимало версій про місце поховання Данила Галицького та його сина, але це, як стверджують учасники українсько-польської експедиції, не є головною метою їхніх пошуків.

Зараз, зважаючи на погодні умови, роботи призупинено. Відновлять у квітні наступного року. Щодо фінансування, то Фонд Петра Порошенка не тільки зініціював організацію цього проекту, але й усіляко підтримує його реалізацію фінансово. Немає підстав сумніватися, що щось зміниться в гірший бік, бо керує Фондом дружина Петра Олексійовича…».

Таким чином, мине зовсім небагато часу, і остання таємниця Данила Галицького буде розкрита.

Роман УСТИМЧУК.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%