Успішний рік очільника району

Успішний рік  очільника району  Минув рік, як на посаду голови Шацької райдержадміністрації було призначено Василя Голядинця.

Що за цей час вдалося зробити посадовцю, які його плани на 2018-й цей рік, дізнавалися журналісти.

– Василю Володимировичу, як би Ви охарактеризували цей період?
– Перші місяці було тяжко: прискіпливо вникав у всі справи та проблеми району. Здобутий раніше досвід допоміг у роботі, а ще потрібно було орієнтуватися у проблемах гуманітарних галузей освіти, культури, охорони здоров’я, соцзахисту, у міжнародному співробітництві. Першочергові завдання на новій посаді були для мене чітко визначені – це дороги, екологія краю, будівництво автопереходу Адамчуки-Збереже, каналізування територій, прилеглих до Шацьких озер, впровадження інфраструктурних проектів, посилення міжнародного співробітництва та багато іншого.

– Будівництво автопереходу Адамчуки-Збереже, присвоєння Шацькому району статусу курорту державного значення, розширення існуючої каналізаційної мережі смт Шацьк та відновлення вулиць із грунтовим покриттям, задіяних у каналізуванні, каналізація населених пунктів біля озер Світязь та Пісочне, капітальний ремонт вулиці Набережна в с. Світязь – ось неповний перелік дороговартісних проектів, які планує втілити в життя районна влада. Розкажіть читачам, на якому етапі робіт ці задуми?
– На базі нашого р-ну до 2020 року заплановано втілити в життя основні екологічні програми. Одна із них – будівництво переходу Адамчуки-Збереже. Це дасть можливість розвиватися тим прикордонним селам, які зараз вимирають, з яких масово виїжджають люди. Стимулюватиме перехід і розвиток туризму в р-ні. Про Шацькі озера почують у Європі. На території р-ну під час Європейських днів добросусідства багато поляків приїжджає до нас велосипедами. У Польщі розроблено спеціальний велосипедний маршрут із Гданська до Влодави. Для цього виду транспорту споруджено спеціальні доріжки. Коли зведемо міст, то навколо озер також плануємо облаштувати велосипедні маршрути. Це, до речі, сприятиме і розвитку велосипедного спорту серед волинян, їх відпочинку та оздоровленню. Ще одним плюсом автопереходу стане більш доступна освіта у Польщі. Та все це відбуватиметься за умови покращення стану доріг.
У рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020» до другого етапу відбору подано аплікаційну форму великого інфраструктурного проекту «Покращення екологічної ситуації у Шацькому НПП шляхом каналізування населених пунктів навколо озера Світязь». Серед запланованих заходів – каналізування західної частини смт Шацьк, с. Гаївка, с. Мельники, с. Світязь та с. Пульмо.
Що стосується присвоєння Шацькому р-ну статусу курортного значення, то у вересні 2017 р. укладено договір про проведення бальнеологічних досліджень із Українським НДІ медичної реабілітації та курортології МОЗ України м. Одеса (озер Світязь, Пісочне, Прибіч), що стало початковим етапом оголошення до 2020 р. рекреаційної зони Шацьких озер курортом державного значення. Дослідження бальнеологічних ресурсів території Шацьких озер триватимуть близько року. Паралельно працюватимуть проектанти, вивчатимуться землі, їхнє призначення. А якщо такий статус отримаємо, зможемо залучити більше фінансових потоків в озерний край.
Керівництво нашого р-ну та об’єднаної громади активно працює над долученням до Шацької громади Згоранської сільської ради, в яку входять чотири села. Це близька Шацьку місцевість не тільки територіально, а й за своїми природними ресурсами, специфікою діяльності. І якщо сьогодні активно говориться про курортну зону, то своїми озерами Згорани тільки підсилять цей задум на умовах партнерства.
У с. Світязь розпочалися роботи з розширення дороги в рамках проекту облаштування рекреаційної території на землях постійного користування Шацького НПП в межах берегової лінії озера Світязь (від бази відпочинку ФМІ до метеостанції).
Розширена дорога, зони для паркування, велосипедні доріжки, чистий пляж, дитячі майданчики, місця для атракціонів та торгівлі, спеціальні території для сміттєвих контейнерів, туалети та душові кабіни, тощо – заповітна мрія не лише місцевих мешканців, а й усіх жителів р-ну та відпочивальників. Все це передбачено у вищезгаданому проекті. ТОВ «Луцькавтодор-сервіс» розпочало певні будівельні роботи. На проект із розширення дороги планується освоїти 9 млн грн. Також є потреба у будівництві централізованої каналізаційної мережі.

Щорічно кількість відпочивальників зростає. Тому Шацька райдержадміністрація підготувала великий інфраструктурний проект в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 «Покращення екологічної ситуації у Шацькому НПП шляхом каналізування населених пунктів навколо озера Світязь».
Враховуючи важливість і актуальність проекту, наше керівництво, керівництво райдержадміністрації зробило великий обсяг роботи з оформлення і надання необхідної документації. У рамках вказаного проекту проведено більше 20 зустрічей керівників різних рівнів і структур та громадських слухань. На реалізацію вказаного проекту, а саме: виконання робіт з будівництва очисних споруд у с. Світязь виділено 4690609 грн державних коштів. Шкода, що тендерний комітет Світязької сільської ради відмовив переможцю тендеру з будівництва очисних споруд у с.Світязь, мотивуючи відсутністю у нього 27,88 кг клейової суміші. 
Також Шацькою селищною радою було замовлено розробку додаткового проекту по розширенню каналізаційної мережі в смт Шацьк та відновленню вулиць із грунтовим покриттям, задіяних у каналізуванні, на біло-щебневе покриття на суму 6998442 грн. Ним передбачено підключення садиб громадян до існуючих та нових мереж. Вартість цьогорічних робіт становить майже 7 млн грн. Триває підключення каналізаційної мережі (близько 500 дворів). Після завершення робіт жителям селища потрібно буде оформити відповідну документацію щодо технічних умов, підвести каналізаційні мережі до своїх будинків та укласти договір з КП «Будинкоуправління» про обслуговування.
Підрядники розпочали роботи по вулицях Гагаріна, Набережній, Волі, Шевченка та інших, які включені у проект реконструкції існуючої каналізаційної мережі селища.
Йде ремонт тротуару по вул. Природна смт Шацьк (700-800 тис. грн), цього потребує і вул. 1-го травня.
Також я запропонував розробкити проектно-кошторисну документацію на ремонт дороги Шацьк-Вілиця. Адже дана пропозиція є суттєвою, оскільки в наступному році усі дороги будуть передані в управління області, і на їх будівництво та ремонт передбачатимуться чималі кошти (близько 500 млн грн). А ті дороги, де вже зроблена проектно-кошторисна документація, фінансуватимуться першочергово. Слід завдячити голові Волинської облдержадміністрації Володимиру Гунчику, депутатам Волинської обласної ради Володимиру Бондару та В’ячеславу Богдану за фінансову допомогу для втілення в життя цього масштабного проекту. 
Першочерговим завданням на наступний рік є ремонт доріг у селах, які межують з іншими районами. Також планується ремонт центральної дороги Луцьк-Ковель за спільного фінансування районного та обласного бюджетів. А також поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення Шацьк-Залісся-Грабове-Старовойтово (в с. Світязь) Шацького р-ну, капітальний ремонт автомобільної дороги місцевого значення Піща-Острів’я-Пульмо, капітальний ремонт вулиць Шацька (8-го Березня, Лесі Українки, Новоселів) та ремонт тротуарів по вулиці Шковороди.

– Розкажіть, які заходи проводилися для соціально-економічного розвитку окремих об’єктів, розташованих у населених пунктах району?
– Місцевим бюджетам з державного виділені кошти на реконструкцію ДНЗ №1 смт Шацьк, (ІІ черга), НВК «ЗОШ І-ІІІ ступеня-дитячий садок» в с. Мельники (заміна вікон), парку ім. Шевченка в смт Шацьк, ЗОШ І-ІІІ ст в с. Пульмо (заміна вікон). 
На 2018 р. планується нове будівництво ДНЗ на 120 місць в с. Світязь, реконструкція з добудовою ЗОШ І-ІІІ ст. с. Піща, НЗ № 2 в смт Шацьк, існуючої будівлі дитячого відділення колишньої Шацької лікарні під гуртожиток із квартирами, капітальний ремонт системи теплопостачання ДНЗ №1, а також садочка у смт Шацьк (на селі).
Багато потужних ремонтів було зроблено по навчальних закладах: заміна системи опалення навчального закладу Смоляри Світязькі та завершення ремонту їдальні, заміна котла в Ростанській школі, заміна частини системи опалення в Світязькій школі, облаштування санвузлів Пулемецької школи. Ці започаткування ми повинні продовжити й у цьому році. В першу чергу необхідно надати всім школам району комп’ютерну техніку та запезпечити доступ до інтернет-мережі.

– А є ще будівництво третьої черги «НВК ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназія смт Шацьк», реконструкція районного Будинку культури. Чи дочекаються шачани в найближчому майбутньому ці новобудови?
– На реконструкцію НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія смт Шацьк» потрібно 21 млн 597 тис. грн (89,9 відсотків – державне фінансування). В результаті добудови з’являться нові класи для учнів молодшого шкільного віку, актова зала для занять аматорською творчістю, сучасний харчоблок.
Проект «Реконструкція Шацького РБК у смт Шацьк загальною вартістю 13 млн 748 тис 731 грн також поданий Регіональній комісії з відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть фінансуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку у 2018 р. Фінансування з ДФРР – 90 відсотків. У 2013 р. розпочато роботи по реконструкції. Сума виконаних робіт становить 991, 4 тис. грн.
Це важливі проекти і шачани чекають на їх завершення та мене, як голову райдержадміністрації, більше турбує реконструкція з добудовою приміщення Піщанської ЗОШ І-ІІІ ст. Діти не повинні навчатися в таких умовах і заслуговують на краще.

– Багато критичних відгуків на районну владу звучить з боку керівництва ТМО Любомльського та Шацького районів. Начебто вона не допомагала відстоювати госпітальний округ з центром в Любомлі. Що скажете з цього приводу?
– Питання не в тому, скільки у нас буде округів, а в тому, які по якості послуги там будуть надаватися. На сьогоднішній день ми не маємо якісного медичного обслуговування. Наприклад, проблеми наших лікарень – нестача кадрів та кваліфікованих спеціалістів. Зараз створюється госпітальна рада, куди входитимуть представники керівних органів р-ну та ТМО, яка робитиме все можливе, щоб в лікарні працювали високоосвідчені лікарі. Щоб вони захотіли сюди приїхати, їм потрібно створити належні умови для життя та роботи. В першу чергу Госпітальний округ треба робити там, де є одна об’єднана територіальна громада, яка зможе вирішити усі питання з утриманням закладів соціальної та медичної сфери, будівництва та ремонту доріг, благоустрою та розбудови усієї необхідної інфраструктури.

– Кожній людині властиво робити певний аналіз. Що Ви планували, але не змогли зробити через певні причини?
– Не вдалося розпочати каналізування в с. Світязь, зробити реконструкцію існуючої будівлі дитячого відділення колишньої лікарні під гуртожиток для працівників медичної сфери, Пульмівської амбулаторії та Будинку культури смт Шацьк. Будемо працювати з усіма можливими фондами, аби дані об’єкти були завершені.

– Що Вас найбільше вразило за цей рік під час особистих прийомів, що найбільше запам’яталося? Можливо, були навіть певні розчарування з огляду на точку зору наших людей на життя, на проблем?…
– Жителі сіл скаржаться на невисокі пенсії та низькі доплати до них, відсутність вуличного освітлення та забезпечення електрифікацією нових житлових масивів, маршрутного перевезення, належної медичної допомоги, ремонту доріг. Селяни занепокоєні тим, що переробні підприємства з початку нового року більше не зможуть купувати молоко ІІ сорту, яке збирали у домогосподарствах, адже це – їх основний заробіток.
Багато мешканців віддалених сіл скаржаться на відсутність роботи.
Досвід спеціалізованих господарств, що діють на території Шацького р-ну показує, що ягідництво може стати не лише вагомим джерелом прибутків, а й важливим чинником розв’язання проблеми зайнятості сільського населення. Яскравий приклад цього – діяльність приватних підприємства «Флора», «Луга-Нова», «Самлан», «Волинська ягідка» та інші. Важливо, що плантації знаходяться в екологічно чистій території, близько до кордону. Тож наші ягоди можуть постачатись як на внутрішній ринок, так і на експорт.
Потрібно надавати допомогу й одноосібним господарникам в отриманні кредиту для розвитку своєї справи.
Я завжди допомагав і буду допомагати сільським громадам. 

Розмовляла Людмила МАКСИМЧУК.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (614) - 86%
Пізно (27) - 3.8%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%