«Різдвяне сяйво міста»

«Різдвяне сяйво міста»

Різдвяний Свят-вечір започатковує так звані святі вечори, що тривають два тижні. Найбільшою подією цього містичного дійства є народження Сина Божого. Різдво – свято, якого з нетерпінням чекають дорослі та малі. В українському народі вона завжди вважалося святом родинного затишку, теплого спілкування, радісних очікувань, миру, добра та милосердя.

Різдво має багаті традиції, звичаї, символи. Кутя, дідух, колядки, вертеп – неодмінно супроводжують цикл різдвяних свят. Протягом сотень років їх бережуть та шанують в Україні.
– Крім вертепу, який вважають породженням міської культури, колядок було багато різдвяних традицій. Наприклад, різдвяні вірші. Поширеним було поздоровлення з Різдвом давньою українською мовою. Поки з’явилась пошта, привітання відправляли гінцем або каретою. Пізніше за допомогою пошти відправляли святкові листівки, які поєднували родини, – розповіла Зоя Навроцька, завідувачка Художнього музею м. Луцька, який долучився до циклу різдвяних заходів міста, провівши культурно-мистецьку акцію «Різдвяне сяйво міста» в приміщенні музею.
Цей захід зібрав у затишній залі приємне товариство. Цікаві розповіді про особливості святкування Різдва у містах доповнювало ніжне звучання фортепіанної музики у виконанні юної обдарованої піаністки з Києва, лауреата Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця Аліси Заїки. Дівчинка виступила з програмою «Аліса в країні fortepiano чудес».
– Аліса почала навчатись грі на фортепіано в Києві з 9 років, а продовжила у Відні. В 11 років дівчинка вже виступає з симфонічним оркестром. Юна піаністка бере участь у  фестивалях та конкурсах в Італії, Швейцарії, Австрії. Сама пише музику, композиції, – сказала Олена Старикова, провідний науковий співробітник Художнього музею м. Луцька.
Різдво – одне з головних християнських свят, яке знаменує народження Христа у Вифлеємі. Всі члени родини, збираючись за святковим столом, одягали найкращий одяг, віддаючи перевагу національному. Страви подавались у найкращому родинному посуді.
Завідувачка Художнього музею Зоя Навроцька познайомила з вишуканим посудом із фондів Волинського краєзнавчого музею, який прикрашав святкові столи у давнину. Зокрема, була продемонстрована посудина для пуншу, адже пунш здавна був символом Різдвяних свят.
З цікавою розповіддю про історію староруської кухні та особливостями приготування пуншу виступив Олег Іванюк, який разом з представником ресторану «Корона Вітовта» надав можливість усім гостям мистецької акції почастувати смачного вишуканого напою.
В програмі заходу було декламування різдвяних віршів. Отець Никодим, настоятель Луцького Хрестовоздвиженського братського монастиря, розповів гостям заходу, що такі вірші ще з давніх часів мали за ціль нагадувати, що Різдво – це перш за все свято духовного очищення. 
Неповторні миті святкового різдвяного дійства у Художньому музеї  замалювала художниця з Києва Лариса Пуханова. 
Захід був організований за сприянням засновника культурологічного проекту «Мистецькі експедиції» Людмили Гарарук (м. Київ).
Святі вечори продовжуються. Сьогодні на Щедрий молодь ходить щедрувати, водить Маланку, Козу, Тополю, дівчата хочуть дізнатися про свої суджених та майбутню долю. Надзвичайно багата Україна і Волинь зокрема на народні звичаї та традиції.

Оксана ГАВРИЛЮК,
старший науковий співробітник Волинського краєзнавчого музею.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (5) - 55.6%
Пізно (1) - 11.1%
Яка різниця? (1) - 11.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (0) - 0%
Мені байдуже (1) - 11.1%