У Європу – без колгоспів!

У Європу – без колгоспів!


Сусіди-європейці кажуть, що їхнє молоко якісне, а основа сільськогосподарського розвитку – родинні ферми.

Польща – найближчий європейський сусід України, один із кращих партнерів у багатьох сферах, тож першою готова надати руку допомоги і поділитися досвідом. Навіть більше – розповісти про помилки, які допустила сама, аби застерегти Україну. В тому, що це – не просто слова, переконувалися провідні представники сільгосппідприємств Волині, котрих покликали на «Бізнес-форум із питань економічного впровадження інноваційних технологій у сільському господарстві та переробній промисловості».

Учасникам зібрання гостинно відчинило двері Генеральне консульство РП у Луцьку. Прийшли на форум керівник установи, де все відбувалося, Беата Бживчи, заступник голови облдержадміністрації, котрий курує питання сільського господарства, Віталій Карпюк, директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Юрій Горбенко. Прибули й гості з Польщі: президент Українського центру бізнесу у Варшаві Ян Маньковські, представники сфери сільського господарства, які й презентували себе, ділилися досвідом, пропонували підтримку й запрошували подивитися, як усе відбувається у них.

– Радо вітаю усіх у цій залі, – на правах господині розпочала зустріч Беата Бживчи, поіменно назвавши високих гостей. – У Польщі, як і в Україні, та й Волині зокрема, сільське господарство – одна з провідних галузей. Сподіваюся, наша сьогоднішня зустріч стане корисно для обох сторін.

Загальну картину розвитку сільського господарства сусідньої європейської держави словесно малював Ян Маньковські. Одразу наголосив: основна тема цьогорічної зустрічі – виробництво молока і вирощування великої рогатої худоби (захід відбувається вже вдруге, минулоріч уже нині гарна традиція стартувала з теми впровадження сушильних установок, котрі отримують енергію від спалювання соломи).

Тож, за словами, пана Маньковські, Польща постійно збільшує обсяги експорту молока, причому – якісного, що особливо важливо. А їхні господарства давно перестали бути монопольними і 80% ВРХ вирощують у підприємствах, територія яких не перевищує 50 га.

Щоб не бути голослівними і керуватися лише відсотками із сільськогосподарських звітів, цифри переводили у валюту, переважно – американську. Завдяки новітнім технологіям та правильному напрямку розвитку Польща змогла вдвічі збільшити експорт молока – на суму з 1 до 2 млрд дол. США. І це, в першу чергу, не за рахунок збільшення поголів’я корів, а підвищення їхньої продуктивності.

Доказом того, що волиняни таки прислухаються до свого сусіда, стали факти купівлі окремими підприємцями пропонованих минулоріч сушарок, котрі працюють від спалювання соломи. Тож учасників бізнес-форуму запевняли, що економічність такого обладнання – напрочуд висока і не входить у жодне порівняння з установками, що працюють на газові.

– Ми не можемо прийти в Європу зі своїми колгоспами радянського зразка. Маємо перейти на достойний рівень. Так, як це вже зробили Німеччина, Франція, Голландія, котрі досягли вершини. Сьогодні так розвивається Польща, тож маємо нагоду навчитися у них, – пояснював Віталій Карпюк.

Віталій Володимирович нагадав, що й наша держава нині не стоїть осторонь. Взяти до уваги хоча б вручені доїльні апарати, а окремим господарям – холодильні установки. Така робота триватиме, будуть нові проекти і бюджетна підтримка, запевняв посадовець. Самозайнятість населення – ось, зі слів Віталія Володимировича, найважливіша стратегічна ціль розвитку галузі. Не можна знову штучно створювати колгоспи чи якісь кооперативи, треба тільки допомогти об’єднатися навколо лідера, своєї сім’ї.

– Наступного року ми зробимо перші міні-доїльні ферми. Якщо є в господаря приміщення, маємо поставити там спеціальне обладнання – облаштувати міні-доїльний зал, де буде можливість доїти хоча би 4 корови одночасно, повинні дати йому міні-холодильник і забезпечити всім необхідним, – запевняв заступник голови облдержадміністрації. – Вони стануть першими господарями, кому пощастить мати таке коштом держави. Ми це робитимемо крок за кроком, щоб люди мали роботу.

Тоді за справу взялися представники польського сільськогосподарського бізнесу – одні з кращих у державі. Розповідали волинянам, як правильно формувати породу ВРХ, як досягти найменших втрат і отримати таке поголів’я, котре згодом принесе прибутки.   

Та особливий інтерес викликала презентація від представника фірми «Аліма-Біз» Славоміра Лосяка. Вони – фахівці у створенні міні-ферм, починаючи від самого старту: складання плану та облаштування, а також обладнання. Пан Славомір неодноразово наголошував: потрібно все робити правильно від початку, бо кожна помилка вартуватиме господарю зайвих сотень тисяч.

Віталій Карпюк не приховував свого захвату від роботи цієї фірми, казав, що бачить і чує про таке не вперше і щоразу переконується: тільки така форма роботи необхідна волинським господарям, котрі хочуть заробляти на життя, працюючи на себе.

Тож Славомір Лосяк запросив усіх охочих до Польщі – на ті підприємства, де такі технології давно працюють, приносячи своїм господарям гарні прибутки. Звісно, краще все самому побачити. Тому погодили: вже в грудні волинська делегація відбуде до сусідньої держави. Консульство ж пообіцяло сприяти.

Що з того вийде – згодом дізнаємося.

Світлана ДУМСЬКА.

На фото автора: Віталій Карпюк і Беата Бживчи; учасники бізнес-форуму, серед яких – депутат облради Іван Смітюх із Ковельщини.


До слова. Питання розвитку сільського господарства спільно із польськими колегами волиняни обговорювали під час презентації проекту „Час для бізнесу”. Йшлося про створення умов для розвитку підприємництва у сільській місцевості Волинської області України та Люблінського воєводства РП шляхом диверсифікації сільськогосподарського виробництва. Фінансує цей проект Європейський Союз у рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща – Білорусь – Україна – 2007-2013».

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (581) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%