Вирок по «Справі Третяків»

Вирок по «Справі Третяків»  Ківерцівське подружжя Третяків луцький суд визнав винними у кримінальному провадженні, пов’язаному з корупцією.


голови райдержадміністрації засуджено до 3 років позбавлення волі, а його дружину вирішили оштрафувати…

Нагадаємо, справа екс-заступника голови Ківерцівської райдержадміністрації Сергія Третяка та його дружини – депутата Ківерцівської райради від «Блоку Петра Порошенка «Солідарність» Тетяни Третяк – розпочалася ще два роки тому. 18 січня 2016 р співробітники Служби безпеки України спільно з Національною поліцією та прокуратурою спіймали чиновника за підозрою в хабарництві. Спочатку посадовця звинувачували за ст. 368 ч. 3 (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди), але у ході розгляду, обвинувачення змінили на ч. 2 ст. 369 (Зловживанням впливом) КК України. Крім того, під час досудового розслідування правоохоронці з’ясували, що Тетяна Третяк також причетна до злочинних махінацій, пов’язаних із проведенням тендерних процедур із придбанням палива для навчальних закладів району.
Отже, два роки засідань підійшли до свого логічного завершення. На черговому слуханні, 16 лютого, суд повернувся до дослідження доказів. Так, сторона обвинувачення подала клопотання щодо приєднання до матеріалів справи протоколу огляду з місця події (при вилученні коштів) та протоколу освідчення особи Сергія та Тетяни Третяк. Ні сторона захисту, ні обвинувачені не висловили заперечення щодо цього, тож вказані документи були приєднані до справи.
Після цього суд перейшов до допиту обвинувачених. Першому слово надали Сергію Третяку, який повідомив, що абсолютно не розуміє обвинувального акту. Він запевнив суд, що не здійснював жодного впливу на членів тендерного комітету чи начальника райвідділу освіти. Крім того, папірець, на якому було написано «10%» (ті, хто стежив за перебігом справи, напевно, пригадають цю цікаву деталь), дійсно існував, але на ньому вказувалося не відсоток від суми, яку мав оплатити директор ТзОВ «Укрпат» за «сприяння» у його перемозі на тендері, а відсоток, в межах якого, після перемоги, підприємець мав змогу збільшувати вартість своїх послуг.
«Результат виграшу Бокія – не є результатом моїх будь-яких дій. А впливу ні на кого з членів тендерного комітету я не чинив. Тому вважаю, що інкриміноване мені правопорушення побудоване на припущеннях, що прямо заборонено кримінально-процесуальним кодексом», – наголосив Сергій Третяк. 
Після цього обвинувачений повідомив суд, що згідно зі ст. 63 Конституції України відмовляється від відповідей на запитання.
Тетяна Третяк, посилаючись на цю ж статтю, взагалі відмовилась від дачі будь-яких свідчень чи пояснень.
Тож суд перейшов до судових дебатів.
Першим виступив прокурор. Переповідати суть обвинувачення не бачу сенсу, адже деталі справи ми не раз описували на сторінках газети.
Сторона обвинувачення запропонувала суду визнати подружжя винними та призначити міру покарання: Сергію Третяку – 4 роки позбавлення волі, Тетяні Третяк – 3 роки 6 місяців позбавлення волі.
«Шановний суд, сподіваюся, що постановлений вирок та міра покарання будуть справедливими та законними!», – наголосив прокурор, завершуючи свій виступ.
Далі слово надали обвинуваченому Сергію Третяку. Він ще раз наголосив, що не чинив ніякого тиску на членів тендерного комітету, і якби такі дії відбувалися, на нього мали б заявити у відповідні органи, адже мовчання, розцінюється як взаємодія у злочині. Крім того, підсудний запевняв присутніх, що не міг знати, яку ціну запропонують інші учасники тендеру, а тому не мав впливу на перебіг подій.
«Кримінальне провадження, яке розслідувалося і розглядалося більше двох років, побудоване на двох стовпах – це припущення та провокація. Окрім того не підкріплено належними доказами. Прошу суд прийняти рішення і виправдати мене у зв’язку з відсутністю складу злочину», – зазначив екс-чиновник.
Захисник підсудного повідомила, що зміна обвинувального акту є незаконною, адже не дала підсудним достатньо часу, щоб підготуватися для лінії захисту, а це суперечить нормам прав людини. Крім того, адвокат вважає, що підсудного зумисно штовхнули на вчинення злочину, який би він в іншому випадку не зробив. Наводилася і несумісність у протоколах, про яку теж повідомлялося у попередніх матеріалах.

«Прошу суд ухвалити відносно Сергія Третяка виправдальний вирок, враховуючи те, що стороною обвинувачення не було доведено, що вчинено саме те кримінальне правопорушення, в якому він обвинувачується», – заявила сторона захисту.
Тетяна Третяк повідомила, що під час судових розглядів прийшла до висновку, що це була провокація, спрямована проти її чоловіка. Також вона наголосила, що її вина не доведена, а тому суд повинен її виправдати повністю.
Адвокат, який захищав у суді інтереси жінки, також звернув увагу служителів Феміди не невідповідність протоколів та реальності подій (мається на увазі, що протоколи складалися у один і той же час, що і декілька інших, а також відбувалися допити свідків та вручення фіксуючої техніки). На думку сторони захисту, ці матеріали є сфальсифікованими та не можуть сприйматися як докази. Він підтримав колегу у питаннях підбурювання підприємцем Сергія Третяка та його дружини до вчинення злочину. Також він звернув увагу суду на неправдивість показань свідка Руслана Бокія, який при допиті повідомив, що раніше ніколи не співпрацював з правоохоронними органами, а потім, як ви пам’ятаєте, був замішаний у справі з вимаганням хабара працівниками міліції.
«Я прошу з урахуванням неналежності та недопустимості ряду доказів, не доведення саме факту впливу чи обіцянки впливу, чи взагалі не надання жодного доказу стороною обвинувачення після зміни обвинувачення, у зв’язку з порушенням права на захист – зміна статті обвинувачення під час судового засідання – виправдати Третяка Сергія та Третяк Тетяну», – наголосив адвокат.
Заслухавши обидві сторони, суд відправився в дорадчу кімнату. 
Після вихідних, 19 лютого, головуючий суддя В’ячеслав Покидюк зачитав вирок. Обох обвинувачених визнали винними. Сергію Третяку обрано міру покарання у вигляді позбавлення волі на 3 роки з моменту фактичного затримання. Тетяні Третяк присудили штраф у розмірі 1 тис. неоподаткованих мінімумів, а саме –17000 грн. Крім того, подружжя має сплатити судовий збір – 614 грн 40 коп. 
Протягом 30 днів є можливість подати апеляцію та оскаржити рішення. Після цього вирок вступить у законну силу. 
Від коментарів обвинувачені відмовилися.
Дворічна епопея скінчилася… Ті, хто уважно стежив за перебігом справи, помітили певні невідповідності у справі. Але головний урок не в тому… «Безкоштовний сир буває лише в мишоловці». 
І ще один урок цієї історії: колишні друзі у випадку найменшої небезпеки відхрещуються від вчорашніх соратників. Не дарма ж чинний голова Ківерцівської райдержадміністрації Євген Ткачук одразу відхрестився від свого заступника, обізвавши «поганою вівцею, яка всю отару псує», а тому одразу після скандалу звільнив Сергія Третяка з посади…
А Тетяні Третяк не допомогла навіть та обставина, що в період виборів 2015 р. вона очолювала районний штаб «БПП «Солідарність» і на чолі списку від цієї партії стала депутатом райради…

Ольга КОНОНЧУК.

На фото автора: суддя зачитує вирок; родина Третяків та адвокат. 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (569) - 87.4%
Пізно (23) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (23) - 3.5%
Мені байдуже (20) - 3.1%