Вихід із політичної кризи є!

Вихід із політичної кризи є!

Вважає депутат Верховної Ради Ігор Єремеєв.

Виважено, логічно і по-європейськи толерантно прокоментував непрості та досить неоднозначні події в Україні позафракційний народний депутат від 23-го виборчого округу Ігор Єремеєв під час прес-конференції у Києві. Зізнався: планував обговорити із волинськими журналістами підсумки роботи 2013-го та озвучити ідеї на рік наступний, а довелося торкнутися теми Євромайдану. Бо це – на часі, бо чимало моментів українцям і влада, й опозиція тлумачать досить суб’єктивно, бо просто намагається пояснити, що ж насправді діється у стінах українського парламенту.

Одна із основних подій у державі цього року, котра, на жаль, так і не сталася, – підписання Угоди про Асоціацію з ЄС. Ігор Миронович не став приховувати: у ставленні до українців це як мінімум неповага чи й навіть недалекоглядність. До цього ж ішли протягом кількох літ – і раптом повернули в інший бік! Тож закономірно, що таке рішення влади викликало спротив у народу.

Нардеп переконаний: молоді люди, особливо ті, котрі народилися у незалежній Україні, бачать свою державу частиною Європи. Інакше –­ ніяк, повернення до комунізму – неможливе. Щодо розгону майдану, то було помітно, що депутатові коментувати це без емоцій непросто.

– Ми живемо заради майбутнього, тобто наших дітей. Тож рішення про те, аби розігнати майдан, означає одне: розтоптати майбутнє своє і своїх дітей.

Чому так різко влада, котра переконливо говорила про євроінтеграцію, раптом передумала? За словами депутата Єремеєва, причина – у неправильній розстановці акцентів

– Євроінтеграція – це можливість жити в іншій країні. Не можна переводити все у площину сьогодні на сьогодні. Адже скільки би коштів у нинішній ситуації нашій державі не дали, вони все одно згодом закінчаться. Питання тільки суми і часу, – пояснював депутат. – Кажучи про євроінтеграцію, говоримо про стандарти, під які в першу чергу маємо змінитися самі, також – про чесні суди, можливість людей їхати за кордон, здобувати там освіту, гідно заробляти…

Ігор Миронович відверто заявив: якщо Україна хоче лише кошти і вже, то треба йти в Митний Союз, якщо ж гарне забезпечене майбутнє, то маємо обрати ЄС.

Не став приховувати: нині в політикумі активно йде робота підготовки до президентських виборів. Тож багато рішень, які довелося би прийняти, не були б популістськими, а на таке зараз не піде ні влада, ні опозиція.

Зрештою торкнулися питання провальної відставки уряду Миколи Азарова.

– Взагалі вважаю, що прем’єр Азаров мав би сам написати заяву про відставку уряду. І я про це відкрито заявив і в парламенті, і в пресі напередодні голосування. Пригадуєте, як у Латвії сталася надзвичайна ситуація: завалився торговий центр? Тоді уряд одразу прийняв таке рішення! Чому? Та просто вважають, що не до кінця проконтролювали ситуацію і допустили трагедію. А отже – несуть відповідальність… Це просто європейська влада, їхні стандарти. У нас же що виходить: зірвали підписання надважливої економічної угоди, чим викликали шалене обурення серед народу, потім із застосуванням сили розігнали абсолютно мирний майдан – і нічого…

Ігор Єремеєв розповів: коли опозиція підняла це питання у сесійній залі, одразу було очевидно, що голосування стане провальним. Адже вони точно знали, що не набереться необхідної кількості голосів навіть із позафракційними, бо ж насправді ні з ким – ні позафракційними депутатами, ні комуністами – не домовлялися, хоча така можливість була.

– Потрібно було 226 голосів, – говорив нардеп. – Тож вийшло, що голосували за постанову для того, аби її провалити, аби дати індульгенцію уряду на подальшу роботу як мінімум до наступної сесії – лютого місяця. Адже третій варіант відставки – лише указ Президента…

Ігор Єремеєв розповів, що вихід був, причому – очевидним і зрозумілим усім. Просто чи то через політичні дивіденди, які так натхненно вже нині заробляють ймовірні кандидати на президентських виборах 2015-го, чи то звичайні емоції завадили вивчити питання досконаліше.

Про що йдеться? На трибуну парламенту вийшов комуніст Петро Симоненко і запропонував підготовлену його фракцією постанову. Вони виключили з неї питання про євроінтеграцію,залишивши лише економічні викладки. Для того, щоб отримати такі необхідні голоси комуністів, опозиція мала би відкликати свою постанову. Й навіть прозвучала репліка Арсенія Яценюка, що опозиціонери готові підтримати і голосувати. Але відкликання не сталося. Якби вони це зробили, то 226 голосів було б забезпечено!.

Тож позафракційні депутати (це – Володимир Литвин, Ігор Єремеєв, Степан Івахів, Сергій Мартиняк, Сергій Лабазюк, Валерій Мошенський, Віктор Тимошенко, Олександр Доній, Григорій Заболотний) запропонували чіткий план мирного – саме мирного – вирішення політичної кризи, який дав би можливість сісти за стіл переговорів опозиції і владі. Вони зареєстрували проект постанови «Про невідкладні заходи з подолання політичної кризи в Україні», котра складається з 5 пунктів.
«Перший: треба категорично засудити жорстокі дії стосовно учасників мирної демонстрації.

Другий: заслухати звіт Генпрокуратури щодо результатів обставин, пов’язаних із грубими порушеннями прав громадян з боку правоохоронних органів, а також прийняти рішення щодо відповідальності винних посадових осіб.
Третій: Президенту прийняти рішення про відставку Кабміну і провести консультації з парламентом щодо складу нового уряду. За їхніми результатами запропонувати Верховній Раді кандидатуру на посаду Прем’єр-міністра.
Четвертий: За пропозиціями Президента і Верховної Ради сформувати делегації для відновлення переговорів з ЄС і Росією. Поставити перед ЄС питання про введення безвізового режиму для громадян України з 1 січня 2014 р.
П’ятий: до 30 грудня 2013 р. виконати всі необхідні умови для підписання Угоди про асоціацію з ЄС та для запровадження безвізового режиму».
На думку Ігоря Єремеєва, 3 грудня уряд можна було відправити у відставку, якби ініціатори провели консультації і дослухались позафракційних.
– Очевидно, це нікому не було потрібно, – каже нардеп. – Але ми все одно зареєстрували свою постанову. Сподіваємося, опозиція і влада таки піде на перемовини. 
Щодо безвізового режиму (що теж як пропозиція прописаний у постанові позафракційних нардепів) Ігор Миронович зазначив: це було актуальним іще 9 років тому, так само важливо й нині. Бо для одних – то відчинені двері для навчання у Європі, для інших – гроші, котрі, заробивши там, вони надсилатимуть в Україну. Звісно, Європа не готова нині піти на це, але й Україна поки не робить кроків назустріч.

– Тож маємо Євромайдан, – підсумував нардеп.


Зачепили і теми настроїв на майдані, адже цю ситуацію також по-різному коментують, мовляв, революція несправжня.

– Люди на майдані стоять не за гроші, а за цінності. І це зрозуміло: там молодь, за якою у вихованні вже не тягнеться «совдепівськи» шлейф, як і в мене у тому числі, адже частину життя провів у радянській державі. Не вірте, коли вам говорять, що то все – несправжнє.

Очевидно, що сам факт побиття мітингувальників викликав у Ігоря Єремеєва обурення. Він пояснив, що в цій ситуації насамперед потрібно покарати тих, хто віддав такий наказ спецпризначенцям, а не вибраних.

Головне зараз, як каже нардеп, не приймати необдуманих кардинальних рішень, аби ситуація не вийшла з-під контролю. Та поки вирують емоції, відкритими лишаються життєво важливі для країни питання.

– Взагалі не розглянутим є бюджет на 2014-й рік, – зазначив нардеп. – Нікому поки немає діла, бо всіх поглинули революційні настрої. А лишилося всього півтора сесійних тижні до завершення сесії… Тож я би застеріг гарячі голови від будь-яких радикальних дій. Уряду треба піти у відставку, також необхідно відновити переговори з ЄС. Це би стало певним поштовхом…

Так само варто обговорити ситуацію з Росією, адже наш вступ у ЄС у жодному випадку не означає війни з цим сусідом. Ми повинні пояснити й аргументувати їм свою позицію. Це і є європейський стиль роботи, дипломатія.

Зрештою Ігор Миронович пообіцяв, що таки спробує провести перемовини з представниками влади та опозиції, за участю міжнародних спостерігачів і спробувати допомогти вирішити конфлікт мирно.

Світлана ДУМСЬКА.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (596) - 86.3%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (13) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (29) - 4.2%