Неймовірні пригоди «McDonald’s» у Луцьку

Неймовірні пригоди «McDonald’s» у Луцьку

Чому в сусідів уже давно є «McDonald’s», а на Волині – катма? Чим наша область гірша від великих м. Рівного, Львова і Любліна та навіть від крихітного польського м. Холм, де теж працює популярний ресторан швидкої їжі? А, може, «McDonald’s» нам зовсім і не потрібен?

Тема «McDonald’s» спалахнула з новою силою в останні дні зими: було зареєстровано петицію до Луцької міськради, щоб повторно розглянули пропозицію продати цій трансатлантичній корпорації облюбовану нею земельну ділянку та дозволити там спорудження першого на Волині закладу фаст-фуд. 
«Волинська газета» в публікації «Де «McDonald’s»?», опублікованій ще 18 січня ц. р., вже порушувала цю делікатну тему. Чому делікатну? Бо в гонитві за престижем наявності на наших теренах заокеанського фаст-фуду не треба забувати: це – чийсь приватний та дуже успішний бізнес. Відтак, слід шукати паритет між вигодою для міжнародної корпорації, інтересами волинських громад і, звичайно, потребами простих людей.
Почнемо з петиції, яку зареєстрували на порталі міськради і яка для початку процедури розгляду повинна набрати мінімум 300 голосів.
«Шановні депутати Луцької міської ради! Закликаємо вас не підтримувати проект рішення, яким окремі депутати хочуть відмінити своє рішення від березня 2016 р. про проведення аукціону щодо земельної ділянки на перетині вул. Стрілецької та пр-ту Грушевського, – закликала автор Юлія Панасюк. – Зі слів колишнього першого заступника міського голови Тараса Яковлєва відомо, що проведення аукціону на цю ділянку планувалося командою покійного мера Миколи Романюка після попередніх перемовин з інвесторами, які планували на цій ділянці спорудження ресторану «McDonald’s». І «McDonald’s» у Луцьку підійшло лише це місце для зведення ресторану».
Авторка, як зазначив портал «Волинь Online», закликала депутатів не відмовлятися від давнішньої ідеї. Щоправда, так і не ясно, чому «команда Миколи Романюка» з березня 2016 р. так і не спромоглася вирішити земельне питання з представниками корпорації «McDonald’s» в Україні?..
Звичайно, автор петиції права: наявність «McDonald’s» у м. Луцьку – це ознака належності до цивілізованих міст, які залучають туристів та інвесторів. Це і нові робочі місця, і багатомільйонні надходження до бюджету. Але крім переваг є й ризики…
То чому ж процес ніяк не зрушить із мертвої точки?
Наведемо лаконічну відповідь, яку «Волинська газета» отримала в січні ц. р. від директора з розвитку та виробництва компанії «McDonald’s» в Україні Віталія Стефурака:
«Дякуємо Вам за зацікавленість у діяльності компанії «McDonald’s». Компанія «McDonald’s» має намір продовжувати розвивати мережу в Україні. Ми прагнемо бути присутніми у кожному місті, де є наші потенційні відвідувачів, зокрема, і у місті Луцьку.  Наразі ми шукаємо партнера, який зможе нам запропонувати відповідну земельну ділянку для будівництва закладу «McDonald’s».
Отже, заокеанська корпорація – в пошуках партнера…
То чому ж ці «пошуки» тривають уже багато років поспіль і ніяк не завершаться жодною корисною «знахідкою»?
Зараз модно записуватися «заднім числом» у «команду Миколи Романюка», і особливо комфортно це тому, що самого Миколи Ярославовича немає серед живих і він ні заперечити, ні підтвердити цього не може…
Але слова колишнього першого заступника Тараса Яковлєва, які він озвучив у розмові з представниками порталу «Волинь 24», варті уваги.
«McDonald’s» погодився лише на це місце, оскільки жодна інша земельна ділянка їх не зацікавила, – сказав Тарас Яковлєв.  – Ми розглядали «McDonald’s»  як системного інвестора, який приходить всерйоз і надовго. А це і нові робочі місця, в першу чергу для молоді, і нормальні надходження до міського бюджету. Міська рада тоді вирішила що ця земля має йти на аукціон, на чесний продаж, щоб земельна ділянка була продана прозоро, а місто отримало від цього хороший дохід. При продажу земельної ділянки з аукціону її орієнтовна вартість склала б мінімум 800 грн за квадратний метр, а в цілому не менше 1 млн 120 тис.  грн за всю ділянку. А аукціон може збільшити її вартість!».
А ось точка зору багаторічного першого заступника Луцького міського голови та нинішнього депутата облради Святослава Кравчука. Вона дуже важлива хоча б тому, що Святослав Євгенович був першим заступником міського голови ще за часів перебування при владі Антона Кривицького, а також – Миколи Романюка:

«Спочатку  «McDonald’s» хотів для спорудження свого ресторану ділянку біля готелю «Україна», де наразі невеличкий скверик неподалік офісу обласної поліції. Згодом представники цієї корпорації висловлювали намір збудувати свій фаст-фуд біля Палацу культури міста Луцька. Існував і третій варіант – на земельній ділянці посередині площі біля кіноконцертного комплексу «Промінь». Останній проект, в принципі, був цікавим. Але технічно неможливо було перенести велику кількість підземних комунікацій, тож підземний перехід створити виявилося неможливо, і він теж не був схвалений».
Що відбувалося далі? 
Ще один компетентний управлінець – екс-міський голова Богдан Шиба –  також погодився пригадати про чергову спробу «McDonald’s» освоїти луцький ринок:
«Представники центрального київського офісу приїжджали до нас ще в 2009 р. Працювали в місті тижнів зо три. Займалися соціологією, статистичними дослідженнями, займалися, як казали, «вивченням людського матеріалу»… А потім прийшли до мене в кабінет міського голови і сказали: «Луцьк за більшістю параметрів «не дотягує» до вимог нашого бізнесу, щоб тут відкрити фаст-фуд!». Паралельно вони працювали в сусідньому м. Рівному, і там, як зауважили, хоч і з натяжкою, але побачили перспективу розвитку мережі «McDonald’s». І таки згодом відкрили в сусідів у центрі міста свій ресторан».
То що ж змінилося за цей час? Невже демографічна та ситуація в м. Луцьку, звідки виїхали за кордон у пошуках заробітків десятки тисяч людей, стає привабливішим для ведення цього специфічного бізнесу?
«Зараз ніби «McDonald’s» не заперечує купити земельну ділянку на розі вул. Стрілецької та пр-ту Грушевського… Я не знаю, чому ще під час перебування на посаді Луцького міського голови Миколи Романюка та коли Тарас Яковлєв був першим заступником, не було реалізовано цей намір, раз мова ведеться вже два роки поспіль… А що тепер? Нова влада пропонує на цій ділянці створити сквер на честь льотчиків, хоча я його бачу зовсім в іншому місці – у вже існуючому навпроти школи-гімназії №4 по пр-ту Волі, де й досі збереглися пам’ятні знаки на честь літунів УНР. Чи потрібен саме тут, біля розважального комплексу «Промінь» та нічного клубу «Версаль» ще й «McDonald’s», я не переконаний», – каже Святослав Кравчук.
У Богдана Шиби ще критичніше бачення до відкриття в м. Луцьку одного з закладів системи швидкої їжі:
«McDonald’s», як правило, орієнтується на так званий «середній клас» і на молодь. А таких на Волині залишилося дуже мало… «McDonald’s» – це ж не якась їдальня автозаводу, а високотехнологічний комплекс харчування з високими стандартами обслуговування та відповідними цінами. Відтак, коли в людей немає гідної роботи з гідною зарплатою, то про яку американську їжу їм мріяти? Думаємо про «McDonald’s» як атрибут приналежності до чужого успіху, чи що? Вдень будемо тішитися, а  на ніч додому забиратимемо?».
Радник міського голови Ігор Поліщук теж критично оцінює перспективи будівництва «McDonald’s» саме в цій частині м. Луцька. В усякому випадку, не так давно він публічно заявив, що рішення про підготовку ділянки на розі пр-ту  Грушевського та вул. Стрілецької на земельні торги «було не надто вдалим».
«А тому фракцією УКРОП на сесію буде винесено питання про скасування рішення щодо підготовки даної ділянки на земельні торги. Окрім того, враховуючи звернення мешканців мікрорайону та авіалюбителів буде підготовлено рішення про облаштування на цьому місці тематичного Скверу авіаторів. Буде замовлено проект, розроблено концепцію скверу та приведено цю територію до порядку», – цитують Ігоря Поліщука колеги з «Волинь 24».
«Ігор Поліщук чітко показав, як тимчасова влада турбується про інвестиції в місто. Ініціативою УКРОПу про відміну від аукціону щодо земельної ділянки на розі Стрілецької та Грушевського він поховав мрію багатьох молодих лучан нарешті отримати «McDonald’s» у Луцьку», – прокоментував уже згадуваний Тарас Яковлев
І от в останній день зими відбулася сесія міськради. Про пристрасті, які буквально зашкалювали на її засіданні, наразі не переповідатимемо. Але Ігор Полішук привітав лучан із рішенням про створення Скверу авіаторів саме на розі вул. Стрілецької та пр. Грушевського.
«За останні роки в Луцьку не створено жодного скверу, а зелені зони вирізали, позаставляли МАФами і забудовували. Принципова позиція фракції УКРОП в тому, що наше місто потребує більше парків та скверів, громадських місць, де люди можуть відпочити та гарно провести час. Щиро сподіваємось, що цей сквер стане туристичною цікавинкою та ще одним місцем відпочинку лучан та гостей міста», – прокоментував голосування Ігор Поліщук.
Площу нового скверу затвердили в межах 0,1342 га. Крім цього,  депутати зобов’язали департамент житлово-комунального господарства Луцької міськради спільно з комунальним підприємством «Парки та сквери м. Луцька» визначити розрахунок необхідних обсягів фінансування робіт із утримання нової зеленої зони.
Таким чином, луцька епопея «McDonald’s» продовжується. І в ній найважливіше, мабуть, врахувати інтереси як мінімум трьох сторін: лучан, місцевої влади і трансатлантичної корпорації.

Роман УСТИМЧУК.

На фото автора та прес-служби Луцької міської ради: «McDonald’s» у центрі м. Рівного; пам’ятний знак на ділянці, де замість ресторану фаст-фуд буде Сквер авіаторів.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%