Скіфські коні – у Марковичах?

Скіфські коні – у Марковичах?


На Горохівщині знайшли унікальну древню кінську прикрасу.

Нещодавно фонди Волинського краєзнавчого музею поповнила чергова цікаво знахідка. Лучанин Василь Академицький передав музею рідкісний артефакт – скіфську вуздечкову зооморфну прикрасу. Що цікаво: знайдена вона не в степах Причорномор’я, а в с. Марковичі Горохівського р-ну.

За інформацією «Музейного простору Волині», «прикраса являє собою фігурний щиток, від верхнього кінця якого відходить уперед голівка тварини, повернута у фас. У місці основи голівки – круглий отвір для кріплення до ременя».

«Відомо, що скіфи приділяли кінському спорядженню не менше уваги, ніж зброї. Це стосувалось як захисту бойового коня, так і його прикрашанню. Цьому сприяло величезне значення коня у військовій справі скіфів. Ще з часів скіфської архаїки для захисту голови коня використовували бронзові литі, а потім – ковані налобні пластини, прикрашені рельєфним орнаментом і зображенням міфологічних героїв. Завдяки збереженим у скіфських курганах артефактам археологам вдалося досить докладно реконструювати оздоблення кінської вуздечки. Зокрема відомо, що прикраси типу знахідки з Марковичів одягалися на середню частину наносного ременя. Повністю аналогічні вироби знайдені у Північному Причорномор’ї та датуються ІV-III століттям до нашої ери», – стверджує старший науковий співробітник Волинського краєзнавчого музею Володимир Савицький.


Є у фахівців у версії щодо того, як артефакт міг втрапити на територію Волині. Ось що з цього приводу каже Володимир Ставицький:

«Відомо, що на Волині в цей час проживали неври – племена, які етнічно не були споріднені зі скіфами, але мали з ними політичні і торговельні контакти. Письмова згадка про ці племена міститься у IV книзі давньогрецького історика Геродота «Історія». Слід зауважити, що розглядуваний нами виріб навряд чи міг бути предметом торгівлі, адже ці прикраси використовували передусім, як уже говорилося, скіфські кінні воїни. Для вияснення цього питання варто згадати, що на Волині зрідка трапляються також знахідки бронзових наконечників стріл скіфського типу. Все це загалом свідчить про перебування скіфських вершників на нашій землі, але чи були це військові набіги, чи подорож із якоюсь іншою метою – наразі можна лише здогадуватися…»

Олена ЛІВІЦЬКА.

Фото із сайта «Музейний простір Волині».

 

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (68) - 86.1%
Пізно (3) - 3.8%
Яка різниця? (2) - 2.5%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (1) - 1.3%
Мені байдуже (4) - 5.1%