«Серпом» по тополі

«Серпом» по тополі

 Таємнича спецоперація «Тополя» відбулася на околицях Луцька в ніч із 10 на 11 грудня…

На всіх фронтах сьогодні тривають гарячі баталії. Летять голови, каски, кийки… Щосекунди – нові повідомлення інформагенцій. На нашому ж «фронті»  теж неспокійно… Тієї ж ночі, коли в столиці військові провели спецоперацію з чергової зачистки Майдану, на околиці Луцька під стінами військового лісництва комунальники проводили іншу спецоперацію – під кодовою назвою «Тополя».

«Усе!» – вранці 11-го грудня, широко відкриваючи двері до редакції, поспішає заявити Борис Михайлович. Той самий Борис Михайлович, якому ми пообіцяли будь-що довести, що силою слова можна зрубати тополю. Хай навіть для цього довелося писати …міністрові оборони України.

Матеріал про те, як «Бориса дістала тополя» у «Волинській газеті» від 21 листопада ц. р. припав до смаку читачам, а от офіційні запити, які редакція паралельно надіслала у кілька поважних інстанцій, схоже, комусь стали ложкою дьогтю до ранкової кави…

Нагадаю: лучанин із вул. Героїв УПА втомився оббивати пороги різних інстанцій, писати заяви й звернення з проханням демонтувати аварійні сухі дерева, які загрожують життю людей.

І здається, що вся історія не варта й вичинки, якби… Тополя ж  виявилася непростою. Стратегічною, умовно кажучи. Бо, бачте, два сухих дерева – нібито «підопічні» Міноборони. Саме туди зі своїми претензіями порадили звертатися Борисові Третевичу в департаменті ЖКГ Луцької міської ради. «Волинська газета» зробила це замість Бориса Михайловича. Хотілося ж таки з’ясувати, чому така непорушна тополя на вул. Героїв УПА?..


Щойно у профільному департаменті отримали запит, як… Ні-і-і, не поспішили назвати причини, що заважають демонтувати небезпечні дерева (їх і досі не назвали!)… А набрали сміливо номер редакції. І першому, хто відповів на тому кінці дроту (автор матеріалу на ту пору була у відрядженні), голосиста жіночка прокричала: нема ради на тих тупих журналістів… Далі взялася втовкмачувати: що ж то за дурень, мовляв, готував запит. Бо спершу він мав би розібратися, чия земля, хто має різати дерева, куди писати... А то осмілився, бачте, самому керівнику департаменту листа адресувати!

Пані не знала, що запит ми «осмілилися» адресувати не тільки міському департаменту, а й прокуророві області, і міністру оборони України. Може, там розберуться, на якій такій стратегічній ділянці тополя виросла, а потім всохла? І не від тупості, звичайно, а радше від впертого й цілком логічного бажання таки зрушити непорушне дерево з місця.

Ех… Згодом земля довкола тополі дійсно завертілася… Спершу Борис Михайлович отримав лист від управління ДСНС області: за 15 днів дерева пообіцяли демонтувати. Потім редакція отримала відповідь на запит до прокурора області: мовляв, звернення в інтересах гр-на такого-то спрямували Луцькому міському голові, а про результати повідомлять. А що ж у Міноборони?..

У Міноборони слово «тополя» сприймають неоднозначно. Як тільки  там довідалися, що на два сухих дерева, котрі підпирають паркан військового лісництва, зазіхають – замислилися… Це нам у Луцьку – тополя як тополя. А ЇМ та ще й ТАМ це слово навіює певні асоціації. Як-то кажуть: коротко і страшно.

Це вам не жарти: мобільний ракетний комплекс «Тополь-М2 є першим комплексом, створеним суто російськими підприємствами і який слугує ядром ракетних військ стратегічного призначення сусідньої держави… Саме на нього, пишуть  енциклопедії, сусіди покладають найбільші надії на збереження ядерного потенціалу і гарантії безпеки країни. Доведено: «Тополь-М» – ракетний комплекс, що в 1,5 раза перевершує всі попередні щодо боєготовності здатності маневрувати і живучості. Що цікаво: у кваліфікації НАТО МРК «Тополь-М» відомий під кодовою назвою «Серп» – SS-27 Sickle.

Чи не це змусило Міноборони у лічені дні розглянути лист, однак написати «Для надання кваліфікованої відповіді запит направлено до відповідних структурних підрозділів Міністерства оборони України. У зв’язку з великим обсягом інформації Вам буде надана відповідь відповідно до частини четвертої статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації. З повагою т. в. о. начальника відділу по роботі з громадянами та доступу до публічної інформації Міністерства оборони України Ю. Г. Ананченко».

А згодом у ніч із 10 на 11 грудня тополя зникла з-під паркану Луцького військового лісництва… Борис Михайлович каже: комунальники попрацювали. Хтозна…

Є в цій історії ще один, суто український нюанс… Ментальний. І на нього не можна не зважати у пошуках причин такої живучості тополі з Героїв УПА. Суть зовсім не в тому, що це дерево в українському фольклорі – таке собі трохи нечисте. Суть в іншому: як тільки український чиновник бачить чорним по білому написане «прошу знести дві аварійні тополі», як відразу серце сповнюється жалем, а в голові зринає улюблена народом пісня: «Край дороги не рубай тополю. Може, та тополя твоя доля»… І течуть скупі чиновницькі сльози. А далі: «Не рубай тополю, не рубай тополю, Краще принеси ти їй води»…

Водички Борисові Третевичу у відповідь на його звернення налили чимало. Добре тільки, що, зрештою, на ній виросли два пеньки.

Олена ЛІВІЦЬКА.

На фото автора та з Вікіпедії: все, що лишилося від стратегічної тополі у Луцьку, яка (з’ясувалося раптом) до землі Міноборони не має жодного стосунку…; ракета «Тополь-М» – масою 46 тонн, довжиною 18,5 м, діаметром 1,8 м.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (193) - 86.2%
Пізно (7) - 3.1%
Яка різниця? (7) - 3.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (9) - 4%
Мені байдуже (7) - 3.1%