Свідомий підхід та особливе бачення

Свідомий підхід та особливе бачення

Село Боратин, яке адміністративно належить до Луцького району, а фактично межує з обласним центром, давно зажило доброї слави щодо розвитку території, спорудження сучасних соціальних та спортивних об’єктів. Ще ширші горизонти відкриваються перед цим населеним пунктом, яке стало центром об’єднаної громади. 

З її очільником Сергієм Яручиком ми говорили про сьогодення та майбутню долю утвореної Боратинської об’єднаної територіальної громади, до складу якої, окрім Боратинської, увійшли колишні Баївська та Промінська сільські ради Луцького р-ну.

– Сергію Олександровичу, на початку нашого знайомства розкажіть коротко про себе та свій трудовий шлях. З громадою Ви працюєте вже давно, а ось на чолі ОТГ – уперше. Чи не було боязно, що не старчить сил тягнути віз з набагато важчою поклажею,  ніж доводилося досі?
– Уперше на посаду голови сільської ради мене обрали в 2002 р. За ці роки набув певного досвіду, навиків спілкування з людьми різних професій,  категорій, суспільного стану та віку. За професією я педагог, тож із комунікацією особливих труднощів не виникало. 

У жовтні минулого року під час виборів до ОТГ люди повірили мені, в мене і – в самих себе. Щоб об’єднати нашу Боратинську громаду, треба було двічі вносити зміни в перспективний план Волинської області. Спершу до нас мали долучитися Промінська, Лаврівська, Баківцівська і Радомишельська сільради. Але коли почалося обговорення, населення ініціювало об’єднання лише з Промінською та Баївською сільськими радами. Цікаво, що рішення про об’єднання з Баївською сільрадою було прийнято після своєрідного референдуму, під час якого більше 90 відсотків жителів цієї громади висловилися за приєднання до нас. Вони відкинули пропозицію про злиття з обласним центром чи іншими сусідніми громадами.

– Чим ще керувалися, ініціюючи об’єднання саме в такому форматі?
– Перед об’єднанням ми також зробили фінансові розрахунки, аби чітко знати, що можемо будувати чи підтримувати на першому етапі, а що зробимо у перспективі. Основою основ будь-якої господарської діяльності має бути чітке планування. Зрозуміло, що за один раз осягнути усього чи передбачити не можна. Життя завжди вносило і вноситиме свої корективи, але стратегічні орієнтири повинні бути, адже працювати наосліп, то самому себе заганяти в тупик. Впевнений, що кожна людина хоче знати, що її чекає у недалекому майбутньому, а також цікавиться, які адміністративні послуги вона зможе отримати у спільному товаристві. Це турбувало і керівників сільських рад, які тепер виконують обов’язки старост. Але варто зауважити, що всі послуги, які надавали в сільських радах – залишилися, більше того – вони розширилися.

– Думаю, що про них варто розповісти конкретніше, адже не всі люди, які приєдналися до вас, обізнані з ними.
– У першу чергу це стосується видачі довідок. На дверях мого кабінету навіть висить оголошення, що будь-яка довідка підписується без черги. Так що людині не треба марно витрачати свій час, аби отримати «автограф» голови на документі, приміром, про склад сім’ї чи будь-якого іншого змісту, коли у цьому є потреба. Усі документи, які необхідні були для отримання субсидій і які здавалися в райдержадміністрацію, тепер приймаємо в нашій об’єднаній громаді. Здати їх можна не тільки в Боратині, а й тих селах, де колись знаходилися сільські ради. Ми маємо фахівців, які цим займаються і уже набули практики в цій роботі. Наше завдання – максимально наблизили послуги до людей. Для цього, вже сьогодні, більшість адміністративних послуг надаються у тому числі через старост. 

– Напевно, Ви заздалегідь подбали про кадри, аби потім не шукати випадкових людей з вулиці?
– Кадровий потенціал був, є і буде важливим моментом. На сьогоднішній день у боратинській об’єднаній громаді жоден працівник не був скорочений. Кожному знайшли посаду відповідно до його уподобань та кваліфікації. Можливо, у нас дещо відмінне бачення розвитку громади, побудови організаційної структури та вирішення поточних проблем, ніж в інших колективах. Адже ми були не перші у процесі об’єднання, тому взялися переймати практику інших громад та запозичувати кращий досвід для того, щоб вибудувати власну ефективну систему управління.


– Які ще особливості організації роботи апарату можете виокремити?
– Досить важливим моментом та елементом в ОТГ є посади в. о. старости. Оксана Кравчук і Вікторія Косарук – старости та голови колишніх сільрад – забезпечують високий рівень господарської та управлінської роботи. Вони добре справлялися з обов’язками голів сільрад, тож сьогодні ефективно забезпечують розвиток підвідомчих територій. 
Ще один важливий аспект нашої кадрової роботи: ми залишили на місцях адміністраторів, які приймають від людей заяви щодо адміністративних послуг. На території колишніх сільських рад, як і раніше, працюють землевпорядники. 
Одним із нововведень є створення відділу соціального захисту населення, адже у селах проживає чимало соціально-вразливих верств населення. Ми намагаємося своєчасно реагувати на проблеми, які виникають. Та не тільки реагувати, а й оперативно їх вирішувати! Тут, як в медицині, від кожної болячки треба позбуватися якнайшвидше.
Сьогодні, вважаю, створюється досить потужна база, яка й стане основою нашої стабільності і забезпечить подальший розвиток територій ОТГ.

– А що можете сказати про інші важливі напрями роботи очолюваної Вами громади?
 – Вдосконалюємо роботу освітнього напряму, адже на території ОТГ є п’ять шкіл та три дитячі садочки. Наші освітні заклади отримали статус юридичних осіб. Це дає їм змогу на власний розсуд розпоряджатися коштами, що їх виділено з бюджету громади. Також ми створили централізовану бухгалтерію, а кожна школа та дошкільний заклад має свій рахунок. Ми надали можливість керівникам самим вирішувати власні нагальні проблеми, не приходячи в сільську раду. Що це означає? Коли щось вийшло з ладу, то голові громади чи його заступнику не обов’язково про те знати. Керівник установи це питання вирішить самостійно, до того ж – набагато оперативніше.

– Як самі освітяни поставилися до такого нововведення?
– На початковій стадії насторожено та боязко. Як не як, але робота з фінансами вимагає більшої відповідальності. Це власні кошти можна витрачати будь-як і на будь-що – за бюджетні треба звітувати за кожну копійку. Кожен керівник повинен бути не лише професійним організатором, а й добрим господарником. Став керівником – тобі і карти в руки: вникай у всі питання, у тому числі й фінансового характеру. Якось запитав одного директора: «Скажіть, тільки чесно, як вам така практика? Легше стало працювати?». «Розумієте, – відповідає. – Спочатку нам було лячно, але сьогодні ми маємо кращі можливості вирішувати якісь поточні справи. Відпала потреба частіше бігати у самоврядний орган за кількома гривнями».
Також ми залучили спеціаліста, який координує методичну роботу. Наше спільне завдання – забезпечити розвиток дітей, щоб учні брали участь не тільки в шкільних олімпіадах, але їздили і на районні, та обласні заходи, щоб показувати себе, демонструвати свої навички та вміння з багатьох предметів. Об’єднана громада покликана таку можливість забезпечити.

– То ви фактично стаєте самостійними і поступово відходите від районної ланки?
– Ні, чому ж? Ніхто не забороняє контактувати і співпрацювати з районною ланкою. Якщо це на користь, то будь ласка. Ми прекрасно розуміємо: об’єднання відбулося де-юре документально, на папері, а де-факто нам над ним ще треба попрацювати. Дуже хочеться, щоб це відбулося якнайшвидше, щоб ми дійсно відчували себе єдиною громадою, дружною і згуртованою родиною. Через те робимо все, аби громада дійсно стала єдиним цілим. З цією метою запланували низку спільних заходів, які відбуватимуться не тільки в Боратині, а й в інших населених пунктах громади, де для цього є необхідні умови. Зрозуміло, для цього потрібний певний період. Та головне визначити пріоритети і поступово їх реалізовувати.

Володимир ПРИХОДЬКО.

На фото автора: голова боратинської громади Сергій Яручик; керівник ОТГ і завойовані кубки; заступник голови Віктор Бехнюк та вихователь дитсадочка Вікторія Голянська; цілюще джерело у с. Баїв; сільський стадіон – один із найкращих в Україні; дитмайданчик для місцевої дітвори.  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%