Ікона Богоматері зцілює та оберігає

Ікона Богоматері зцілює та оберігає

Про Чудотворну Пулганівську (Промінську) ікону Божої Матері, що знаходиться в Свято-Михайлівському храмі с. Промінь Луцького району чути доводилося, а ось побачив лише нещодавно. І враження – неперевершені!

Виконуюча обов’язки промінського старости Вікторія Косарук попросила завідуючу сільською бібліотекою Галину Патуту розповісти історію святині.
– Дослідження історії церкви та згаданої ікони більш детально розпочалося під час написання  в 2010-2011 рр.  колективної книги спогадів про села Промінської сільради «Земля моїх батьків», – розпочинає своєрідну екскурсію Галина Миколаївна, коли ми заходимо у місцевий Свято-Михайлівський храм, двері якого розчиняє нам юний дзвонар Максим Дармовіс.–  Її авторами стали колишній голова Луцької райдержадміністрації Володими Демчук, завуч та водночас вчитель  історії Олена Дармовіс, бібліотекар с. Коршовець Лілія Кальчик і ваша співрозмовниця.
Церква с. Промінь має дуже давню історію. Спочатку вона носила імена Бориса і Гліба. У 1683 р. постала нова Свято-Михайлівська церква, яка через 95 літ постраждала від пожежі. 1885 р. храм, що красується на одному з пагорбів села, відбудовують заново. Його дзвони, якими вправно диригує  дев’ятикласник місцевої школи Максим Дармовіс,  і нині щонеділі та кожного свята скликають до себе мирян. Цікавим є і такий факт: під час Другої світової війни у верхню частину храму влучив снаряд, але не розірвався!

– Як не дивно, – зауважує наш гід, –але царські врата та ікони, які датовані ХV-ХVІ ст.,  від вогню не постраждали. Це свідчить про те, що істотної шкоди пожежа не завдала. Та прийшов час і дерев’яний храм довелося перебудовувати. Щодо Чудотворної ікони, то це копія. Де оригінал, достеменно невідомо. Сама ікона написана на замовлення Параскеви та Дмитра Дармовісів і датована 1754 р. Це прізвище зберігається в нашому селі і досі. До слова, моє дівоче прізвище – також Дармовіс.
Історія ікони досить цікава. Люд до неї приїжджав ще в ХVІ ст.  Побіля церкви знаходилися невеличкі будиночки, у яких паломники й перебували. Церква була відчинена цілодобово. Люди прикладалися до ікони, і тут же відбувалися чудодійні дива. Про це свідчать клейма, які знаходяться біля Чудотворного образу і які можна бачити. 
Як сказала Галина Миколаївна, клейма – досить рідко зустрічаються. На Україні вони є ще у Почаївської Божої Матері та Іллінської Чернігівської ікони Божої Матері. Крім того, Пулганівська Богоматір виявилася ще і коронованою. А це правдиве свідчення того, що ікона — Чудотворна.

– Після того, як образ оновився, ми змогли побачити клейма та прочитати написи, – розповіла пані Галина. – На іконі зазначено дві дати. Перша –1754 р. – час створення образа. Про нього свідчить напис унизу ікони: «Сей образ мальований із образа Чудотворної Пресвятої Богородиці Пулгановської», написаного на замовлення Параскеви та Дмитрія Дармовісів. Це означає, що у церкві нині зберігається копія ікони. Походження другої дати – 1665 р. – достеменно не з’ясоване. Існує думка, ніби вона вказує на час, коли в селі почали відбуватися чудеса. Вони, до речі, описані на клеймах. На одному показано вигнання злого духа з біснуватого, на другому – звільнення молодої дівчини від влади диявола, на третьому – оздоровлення покаліченого чоловіка, ще на одному зображено одужання важкохворої дитини. Сюжет останнього клейма невідомий – воно досі залишається темним.
За спостереженнями отця Володимира Дрозда, настоятеля цього храму УПЦ Київського патріархату, Богородиця дарує ласку усім, хто приходить до церкви зі справжньою вірою і щирою молитвою. Усі жителі Проміня, які перебували в зоні АТО, повернулися здоровими та неушкодженими до своїх сімей. Про це парафіяни постійно просили в Божої Матінки під час Богослужінь. Одному бійцеві, який прийшов у відпустку, отець Володимир подарував маленькі іконки для його побратимів. Лише один воїн із взводу отримав на передовій незначне поранення.

У 1959 р. храм закрили і Богослужіння заборонили. Обрядові речі передали у церкву Різдва Пресвятої Богородиці, що в с. Полонка, а ключі зберігалися у вірних парафіян. У 80-х роках минулого століття, коли войовничий атеїзм заполонив усе, в церкві відкрили районний музей атеїзму. Як би парадоксально це не звучало, але саме завдяки цьому приміщення святині вцілило. Його не використали ні під клуб, ні під склад міндобрив, як часто це робила тодішня влада. А 21 листопада 1989 р. дзвін знову радо сповістив про початок Богослужіння. 
Десять років тому куполи церкви замінили на золоті, і у відблисках вранішнього сонця вони сяють на всю округу, як справжня істина Божого Слова.

Володимир ПРИХОДЬКО.

На фото автора: Свято-Михайлівський храм; Чудотворна ікона Пулганівська (Промінська) Божої Матері; бібліотекар-екскурсовод Галина Патута; дзвонар Максим Дармовіс.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (597) - 86.3%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (13) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (29) - 4.2%