Облуплена історія

Облуплена історія


Замість того, щоб стати взірцем польсько-українського поєднання, постать В’ячеслава Липинського самотньо дивиться на Волинь із кущів провінційного скверика…

100 років тому український політичний діяч, дипломат, публіцист, історик, соціолог та основоположник українсько-польського поєднання на рівноправних умовах В’ячеслав Липинський зробив свідомий і безповоротний вибір на користь розбудови Української державності. Після переговорів із майбутнім гетьманом Павлом Скоропадським у 1918 р. очолив дипломатичну місію УНР в Австрії. 
Власне, з екзилю уродженцеві с. Затурці нині Локачинського р-ну Волині, де до наших днів зберігся відреставрований у 2011 р. родинний маєток Липинських, В’ячеславові Казимировичу на рідну землю повернутися не судилося. Після остаточної перемоги быльшевиків у 1921 р. двері в Україну для таких як він були наглухо закриті. Тож, виконавши інші важливі місії на користь розбудови державності, він передчасно помер в Австрії в 1931 р., де й похований.Гріх сказати, що на Волині та за її межами забули про жертовний здвиг В’ячеслава Липинського. Але  стверджувати, що його спадщина стала взірцем для наслідування, також язик не повертається. Тому не густо відвідувачів у музеї-садибі Липинських, а пам’ятник В’ячеславові Казимировичу самотньо стоїть у невеличкому скверику при дорозі в с. Затурці. Він уже давно втратив естетичну привабливість, бо виготовлений із неякісного матеріалу, тому верхній шар фарби облуплюється, оголюючи сірий бетон…
Родичі славетного земляка з Гданська і Кракова в 2004 р. до стели прикріпили навіть табличку польською мовою, де згадали й про дружину В’ячеслава Липинського – власницю маєтку Станіславу (померла в 1939 р.) та їхнього сина Зигмунда (передчасно відійшов у 1932 р.), але на цьому й, власне, завершується шанобливе ставлення до апологета польсько-українського поєднання.
Свого часу депутат облради Святослав Кравчук закликав колег під час розподілу бюджету виділити достатні кошти для створення нового монумента, та більшість його не підтримала. Тому очікує пам’ять про цю неперевершену історичну особистість кращих часів. Єдине, що може місцева громада, так це прибирати навколишню територію.

Світлана КОМА. 

На фото автора: облуплений пам’ятник В’ячеславові Липинському в с. Затурці Локачинського р-ну; центрльна вулиця села.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (8) - 57.1%
Пізно (1) - 7.1%
Яка різниця? (1) - 7.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (0) - 0%
Мені байдуже (3) - 21.4%