Таємниці луцького смороду

Таємниці луцького смороду


17 липня у конференц-залі Центру надання адміністративних послуг обговорили причини появи та методи боротьби з неприємними «ароматами», які останнім часом витають у м. Луцьку. То де ж узявся сморід і як його позбутися?

Участь у прес-конференції взяли: заступники міського голови Григорій Недопад та Костянтин Петрочук, радник міського голови Ігор Поліщук, радник голови облдержадміністрації Олександр Закузенний, головний інженер КП «Луцькводоканал» Сергій Строк, директор ТОВ «Волиньхімконтроль» Валентин Данилюк, директор «Луцькспецкомунтранс» Валерій Кузьмич, начальник відділу екології Анатолій Гламазда, начальник департаменту ЖКГ Юрій Крась (обидва працюють у виконавчих органах Луцької міськради), журналісти та небайдужі громадяни.
Як бачимо, товариство зібралося кваліфіковане та наділене владними повноваженнями. 
«Проблема неприємних запахів для міста – не нова. Вона виникла у 2014-2015 рр., особливо загострилася у минулому році. Тоді запрацював завод «БІО ПЕК», який зливав свої відходи на поля фільтрації. Сюди ж десятками років зливалися відходи з усього мікрорайону Вересневе, тобто – побутова каналізація. Внаслідок процесу бродіння ми мали неприємні запахи, які ширилися по всьому місту. Міською владою було ліквідовано цю проблему – було побудовано каналізацію, яка під’єднала стоки з цього району до централізованої системи. На це пішло більше 5 млн грн. Тоді це вирішилося, але цьогоріч проблема неприємних ароматів знову повторилася, але з дещо інших причин», – зазначив Ігор Поліщук. 
За словами радника міського голови, було проведено комплексну роботу щодо виявлення причин смороду. У результаті таких виявилося декілька.
По-перше, підключення фекальних каналізацій багатоквартирних будинків до зливових систем міста. 
«Останнім часом дуже багато скарг поступало на групу швидкого реагування із вул. Арцеулова, Грушевського, Гулака-Артемовського. Ми виявили, що побутова каналізація цього мікрорайону підключена до зливової вуличної мережі міста, а не до каналізаційної системи. Як таке могло статися під час проектування та будівництва?! Відповідно, під час перепаду тиску цей запах побутової каналізації через відкриті решітки зливової піднімається в атмосферу», – наголосив Ігор Ігорович.
По-друге, злив фекалій із приватних будинків, які знаходяться на березі р. Сапалаївка та самовільні зливи асенізаційними машинами в загальну каналізаційну мережу міста. А також – злив заборонених речовин на території промислових підприємств.
Крім того, працівники відділу екології зафіксували чергові зливи мелясної броди на поля фільтрації із заводу «БІО ПЕК». І це – третя причина.
Григорій Недопад, який є головою комісії з дослідження підключення фекальних каналізацій багатоквартирних будинків до зливових систем, на прикладі вул. Арцеулова продемонстрував взаємодію обох каналізаційних систем. 
За його словами, аби подолати цю проблему, необхідно встановити спеціальні гідроклапани, які блокуватимуть викид запахів у атмосферу. У новобудовах такі механізми будуть встановлені за кошти підрядника.
Що стосується несанкціонованих скидів, то було проведено дослідження русла річки Сапалаївка від Теремнівських ставків до річки Стир. 
«Відкритих зон незаконного під’єднання поки що не виявили, але буде проводитися постійне спостереження і дослідження цієї території. Хоча на пр-ті Відродження, де іде врізка зливової каналізації саме в річку Сапалаївка, у суху пору зафіксували, що йде потік речовини невідомого походження. Тому комісія повністю досліджуватиме весь колектор та всі об’єкти господарювання, які там розташовані, аби виявити порушників», – наголосив Григорій Недопад.
Також наразі розпочався контроль за несанкціонованими зливами. Усі машини помарковані, а точка зливу знаходиться лише на вул. Мамсурова. Крім того, договором передбачено, що у будь-який момент, без попередження, рідину можуть взяти на аналізи і, у разі перевищення норми – накласти штрафні санкції.
Розроблено і нові правила приймання стічних вод. Найближчим часом їх мають винести на обговорення виконавчого комітету.
«На основі загальнодержавних правил прийому стічних вод завершується розробка місцевих, які передбачають досить жорсткі санкції до суб’єктів господарювання. Якщо за їхньої вини буде нанесена шкода колекторам, то вони в обов’язковому порядку повинні їх відновити. За стоки, які привіз перевізник, відповідає перевізник, а не підприємство чи організація, звідки ці стоки вивозяться», – повідомив Сергій Строк.
Також для знераження каналізаційної мережі міста ТОВ «Волиньхімконтроль» підібрали спеціальний препарат, який повинен повністю усунути неприємний запах. За словами Валентина Данилюка, його застосують на найбільших каналізаційно-насосних станціях, а саме: №1, 2, 5 і 5-а.
Для того, щоб продемонструвати, яким чином ця хімічна речовина впливатиме на стічні води, прямо у приміщенні було проведено експеримент.
У склянку директор «Волиньхімконтроль» налив стічної води та запропонував її понюхати усім охочим. Запах не з приємних... Пізніше додав декілька капель хімічної речовини. Наприкінці засідання усі знову понюхали вміст склянки. Запах змінився на хлорований.
Валентин Данилюк запевняє, що речовина абсолютно безпечна та не становить екологічної загрози. Крім того, її об’єм відкоригують таким чином, що не відчуватиметься ніякого запаху. Загалом необхідно 10 годин, аби процес очистки повністю завершився.
На початковому етапі цей препарат буде надаватися підприємством безкоштовно, а вже після того, як буде підтверджена його ефективність, будуть вестися перемовини про його закупівлю для подальшого використання. 
Проблема ж заводу «БІО ПЕК» вирішуватиметься на обласному рівні.
На завершення Григорій Недопад попросив усіх свідомих лучан повідомляти на гарячу лінію «1580» про усі відомі їм випадки несанкціонованих зливів, а також присилати фото- та відео-підтвердження.
І дійсно: всім миром лучани повинні повернути рідному місту колишню славу чистого, приємного і квітучого населеного пункту.

Ольга КОНОНЧУК.

На фото відділу інформаційної роботи Луцької міськради: під час засідання робочої групи з подолання джерел засмічення атмосферного повітря у м. Луцьку.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (591) - 87%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (23) - 3.4%