Мистецтво самопізнання

Мистецтво самопізнання


Одним з найважливіших педагогічних завдань будь-якого навчального закладу є робота зі студентами, спрямована на швидшу та успішну їх адаптацію до нової системи навчання, до нової системи соціальних стосунків, на засвоєння ними нової ролі студентів. 

Студенти нового набору стикаються з різними проблемами – від великої кількості навчальної навантаженості і невміння правильно розподіляти час й засвоювати матеріал на потрібному рівні до відсутності психологічного і побутового комфорту в студентських  гуртожитках. Так само виникають труднощі у формуванні самооцінки, самосвідомості та формуванні «образу Я». Особливу увагу у вирішенні таких питань приділяють у коледжі технологій, бізнес та права СНУ імені Лесі Українки.
«Працюючи психологом, я дійшла висновку, що адаптація студентів у  навчальному закладі є важливим складовим елементом в системі навчальної діяльності та має свої особливості», – наголошує психолог коледжу технологій, бізнес а права СНУ імені Лесі Українки Марія Мацюк. 
Мистецтво, переконана Марія Миколаївна, невидимий місток, що поєднує два протилежні світи: світ фантазії та реальності. Часто таємні бажання, підсвідомі почуття та емоції легше викласти у творчості, ніж у словесній формі. Тому останнім часом великої популярності набуває метод лікування за допомогою художньої творчості, або арт-терапіяАрт-терапія, в основі якої лежать ідеї Фрейда та Юнга, – це не стільки лікування, скільки розвиток у людини властивої їй креативності, гармонізація та розвиток особистості, що допомагає при вирішенні проблем. Згідно з Фрейдом, внутрішнє «Я» людини виявляється у візуальній формі кожного разу, коли вона спонтанно щось малює чи ліпить, а образотворче мистецтво, маючи багато спільного з фантазіями та сновидіннями, виконує роль, що компенсує та знімає психічну напругу. Юнг наголошував на важливості використання персональних та універсальних символів. Центральною фігурою в арт-терапевтичному процесі є не пацієнт як хвора людина, а особистість, яка прагне до саморозвитку й розширення діапазону своїх можливостей. Він вважав, що пацієнт, спираючись на «трансцендентні» властивості символів і власний творчий потенціал, здатен досягти самозцілення, і що символічні образи несуть у собі способи вирішення внутрішньопсихічних конфліктів.
 «Найчастіше людина відчуває труднощі при вербальному вираженні думок і почуттів, – наголошує психолог. – Потрібні слова не приходять в голову і людина не в змозі сформулювати свої переживання, не може знайти позитивного виходу своїм емоціям, ії щось турбує, хвилює. І тут на допомогу приходить арт-терапія. Людина може навіть і не знати як називається те дійство, в яке вона робить неусвідомлений крок; вона бере фарби та полотно і через кілька годин відчуває легкість, а в голові настає порядок, – думки, що розбурхували мозок відступають на задній план,наступає дивовижна гармонія.»В арт-терапії діагностичний і, власне, терапевтичний процеси протікають одночасно в контексті захоплюючого спонтанної творчості. В результаті тут легше встановити емоційні довірчі відносини між сторонами, включеними в роботу.
Не маючи протипоказань, арт-терапія може бути використана не лише у психотерапії, а й у педагогіці та соціальній роботі, допомагаючи дізнатись більше як про самих себе, так і про оточуючих.
При терапевтичному малюванні ситуаційна діагностика менш помітна; як правило, учасники будь-якого віку її не усвідомлюють, що знижує силу захисних реакцій.
«При  нашій груповій арт-терапевтичній роботі під назвою «Малюємо теплом своїх долонь» пріоритетними завданнями були: створення атмосфери взаємної прийняття, доброзичливості, безпеки, взаємодопомоги, емоційної підтримки; спонукання кожного учасника до саморозкриття через спонтанну творчість, до вираження відносин і емоційних реакцій, обговорення запропонованих тем, до надання зворотного зв’язку, самоаналізу і аналізу групових ситуацій; формування значущих групових норм взаємодії, розвиток соціалізації, поліпшення міжособистісних відносин», – визначає Марія Миколаївна. 
Сьогодні арт-терапія – це пластичний, активний напрям, що розвивається, напрям, який постійно розширює сферу свого застосування. Методи арт-терапії зв’язують воєдино інтелект людини і його почуття, потребу в самоаналізі, світ тілесний і світ духовний. 

Наталія ТКАЧУК.
На фото з відкритих джерел: психолог Марія Мацюк та її студенти. 


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (591) - 87%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (23) - 3.4%