Тисяча і один анекдот Василя Краглика
Ратнівчанин збирає анекдоти з 1967-го…
Про своє хобі Василь Костянтинович розповів нам випадково. Чесно кажучи, й сам не задумувався над тим, скільки часу, як тільки бачить у пресі смішний анекдот, так одразу хапається за ножиці й вирізує… Так уже склалося, що мимо анекдота він «пройти» не може. Але навіть такому досвідченому шанувальнику цього специфічного жанру важко жартувати «по команді».
У його колекції – унікальний блокнот 60-х років, де у виписаних ним анекдотах слова, що могли стати предметом «політичної претензії», означені тільки однієї буквою з три крапкою. На всякий випадок.
Багато років колекціонуючи анекдоти і спостерігаючи за тим, хто стає героями цього жанру та як змінюються смаки у народу, Василь Костянтинович заслуговує називатися експертом у цих питаннях. Таким собі анекдотних справ майстром. Що цікаво: у його колекції з-поміж вирізок останніх років чимало анекдотів від «Волинської газети». Як запевнив нас ратнівчанин: далеко не кожній газеті вдається мати гарне почуття.
Нині Василь Краглик – пенсіонер. У минулому – педагог. Колекціонувати анекдоти він почав ще в юності.
«Тоді анекдоти розказував «Голос Америки», – згадує Василь Костянтинович з певною ноткою ностальгії. – Про Чапаєва, який потрошив царські дивізії. А виявляється, що то така була американська ідеологія: очорнити російського Чапаєва. Мовляв, отакі вони російські герої – тупуваті…».
Спочатку Василь Краглик (на ту пору ще студент) виписував анекдоти у блокнот. Найпопулярнішими героями тоді були… Брежнєв, Хрущов. Ту сивеньку книжечку, списану дрібним почерком, Василь Костянтинович береже й досі. Що цікаво: слова, які, на його думку, мали політичний відтінок (або ж імена) він писав не повністю.
«Я так тільки першу букву ставив… А тоді – крапочки, – зізнається чоловік. – Час тоді такий був, що навіть за такі речі (за Чапаєва скажімо, чи за Брежнєва) можна було конкретно загриміти. Тим більше я знав, що є серед нас студенти, котрі працюють за завданнями КГБ і пильно стежать, чим хто займається, що говорить».
У тому студентському блокноті – найбільше анекдотів про модне тоді «армянське радіо». А от коронний анекдот Василя Краглика – від Нікуліна.
«Його можете друкувати сміло, – додає чоловік. – Цьому анекдоту пішов 67-й рік. Історія така: у мене була колись книжка «Спогади Юрія Нікуліна» (того самого знаменитого клоуна). Там я прочитав, що йому батько у 1947-му привіз з Одеси анекдоти. То, у тій книзі спогадів кожен розділ починався анекдотом. Але запам’ятався мені один. Він дуже простий. Але – мудрий:
«Вийшов кіт вранці надвір. Бродив-бродив поміж смітниками. Їсти ж хочеться, а в смітниках, мов на зло, – нічого. Коли зирк – миша біжить. Він за нею! Ось-ось спіймає. А вона в щілинку – шморг! Стоїть кіт, думає… Як то мишу звідти виманити? З того всього почав гавкати. Чує миша собачий голос і міркує: «Хм… Собака з котом – вічні вороги. Тому точно кота біля шпаринки вже нема! Треба втікати…». Вилазить собі спокійненько. А кіт її – шлап! З’їв, обтерся і зробив такий висновок: «Добре знати іноземні мови!»
Можливо, саме цей анекдот припав Василеві Костянтиновичу до душі, бо й сам чоловік – вчитель німецької мови…
Після Чапаєва, згадує ратнівчанин, модно було жартувати про Брежнєва і його старечий маразм. А тоді – про Хрущова…
«От пригадалася загадка з тих часів: «В якій кишені Хрущов носив гребінець? Усі думати відразу: в правій чи лівій, нагрудній чи ще якій… А він же був лисий мов бубон!»
Сучасні анекдоти, каже колекціонер, менш політичні. Жарти стали побутовими. Василь Краглик нарікає: чомусь почали рідше друкувати анекдоти у газетах. А дарма, мовляв! З гумором легше жити. За вірність анекдотам він шанує кілька видань: «Волинську газету», «Волинь-нову» та «Факти».
Не лінується чоловік вирізати ще й афоризми чи кросворди. А от вирізками користується тоді, коли йде у якесь товариство. Трапляється відповідний момент, коли можна пожартувати, – у його кишені завжди рятівна вирізка з газети. Каже: у багатьох установах вже знають, що він – любитель анекдота. Буває, просять розповісти щось…
От був, скажімо, недавно в ратнівській лікарні, а там себе біля неї поставили фігуру, що символізує емблему медицини: чашу зі змією. Глянув – і згадав анекдот: «Гуляє чоловік з дружиною біля лікарні. Щось – не в настрої… А вона побачила на стіні емблему медицини і питає: «Ти не знаєш, що вона означає?» «Що-що… То твоя мати чай п’є».
Завдяки цікавому хобі Василь Краглик – бажаний гість у кожній компанії. На кожну вільну хвилину у цього чоловіка – знайдеться захоплення: чи книгу почитати, чи анекдоти в газетах пошукати, чи навіть … у закордонну подорож з дружиною Валентиною Тарасівною гайнути (це подружжя літніх за віком, але молодих душею людей і на таке здатне).
Словом, не тому цей ратнівчанин товаришує з анекдотами, що з ними весело. А тому, що сам володіє хорошим почуттям гумору й просто не вміє нудьгувати.
А наостанок – добірка анекдотів від Василя Краглика:
Запитують у «армянського радіо»: «Чим нічний горщок для хрущовки відрізняється від нічного горшка для великогабаритної квартири?»
«Армянське радіо» відповідає: «Він такий же, тільки ручками всередину».
…
Чоловік жаліється друзям: «Вчора побився через дівчину!».
«З ким???»
«З дружиною».
…
Вигнала Марія Іванівна Вовочку з класу. Іде директор і запитує: «Вовочка чого ти не на уроці?». «Учителька з батьком послала» «А де твій батько працює?» «В ЦК» «Не треба, Вовочко, вертайся в клас і скажи вчить тельці, що я матиму з нею серйозну розмову». Приходить Вовочка додому і каже: «тату, твоя центральна котельня мене знову врятувала».
…
Молода медсестричка приходить до завідуючого відділенням: «Іване Івановичу, ви не могли б дати іншого хворого? А то передній вже помер…»
…
(від одного ратнівського священика) Приходить до батюшки панянка і каже: «Отче, у мене пропав собачка. Такий був розумний. Ну хіба говорити не вмів! Відправте по ньому панахиду». Глянув батюшка сердито з-під лоба: «Ви думаєте, що говорите?!» «Отче, я ж не за спасибі, даю 300 баксів». «А-а-а… То ви так і кажіть, що він у вас був православний!»
Олена ЛІВІЦЬКА.
На фото автора: Василь Краглик – анекдотних справ майстер; дещиця колекції на стіл не вміщається.
- Коментуйте FaceBook
- Коментуйте ВКонтакте
ТОП Новини
У Луцьку кілька вулиць залишаться без гарячої води В обласному неонатальному центрі відремонтують укриття Троє волинян готуються до міжнародних змагань Warrior Games 14 ОМБР передали бронеплити, спальники та турнікети На війні загинув житель Маневицької громади У Володимирі до Дня міста вдалось зібрати понад 133 тис. грн для 14 ОМБр Стало відомо хто, постачив неякісні бронежилети волинській теробороні Жителі села Суходоли запрошують на благодійний захід «Разом до перемоги» У Луцьку прощатимуться із загиблим захисником Михайлом Дарчичом У Володимирі переселенці отримали допомогу від благодійного фонду «Віримо в Україну»- Опитування
- Результати