«Травами лікуватися треба обережно»,
– попереджає терапевт обласної клінічної лікарні Василь Іщук.
Сьогодні народна медицина пропонує безліч рецептів від усіх недуг. Але проблема в тому, що ті рецепти нам «виписують» якщо не знайомі, то сайти Інтернету. І це тоді, коли «безвинна», здавалося б, ромашка може призвести до серйозних проблем.
Тому можливо, вам допоможуть поради нашого гостя Василя Іщука, який 40 років у системі охорони здоров’я і понад 20 із них є головним позаштатним спеціалістом народної медицини обласного управління охорони здоров’я.
Василь Іванович – спеціаліст, знаний не лише на Волині, а й за кордоном. Однак сторінки з його «нелікарської» біографії подекуди настільки цікаві, що варто і про них розповісти.
Скажімо, в пана Василя рідна бабуся Агафія (а по-простому Гапка) зналася не лише на травах, а й на цілющих властивостях грибів та ягід, уміла злизувати язиком. Мама, працюючи педагогом, із малих літ учила Василя «впізнавати» рослини, правильно їх заготовляти. І в 5-річному віці хлопець здав до місцевої аптеки два мішки ним зібраного та висушеного підбілу (мати-й-мачухи). Заробив, щоправда, всього 16 коп. Однак придбаним за ці гроші буханцем гордився: «Тепер, – казав, – знаю, як хліб насущний заробляється». І саме тоді, між іншим, у пам’яті закарбувалися неньчині слова: «Грошей ти не багато заробив, зате уяви, скільком людям допоміг!». Відтоді, зізнається наш оповідач, бажання помагати ніколи вже не полишало.
А от іще один епізод. Навчаючись у Чернівецькому медінституті (і в студентській самодіяльності співаючи з легендарним Івасюком), Василь Іщук був покараний за те, що проявив знання не тільки радянської фармакології. Бо у перелік засобів, які допомагають серцю, додав конвалію. «Бабское зелье!» – сказала на таке екзаменатор. І прекрасну, за її словами, відповідь оцінила на «4». Хоча сьогодні (та й колись) екстракт конвалії – у складі багатьох серцевих крапель.
Але з 1991-го охорона здоров’я в Україні врешті визнала дієвість віками набутого медичного досвіду. І нині серед народних методів лікування – не лише фітотерапія (тобто рослинами), а й бджоло- і рефлексо- (голковколювання), іпотерапія (їзда на конях), метало-, аромо-, гідротерапія (тобто водою), широко застосовується гомеопатія і навіть лікування словом. Бо, як переконався Василь Іщук, усе, створене Богом, має цілющу силу. Тому, скажімо, в Індії, Китаї, Кореї так звана народна медицина є пріоритетною. Чимало недуг тамтешні ескулапи лікують різними настоянками, зміями, жуками. А в нас, на жаль, такі природні засоби досі кваліфікуються як «неофіційні». Тому й дипломованих фахівців із так званої нетрадиційної медицини на Волині – одиниці.
– У своїй терапевтичній практиці постійно комбіную «народні» й «офіційні» засоби. Просто лікувати, скажімо, травами доцільніше, коли хвороба не прогресує, коли нема загострення. Рослинами людина створює так званий загальний фон організму. Трава – це хороший засіб профілактики або лікування в разі появи перших симптомів недуги. Хоча був у мене випадок, коли офіційна медицина та її хімічні препарати виявилися безсилими. Тоді, пам’ятаю, привезли пацієнта з цілим букетом захворювань. Комплексна діагностика організму виявила захворювання печінки, нирок, величезну алергізацію. Фактично людина помирала. Але ж не будеш надії забирати. «Спробуйте ось ці крапельки», – запропонував тоді ліки чеського виробництва, до складу яких входив комплекс препаратів природного походження. А через 14 років приходять до мене родичі цього чоловіка і просять навідатися. «То він іще живий?!» – вирвалося мимохіть. А коли я приїхав оглянути пацієнта, в нього в холодильнику були… ті самі чеські краплі. Чи вони допомогли, а чи віра. Хтозна… Та факт залишається фактом.
Утім Василь Іщук застерігає від бездумного приймання ліків навіть рослинного походження. Бо в його практиці був і такий випадок: привезли пацієнтку, встановили діагноз «важкий ступінь анемії», тобто малокрів’я, а все тому, що хвора самостійно лікувала цистит дуже концентрованим розчином трав.
– Неодноразово стикаючись із подібними випадками самолікування, пояснюю пацієнтам: перш ніж приймати якусь траву, необхідно «пробною дозою» переконатися, як організм на неї зреагує, чи не буде алергії або навіть погіршення стану. Обов’язково враховувати наявність інших захворювань. А потім, залежно від маси тіла і віку особи, визначати ступінь концентрації рослинного препарату (настоянки, чаю і подібного), – наголошує Василь Іванович. Бо захоплення, наприклад, звіробоєм може призвести до погіршення зору. Передозування ромашкою загрожує навіть цирозом печінки. Алое у великих дозах негативно впливає на серце. Тому трави, які волиняни без застереження використовують, у деяких країнах узагалі заборонені. Скажімо, іноземні лікарі наклали табу на ромашку, мати-й-мачуху, валеріану. У Великій Британії навіть м’яту, глід, полин заборонено.
– Та це не означає, що й українці мають відмовитися від цих препаратів, – каже Василь Іщук. – Земля, на котрій виросла трава, теж має значення. У Кривому Розі, приміром, рослина матиме зовсім інші властивості, ніж та, яку зберемо тут, на Поліссі.
Тому лікар іще раз нагадує давнє правило: найліпше людині підходить те, що виросло на одній із нею землі.
– Науковці називають це терміном «тотожна вібрація». Її мають усі живі організми в тій чи іншій місцевості. Тому собі я стараюся заготовляти рослини на Волині. А решту замовляю у відомих фармацевтичних компаній, – каже Василь Іщук. – Моя дружина, до речі, довгий час скептично ставилася до так званих народних методів (набагато ж простіше випити таблетку й мати швидкий результат). Але з віком відчула негативні наслідки хімічних препаратів. І тепер у нас із дружиною в кожного своя поличка з травами. Почало щось турбувати – відразу беремося за фітотерапію.
Однак за будь-якої недуги варто проконсультуватися у спеціаліста, зауважує Василь Іванович. Бо навіть підвищення температури тіла не завжди рекомендується «збивати» (скажімо, коли ГРВІ, організм таким способом убиває вірус).
Що ж до активно рекламованих сьогодні імуностимуляторів, то лікар Іщук теж наголошує: приймати їх не завжди безпечно. Буває, що імунітет і так підвищений. Та й тонізуючих засобів у нас не бракує: ехінацея, женьшень, елеутерокок, калган. Прекрасно зміцнюється організм наваром із зерен неочищеного вівса.
Від поширеної сьогодні гіпертонії допомагають цвіт і плоди глоду, плоди конюшини, цвіт гречки.
– Щодо гречки, то це взагалі безцінна культура! І для крові, і для кишківника та підшлункової. Тому аж смішно було, коли, працюючи в Чехії, їв гречану кашу, а моя колега Хелена руками сплескувала: «Ти що?! Це ж поганка!» – розповідає Василь Іванович.
І згадавши про «поганку», зачіпаємо й тему грибів. Точніше – лікування ними. Бо на ринку постійно бачиш гриб-веселку. Та чи справді він такий помічний?
– Щодо купівлі препаратів на ринку, тут узагалі варто бути обачним, – попереджає лікар. – Хтозна, де бабця того «добра» назбирала. А щодо грибів, то їх і справді широко використовують. Наприклад, у Польщі з лисичок виготовляють засоби від раку (помічним при онкозахворюваннях вважається і чистотіл). Але людям варто знати: речовини, які вбивають онкоклітини, токсичні! Тобто отруйними. І не дай Бог переборщити з дозою – самі розумієте, якої біди можна наробити.
Тому на завершення розмови Василь Іщук радить нам дослухатися до свого організму, радитися з лікарями й пам’ятати: на все – воля Божа.
Оксана БУБЕНЩИКОВА.
Фото автора.
- Коментуйте FaceBook
- Коментуйте ВКонтакте
ТОП Новини
Ворог отруїв дружину керівника ГУР? «Нас на русскую бабу проміняв»? Мудрик став на хибну стежку Тимощука? Через Волинську митницю ввезли майже 425 тисяч тонн благодійних пожертв Луцька картонно-паперова фабрика – один із лідерів по працевлаштуванню ВПО на Волині Ковельська громада виручила на торгах понад 35 млн грн від продажу земельних ділянок У Нововолинську працюватиме мобільна бригада БФ “Право на захист” Вареники з бобом по-волинськи Удесяте під суд Шість медичних автомобілів від латвійських партнерів Камінь-Каширська міськрада передасть для... У Володимирі діятиме благодійна їдальняІнтерв'ю


- Опитування
- Результати