Коли за спиною – підтримка волинян

Коли за спиною – підтримка волинян


Наприкінці минулого року голова облдержадміністрації Борис Клімчук узяв участь у черговому засіданні Ради регіонів, де головував Президент України Віктор Янукович. Як завжди буває у такий період, основна увага приділялася не стільки аналізу ситуації, що склалася, але й моделювання розвитку країни року наступного, а також напрацюванні чітких механізмів реалізації запланованого.

Повернувшись на Волинь, Борис Клімчук у прямому ефірі Волинського телебачення детально розповів про доленосне засідання в столиці нашої держави. І зі слів Бориса Петровича, і з тональності запитань великої кількості телеглядачів відчувалося, що, незважаючи на суспільні зрушення і дискусії, що намагаються поглинути та підмінити щоденну і виважену роботу на загальнонародний результат, Україна загалом та Волинь зокрема мають підстави стверджувати: 2013-й прожито недарма, саме цього року вдалося вирішити чимало важливих питань та закласти потужний фундамент реалізації подальших завдань.

Насамперед голова облдержадміністрації відповів на найголовніше запитання: що буде з угодою про асоціацію з Європейським Союзом, на підписання якої у Вільнюсі сподівалася велика кількість волинян:

«Звичайно, і в цьому ніхто не мав сумніву, – ми продовжуємо активний, але діловий робочий діалог із Європейським Союзом про всеосяжну зону вільної торгівлі. Я підкреслюю – не просто зону вільної торгівлі, а всеосяжну зону вільної торгівлі і Угоду про асоціацію, звичайно. Президент Янукович учора дуже різко, попри те, що була ніби передсвяткова Рада регіонів (хоча насправді вона зовсім не була передсвятковою по тону, по завданнях), пройшовся по міністерствах і відомствах, які відповідають за підготовку якісних документів. Знаєте: я трошки дипломат, маю певну практику в цих справах, і хочу сказати, що саме підписання – це вже акт, який звершується. До підписання йде гігантська титанічна робота. Вона або йде, або йде дуже добре, або йде так собі. В цьому випадку відбувалося, на жаль, «усе так собі». Очевидно, боялися доповісти Президентові про деякі серйозні речі.... Скажу прямо: з моєї точки зору – з точки зору громадянина, людини, державного чиновника – є от слово «підставити» Президента. Про ці речі, про неготовність нашу, Президент мав би знати трошки раніше, м’яко кажучи. Але висновки будуть зроблені, за цим будуть відповідні кадрові рішення, не сумніваюся… Але робота в напрямку євроасоціації продовжується – активна, серйозна, цілеспрямована. Те, що ми мали отримати в результаті підписання, як виявилося, зовсім не відповідає нашим можливостям. Ну, скажімо, квота для України на 20 тисяч тонн цукру на продаж до Євросоюзу. Та це одна Волинь може продати 30 тисяч тонн! Мало того: планувалася квота імпорту цукру у розмірі 40 тисяч тонн, як не дивно... Словом, це вже пройшло. Уроки будуть зроблені, вони робляться. І ще раз кажу: Президент кілька разів підкреслив те, що діалог із Європейським Союзом стосовно Угоди про асоціацію відбуватиметься, виходячи з наших національних українських інтересів».

А як же буде розвиватися внутрішнє життя країни, де представники різних регіонів під час масових акцій нерідко демонструють діаметрально протилежні погляди на подальший розвиток? Борис Клімчук не приховує:

 «Окремо Президент акцентував на тому, що влада не допустить ніяких проявів сепаратизму і правового нігілізму. Це дуже важливі акценти Президента! Я думаю, що ці позиції підтримає переважна частина українців і на Сході, і на Заході України, і на Півдні, і на Півночі. Просто кажучи, нам потрібна міцна унітарна соборна українська держава. Підходить цей лозунг волинянам? Я думаю, що підходить. Але все повинно робитися в правовий спосіб, у правовій державі. Я запитав одного великого польського чиновника не так давно: «Анжей, а якби була спроба захопити мерію у Варшаві?». Він посміхнувся і каже: «Борисе, про що говориш? Маємо ті машини, що воду ллють…». «Водомети?». «Ну, можливо, й водомети: вони взимку дуже допомагають!». Розумієте, так? Є речі дуже серйозні, надто серйозні, щоб їх подавати за революцію чи за якісь чисто політичні акції. Це речі, які вже стосуються права, його величності Закону, який не дозволено порушувати нікому. Не можна порушувати в правовій державі, ми ж не стані війни перебуваємо, правда?».

У цьому сенсі багатьох волинян цікавить, як на бюджеті кожної родини можуть відобразитися домовленості в Москві щодо зниження вартості російського газу. Борис Клімчук наголосив:

«Особливо Президент наголошував про зниження ціни на газ. Я хочу, щоб ми не мали дискусій із цього приводу. Уже є відповідне доручення глави держави. До 30 грудня прем’єр Азаров мав прийняти відповідні рішення, до 31 січня – видати нормативні документи. І ми маємо таку інформацію, що тарифи для населення не будуть підвищуватися. Хтось мені скаже: «Окей, ми ж отримали дешевший газ із Росії». Ну, по-перше, він ще не дешевший. Тому що в сховища закачаний газ по старій і дуже високій ціні. І поки що буде мікс ціни, змішання: існуючого дорогого газу і дешевого, який отримуємо з початку 2014-го. По-друге, тарифи ми не підвищували 3,5 роки. Якщо десь органи місцевого самоврядування пробували це робити, то ми приводили їх у відповідність силою нормативних документів і силою Закону.

До речі, тарифи для населення – це тема постійної дискусії між Україною і Світовим банком, який нам уже 2,5 роки каже: підвищуйте у 1,5-1,8 раза тарифи для населення. Але є рішення Президента – не підвищувати. Та оця теза «підвищувати – не підвищувати» була головним каменем спотикання у отриманні доволі дешевих грошей із МВФ! До речі, російські гроші дешевші і ними можна перекредитовуватися. Ну, це, щоб люди розуміли, що відбулося за цей період часу. До речі, ми не отримуємо прямі російські гроші. Ми продаємо євробонди через європейські біржі. Тобто не має прямої взаємодії. Це дуже правильний правовий крок. Як трошки юрист я розуміюся на цьому, це дуже правильне рішення. Тому в тарифній політиці держава вивільнить гроші, які спрямує на соціальні програми, підвищення пенсій, мінімальних заробітних плат, що і планується робити тричі 2014 року. Держава завжди складає свої баланси, але для підприємств системи теплокомуненергетики вартість газу буде 268 доларів уже з 1 січня. Але наразі ми про тарифи говорити не будемо».

Говорячи про центральний рівень органів влади, від якого багато залежало в році, що минув, і залежатиме й надалі, голова облдержадміністрації підтвердив налаштованість Віктора Януковича на кардинальні зміни:

«Ясно, що Президент був критично налаштований до уряду, до Верховної Ради. Ми вперше за багато років не прийняли Держбюджет до Нового року. Це створює певні труднощі. Хоча сьогодні я отримав доручення – готувати тимчасовий розпис бюджету області й відповідно розписи бюджетів місцевих органів влади та самоврядування, виходячи з параметрів 2014 року. В нас є правова можливість вийти з цієї колізії. І нікому не варто хвилюватися, що в січні будуть якісь труднощі по зарплатах чи по пенсіях. Все буде добре! Президент наполягає на прийнятті Державного бюджету не пізніше 16 січня».

Деталізуючи тональність Ради регіонів, він підкреслив:

«На порядку денному – продовження якісних змін у соціальній сфері на наступний рік. Це не просто месидж, це продовження тих реформ у соціальній сфері, які започаткував Президент. І за цим стоять серйозні державні видатки, серйозні цифри. Я скажу лише одну: в цьому році на Волині люди використали по всіх соціальних програмах, по виплатах 1 мільярд 400 мільйонів гривень. Уявіть собі таку цифру! На 2014 рік ця цифра для Волині запланована до зростання і сягне 1 мільярд 800 мільйонів гривень. За цим – і підвищення пенсій тричі, і збільшення виплат на народження дитини, і діти-інваліди, і діти під опікою, і збільшення виплат на дітей, які перебувають у будинках-інтернатах, будинках сімейного типу. Тобто вся гама виплат і плюс ще 400 мільйонів».

Говорячи про стабільність соціальних виплат у 2013-му та збільшення їхньої суми на рік нинішній, Борис Клімчук окремо зупинився на пенсійній системі:

«Пенсійні виплати у нас дійшли уже до рівня 400 мільйонів гривень (без малого – 4 мільйони гривень) – на місяць. Тобто якщо ми множимо на 12, то уявляємо собі цифру, скільки це буде – 5 мільярдів із хвостиком на рік. Це пенсійні виплати, які ідуть на Волинь. І що мене тішить – 2010 рік ми розпочинали в цій системі влади та забезпечували себе десь на 46% власними надходженнями. Сьогодні забезпечуємо своїх пенсіонерів власними надходженнями вже на 58%! Це зробила волинська економіка, це зробили волинські платники в єдині фонди соціального страхування. Це ми з вами зробили. То дуже достойна цифра. На 12% зросла наша самодостатність! І ці цифри дозволяють мені нормально почуватися в Києві та серйозно говорити із серйозними людьми: Прем’єр-Міністром, віце-прем’єрами, доповідати Президентові, в Міністерстві фінансів лобіювати чи відстоювати інтереси Волині. Бо за цим стоїть серйозна праця, не тільки Клімчука, а людей – десятків, сотень, тисяч волинян, які працюють, діляться своєю працею з бюджетами, Пенсійним фондом. От я це ціную найбільше, тому що з цього насправді складається держава».

Тому серед пріоритетів Борис Клімчук називає речі, які для Волині вже давно стали стратегічними:

«Доручення Президента: 2014-го поширити програму реалізації «Відкритий світ» на всю країну. Ми цим займаємося. До речі, 28 грудня поступили ще кошти від держави – 36 мільйонів гривень на будівництво перинатального центру. Ми практично закриваємо всі непрофінансовані роботи, і у вересні 2014-го, думаю, ми цей об’єкт (а точніше, комплекс об’єктів, серйозний, технологічно вивірений, такий суперєвропейський!) дамо для повного використання нашим юним і дорослим мамам, усім жінкам. Я щасливий, що цей проект відбувається. Це моя особлива гордість. Бо ще 2001 року Президент Кучма і ваш покірний слуга заклали у фундамент перинатального центру символічну капсулу. Ми це діло завершимо: доповідаю з 100%-ою впевненістю. То величезні гроші: 99 мільйонів гривень за торішній рік і за цей –тільки з Державного бюджету. А ми ще ж доплачували з обласного»...

Зрозуміло, що країна, котра не вирішила своїх внутрішніх завдань, має мало шансів на успіх у справах міжнародних. Серед основних гальм нашого розвитку – зловживання та корупція, що почали набувати ознак системи. Ця тема особливо предметно розглядалася на Раді регіонів. А Борис Клімчук підкреслив:

«Президент сказав – і я хочу, щоб мене почули всі державні чиновники, працівники органів місцевого самоврядування, найперше, ті, хто дотичний до державних грошей, – що в нас всі гроші державні: що у Камінь-Каширській міській раді, що в обласній державній адміністрації, всі гроші державні, вони гривнями називаються. Якщо хтось думає, що в нас існують окремо «пнівненські гроші», і окремо грем’ячівські гроші, то їх немає… Тому й застеріг Президент: настає рік рішучої боротьби з корупцією. Тому лозунг Клімчука, що «ми створює умови для мінімалізації корупції», залишається в силі. Ми й далі будемо створювати умови, щоб мінімалізувати корупцію. От нещодавно був у Горохові, де відкрили центр надання адмінпослуг. То ще один крок, щоб убезпечити чиновників, самих себе від проявів корупції. Але вона ж не тільки в чиновницькому середовищі, а й в інших структурах: лікарні, освіті… Тому приймайте звернення Президента як серйозне, як відповідальне, і, будь ласка, бережіть себе. Це єдине, що можу сказати. Знаю, що слова і дії цього Президента з ділом не розходяться».

Оскільки розмова з головою облдержадміністрації відбувалася в прямому ефірі, то чимало волинян могло напряму поспілкуватися з Борисом Клімчуком. У процесі діалогу він торкнувся ще багатьох важливих тем. Серед них – як платитимуть пенсії в січні.

«Виплату пенсій по Волині завершено ще 24 грудня. А з 4 січня розпочнеться виплата пенсій на карткові рахунки. Так що кому потрібно буде до Різдва Христового ще щось прикупити, отримає таку можливість».

Поцікавилися в керівника виконавчої влади: чи на Волині застосовували репресії щодо активістів майданів? На це Борис Клімчук відповів дуже детально, проте ключовими є такі слова:

«Я репресій не починав! Я не прокурора, не слідчий і не міліціонер! Я – Клімчук Борис Петрович, голова виконавчої влади Волинської області. Згідно з Конституцією та законів України, маю чіткі свої повноваження. …Займаюся тим, чим повинна займатися цивільна влада. Про інше вам скажу: спостереження з натури. Олександр Терещук, молодий генерал, коли він зустрічався на майдані, ходив, за руку вмовляв, переконував. Він казав одні слова: не порушуйте закон. Робіть, мітингуйте, але не порушуйте закон – і все. Він був добрий. Коли раптом вступив у дію його величність Закон, ну які репресії? Де ви бачите репресії? Когось загнали в кайдани, посадили в тюрму? Всі на свободі. Людей просто попередили, що так робити не можна, що є його величність Закон. Це – що стосується Волині. Але думаю, скоро всі порушники будуть дякувати Президентові України, свічку ставити, бо глава держави підписав закон про амністію».

Куди ж особисто прагне Борис Петрович – у Росію чи Євросоюз, то на це запитання луцького пенсіонера Миколи Ковальчука пролунала відповідь:

«Робімо Європу тут, у себе. Тому що наші домашні завдання, наші роботи по реформуванню, по багатьох речах, які задекларував Президент Віктор Янукович 4 роки тому, ми маємо робити тут. Ці всі роботи спрямовано на те, щоби стати ближчими до Європи».

Цілком логічно голова облдержадміністрації торкнувся й певних оцінок року, що минув:

«Рада регіонів не була в повному розумінні цього слова підсумковою. Президент натомість розставляв акценти. Звичайно, можна вже підбивати певні узагальнення по року 2013-му, що Віктор Федорович і зробив. Один із головних його месиджів: рік був дуже важкий. Це правда. Не тому, що події останнього місяця грудня були непростими, рік був важкий із самого початку: від формування бюджету, реалізації соціальних ініціатив Президента, цілої низки інших реформ. Вони потребували і певних видатків у бюджетах всіх рівнів. Звичайно, і організаційних зусиль, переконання людей. Головне в реформах – це переконати людей, пройти той період часу, коли складніше. А потім сказати – окей, ми це зробили, стало ліпше… В усякому разі рік був непростий. Це правда. Але фініш року – дуже достойний, правильний фініш року!».

А потім, спілкуючись із телеглядачем, додав:

«Мені допомагає, що, коли я в Києві працюю, що за спиною у мене – волиняни. Я це кажу – ніби на сповіді. Це абсолютно чесно. Люди, яких я страшенно люблю. Волиняни – вони такі цікаві, такі непрості, такі різні, такі собі на розумі, це чудові люди, страшенно працьовиті. Горджуся найвищою економічною активністю волинян, горджуся, що ми змогли піднімати середню заробітну плату: за ці 3,5 роки дужчий від усіх в Україні ріст саме у нас. Горджуся тим, що в нас інфляція найнижча в Україні по кожному року. Можу з цифрами це доповідати. Я цим горджуся. Але знову ж таки – цифрами нашими, виконанням бюджетів, нашими проектами, яких тисячі».

Підготував Роман УСТИМЧУК.

На фото: Борис Клімчук підсумовує і прогнозує.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (596) - 86.3%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (13) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (29) - 4.2%