Царська сосна

Царська сосна


Так місцеві жителі називають сосну звичайну, що росте у 2 виділі 18 кварталу Чорторийського лісництва. Це на території Лісівської сільської ради між с. Підгаття та с. Гутою Лісівською. 

Дорога до Цариці зеленокроння проходить через мальовничі луки, масиви з мішаним лісом та підліском, серед кущів горобини звичайної та крушини ламкої.
– Це дерево – особливе, воно – окраса цього лісу, – каже інженер лісового господарства ДП «Поліське ЛГ» Богдан Радіон. – Pinus sylvestris має досить ефектний вигляд, давно стало улюбленцем птаства та звірів, які знаходять там прихисток. 
Цікаво, що зовні це могутнє дерево схоже на тризуб. Тим самим ніби нагадує про давні події, що відбувались на прилеглих територіях, а можливо, це промовисте слово самої природи до людей, аби вони цінували свою історію, дбали про цей чуттєвий, прекрасний і неповторний ліс. Саме за красу, велич та солідний вік місцеві жителі і назвали цю сосну Царською.
Нещодавно вона стала об’єктом наукового дослідження. Директор Черемського природного заповідника Віталій Деркач, науковий співробітник заповідника Лариса Шевчук, інженер лісового господарства ДП «Поліське ЛГ» Богдан Радіон та майстер майстерської дільниці №2 Чорторийського лісництва цього ж лісгоспу Володимир Треля, які обслідували Царську сосну, висловились за надання їй природоохоронного статусу.
– Вона має досить масивний стовбур, окружність якого сягає 4 м, – розповідає науковець Лариса Шевчук. – На висоті 5-6 м він розгалужується на три окремих стовбури з окружністю 1 м. Два з трьох на різних висотах розділяються іще раз. Проекція крони має діаметр 20 м. Встановлена і висота сосни – 26 м. 
Науковці і лісівники детально обстежили кожну частину цього велетня  і дали його вичерпну характеристику. На їх думку, тут у п’ятьох різних за будовою і розмірами хатинках-дуплах можливе гніздування кажанів та білок.
– Наскільки цінним для науки та природоохоронної справи є це дерево? – цікавлюся у Лариси Олександрівни.
– Дуже цінним, адже старовікові дерева надають найбільшу кількість можливих сховків для тварин, – мовить науковець. – Вони надзвичайно важливі для дятлів, які вибирають їх для видовбування дупел та пошуку їжі. А як відомо від високої чисельності дятлів – малого, трипалого, білоспинного та інших – залежить величезна кількість інших видів – передусім, птахів дуплогніздників (більшість видів синиць, мухоловки, повзики, сови тощо), а також ряду звірів – кажанів (усі види занесені до Червоної книги України), білок.  Враховуючи, що частка старих дерев складає лише близько 10 % від загальної кількості, і зважаючи на перелічені вище фактори, стає зрозумілою необхідність взяття їх під охорону. Закон України «Про природно-заповідний фонд України», ст. 70 «Лісового кодексу України» навіть під час заготівлі деревини не дозволяють вирубування та пошкодження дуплястих та найстаріших дерев.
Царській сосні близько160 років, що в 2 рази перевищує середній вік для даної породи. Науковці і лісівники вже зафіксували неподалік червонокнижного шуліку рудого. Тож одностайно висловились дане дерево оголосити ботанічною пам’яткою природи місцевого значення. Тож невдовзі тут з’явиться новий об’єкт ПЗФ площею 0,1 га.

Сергій ЦЮРИЦЬ.

На фото: під Царською сосною.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (67) - 85.9%
Пізно (3) - 3.8%
Яка різниця? (2) - 2.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (1) - 1.3%
Мені байдуже (4) - 5.1%