Протест

Протест

Протест

Газовики звільняються через низькі зарплати і профспілка готується до акції протесту

Від початку року з «Волиньгазу» звільнились 116 працівників, а за останні півтора року – майже 400 фахівців, що становить 25% колективу.

Основна причина втрати кваліфікованих кадрів – низькі зарплати на підприємстві. Профспілка працівників газових господарств обіцяє організувати акції протесту в Києві. Про це йшла мова сьогодні, під час прес-конференції.

Середній рівень заробітної плати в ПАТ «Волиньгаз» на 27% менший від середньої в промисловому комплексі області. Для прикладу, середньомісячна зарплата працівників компанії становить 6 800 грн (в середньому – 5 400 грн «на руки»), в той час середня оплата праці в промисловості області – 8 641 грн. Для порівняння, середньомісячна зарплата в промисловості з 2016 року до липня 2018 року зросла на 82% з 5 003 грн до 9 130 грн. Фактично робітник «Волиньгазу» отримує майже на дві тисячі гривень менше, ніж його колега в промисловій сфері області.

– Саме через низький рівень оплати праці в ПАТ «Волиньгаз» висококваліфіковані та досвідчені працівники шукають іншу, високооплачувану роботу. Окрім того, в нашій області ця проблема загострюється й за рахунок спрощення правил виїзду в країни Євросоюзу. Професіонали залишають рідний колектив їдуть до Польщі та в інші країни, де отримують в десятки разів більший заробіток з навиками та кваліфікацією, – зазначив начальник управління з персоналу ПАТ «Волиньгаз» Андрій Сироватський. – Найбільш затребувані спеціальності у компанії це слюсарі, майстри, водії та контролери. Тому в ПАТ «Волиньгаз» змушені приймати на роботу некваліфікованих працівників, без досвіду на слюсаря мінімального розряду з мінімальною зарплатнею – 3 723 грн. та самостійно їх навчати.

Подальший масовий відтік кваліфікованих кадрів з компанії призведе до проблем з утриманням газопроводів у належному стані, виконання програм із їхньої модернізації, а найголовніше – можуть виникнути складнощі із забезпеченням безперебійного та безаварійного постачання газу споживачам області.

 – При такій великій кількості роботи, а також низькій оплаті, відбувається значний відтік кваліфікованих кадрів з підприємства, – сказав голова правління ПАТ «Волиньгаз» Мирослав Коротя. – Компанії постійно бракує фахівців робітничих професій. Тому, подальша їх втрата ставить під загрозу забезпечення безаварійної та безперебійної роботи системи газопостачання Волині. Якщо державний регулятор НКРЕКП не встановить нам обґрунтовані тарифи, які зможуть забезпечити належну оплату праці працівників, то коли станеться витік газу чи будь-який інший аварійний виклик – на нього ніхто не приїде і не локалізує. Бо працювати буде нікому.

Витрати на оплату праці працівників газорозподільної компанії закладені в тарифі на розподіл природного газу, котрий є лише складовою ціни на газ. Структура тарифу визначається та встановлюється Національною комісією з регулювання енергетики та комунальних послуг.  Із 1 січня 2017 року державний регулятор не переглядав витрати на заробітні плати працівникам компанії, а за цей період уже двічі переглядався розмір мінімальної заробітної плати.

– Єдине джерело фінансування для ПАТ «Волиньгаз», у тому числі й фонду оплати праці – це затверджений НКРЕКП тариф на розподіл газу, – зазначив Мирослав Коротя. – Декілька років він не переглядавася, а неодноразові наші звернення з розрахунками економічно обгрунтованих тарифів держрегулятором були проігноровані. Нам вкрай не вистачає того тарифу, який діє сьогодні (856,2 грн. з ПДВ за 1 тис. куб. м) і ми не можемо повністю виконувати інвестиційну програму ПАТ «Волиньгаз». Тому за минулий рік ми зуміли лише на 20% виконати заплановані заходи з капітального ремонту, модернізації газорозподільної системи області.

Виправити ситуацію може набуття чинності прийнятої14 червня НКРЕКП тимчасової методики визначення та розрахунку тарифу на розподіл газу. Але вона досі не вступила в силу, оскільки її з незрозумілих причин не публікує офіційна урядова газета «Урядовий кур’єр».

Потрібно наголосити, що збільшення тарифу на розподіл газу не означає автоматичного підвищення цін на газ для споживачів, оскільки її встановлює Кабінет Міністрів України, а Національна комісія з регулюванная енергетики та комунальних послуг може просто перерозподілити складові всередині цієї вартості.

– Ми не прагнемо підвищення кінцевої ціни на газ для населення, це зовсім не наша мета і всі повинні це чітко розуміти, – наголосив фінансовий директор Андрій Тимчишак. – Потрібно лише розподілити складові в існуючій ціні в сторону збільшення тарифу газорозподільним підприємствам. В нинішній структурі тарифу на оплату праці не враховано індекс інфляції та навіть підняття мінімальної зарплати. При діючій ціні газу 6,96 грн за 1 куб. метр, «Волиньгазу» з цієї суми надходить 71 коп (без ПДВ) за транспортування блакитного палива, з яких витрати на оплату праці становлять тільки 26 копійок. Ми залишилися наодинці з проблемою, вирішити яку може лише держава, зокрема, держрегулятор – НКРЕКП. Відтак, лише рішення держрегулятора зможе попередити катастрофічні наслідки в нашій галузі.

– Це просто абсурд, коли люди, які щодня обслуговують понад 8 тис. газових мереж Волині, виконують небезпечні роботи, адже газ – вибухонебезпечна речовина, приїжджають на виклики споживачів та ліквідовують аварійні ситуації, елементарно не мають коштів забезпечити себе, прогодувати свої сім’ї, купити ліки, – акцентував голова правління ПАТ «Волиньгаз». – Колектив доведено до відчаю і ми готові до рішучих кроків. Уже 2-го жовтня плануємо взяти участь у всеукраїнській акції протесту під НКРЕКП. Ми хочемо, аби нас нарешті почули!

Аналогічна ситуація із відтоком кадрів по всій Україні, в усіх обласних газових підприємствах. Цього року в облгазах звільнилось уже більше 5 400 висококваліфікованих спеціалістів, фактично понад 10% всіх працюючих.

Оксана ШВЕЦЬ,

фахівець із зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ «ВОЛИНЬГАЗ».

 Довідково:

ПАТ «Волиньгаз» – компанія, яка займається розподілом природного газу через розподільчі газопроводи на території Волинської області. Підприємство працює вже 55 років. Трудовий колектив – понад 1 200 працівників. Щороку компанія транспортує приблизно 0,5 мільярдів кубометрів природного газу до споживачів Волині. Природний газ потрапляє до споживачів краю через розподільчі мережі ПАТ «Волиньгаз». Загальна довжина розподільних газопроводів в області становить більше 8 тис.км. Для порівняння: довжина автомобільних доріг в області лише 6,2 тис. кілометрів. Газотранспортна компанія «Волиньгаз» відповідальна за те, щоб «блакитний» вогник надходив до осель понад 240 тисяч споживачів безаварійно та безперебійно. Природний газ отримують і майже 2400 підприємств, установ і організацій області.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%