Торчинський гонор

Торчинський гонор

З-поміж інших «містечкових» проблем сміття (а точніше – його вивезення) донедавна було однією із найбільш докучливих. Бо хай Торчин – і невеличке селище, зате – у всіх на очах. Усіяні пакетами зі сміттям узбіччя слави Торчину аж ніяк не додають. Та й як не крути, а оцінюють місцеву громаду буденно – за одежиною. Кому приємно, коли та одежина – купи відходів?

Відтак за боротьбу зі сміттям торчинці взялися сумлінно. І, переконують, дещо таки змогли. А змогли основне: навчити себе, свого брата, кума, сусіда… не просто не смітити, а – прибирати за собою. Здавалося б – елементарне. Але безліч волинських прикладів доводять: це якраз те, з чим впоратися товариству найтяжче.

«Ви не раз у нас були і могли, напевне, бачити, що ми старалися «боротися зі сміттям» різними методами. Біда ж не тільки у наявності полігону для відходів. У нас є сміттєзвалище. Хто порядніший, везе відходи туди. Але тут постає інше питання: як везе? Хтось скидає бруд в одному місці, хтось – в іншому, а хтось узагалі за принципом – подалі від себе, то може й не доїхати до сміттєзвалища… Звичайно, селищна рада має комунальне підприємство, яке опікується питанням вивезення сміття. Раніше чинила так: просили людей виносити сміття до воріт тоді, коли вулицею їхав трактор і забирав те все. Однак толку не було.: Трактор зламався, не виїхав – народ кульки полишав, собаки їх по всій вулиці розтягнули… Словом, одна «краса», – розповідає Торчинський селищний голова Юрій Кревський.


Утім допомогли справитися із проблемою, як це не банально, – вибори. Ідея одного з народних депутатів – надавати в оренду населенню сміттєві баки – на відміну від багатьох-багатьох інших населених пунктів кількох районів, у Торчині прижилася. Але не тому, що тут до цього нардепа пройнялися особливими симпатіями (то навряд), а тому, що зуміли гарний задум використати з толком, підлаштувати його, так би мовити, під місцеві реалії та під специфічний торчинський гонор.

Юрій Кревський каже: «Ми пішли далі виборів… Депутати селищної ради на сесії прийняли рішення розставити ці баки на всіх вулицях Торчина. Однак самі баки, звичайно, не навчають людей цивілізовано викидати відходи. Зараз у нас 93 смітники. Все акуратно і, головне, за вивезення торчинці палять – чітко. Мало того – з чотири десятка людей просять селищну раду поставити баки біля своїх обійсть. Схема цієї роботи – проста. У рамах депутатської програми беремо лише контейнери і автомобіль, а місцеве комунальне підприємство розраховується за все, додає до тих видатків утилізацію й тоді виставляє ціну людям. У Торчині почали з дотаційної ціни. До кінця 2013-го вона становила 80 грн. А в тих селах, які приєдналися до нашої схеми згодом, вже за бак доведеться платити 140 грн».


Таким чином у Торчині на кожен сміттєвий бак шукають… клієнта: «Я знаходжу толкову людину і кажу: будь добрий, візьми собі. Хочеш – сам плати за нього, хочеш – організуй людей. Є такі смітники, куди викидають відходи лише три сім’ї (і вони ділять 80 грн на всіх), а є й такі, де – десять родин. Проплати – стовідсоткові. Без боргів. Бо якщо просто з доброї волі розставити баки і потім просити платити за вивіз щомісяця, то обов’язково знайдуться такі, хто зігнорує ці прохання. Тепер торчинці самі стежать за порядком».

Власне, спрацювало давнє правило: посіяли вчинок – виросла звичка. Звичка не чекати манни небесної, а за елементарний порядок навчитися відповідати особисто.

Що цікаво: тепер до чистоти призвичаюються й у селах, що довкола Торчина. Схему оплати вивезення сміття у торчинців уже запозичили у Шепелі, Хорохорині, Буянах, Усичах…

Своє бачення проблеми й у голови Луцької райдержадміністрації Володимира Демчука: «Чесно кажучи, я з того тільки радію. Особливо, коли проїжджаю через населений пункт, а там – баки стоять, і біля них, і загалом на вулицях – порядок… З різних боків можна дивитися на проблему чистоти довкілля, особливо в межах населених пунктів. Зрештою, яка різниця, кому належить ідея – депутатові, селищному чи сільському голові чи рядовому мешканцеві? На моє переконання, має бути ще такий закон, який передбачав би персональну відповідальність жителя села, селища чи міста за те, куди і яким чином він утилізує відходи. Поки такого нема, мусимо вчитися жити цивілізовано».

Олена ЛІВІЦЬКА.

На фото автора: за кожним сміттєвим баком у Торчині закріпили відповідальних; такі пейзажі – узбіччя не прикрашають; селищний голова Юрій Кревський.

 

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (596) - 86.3%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (13) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (29) - 4.2%