Найдорожчий скарб – здоров’я

Найдорожчий скарб – здоров’я


Щорічно 20 жовтня відзначається Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози. Він встановлений  згідно з Указом Президента України від 17 січня 2005 року з метою активізації діяльності щодо запобігання виникненню і поширенню цієї недуги, а також привернення уваги суспільства до цієї проблеми.

У зв’язку з цим на базі Волинського облонкодиспансеру було створено мамологічний центр. До його складу входить: діагностичне відділення, яке обладнане сучасною апаратурою, де проводяться мамографічне обстеження, УЗД молочних залоз, прицільні пункції новоутворів молочних залоз під контролем цифрового мамографа та УЗД, трепанбіопсії пухлин; мамологічний кабінет; мамологічне відділення. Ми маємо можливість вчасно виявляти передракові патології та лікувати рак  молочної залози на сучасному рівні. 
У світі щорічно реєструють мільйон нових випадків раку молочної залози. Кількість жінок з раком грудей щорічно збільшується як в Україні, так і в країнах Європи та США. За рік виявляють 180 тис. нових випадків раку молочної залози (РМЗ) в Європі, 130 тис. у США. В Україні реєструється до 16 тис. нових випадків РМЗ в рік і 7,5 тис. жінок вмирає від цієї хвороби.
Статистично обраховано: кожні півгодини з’являється новий випадок РМЗ і щогодинно 1 жінка вмирає від цієї хвороби. 40% серед хворих - жінки працездатного віку. В Україні РМЗ займає І-ше місце в структурі онкозахворюваності серед жіночого населення.
У минулому році взято на облік 308 первинних хворих на РМЗ. Захворюваність на Волині на дану патологію станогвить 53,6 випадки на 100 тис. населення ( в Україні цей показник дещо вищий – 66,1). Смертність в області становить 20,8 випадки на 100 тис. населення (в Україні - 30,4 відповідно). За 9 міс. цього року в нашому краї діагностовано 217 первинних випадків РМЗ, з них в І-ІІ ст. - майже 85%.
Найбільш об’єктивним показником стану надання онкодопомоги хворим на РМЗ є показник 5-річного виживання, який за даними Національного канцерреєстру в Україні не перевищує 62%, тоді як в країнах Європи та США цей показник становить 75-80%.
Ефективність впровадження медичних знань серед населення - запорука ранньої діагностики РМЗ, адже відомо, що при 1-й стадії РМЗ - 5-річне виживання становить 95-98%,  при ІІ-й стадії - 80-85%. В занедбаних стадіях цей показник нижчий  50%.
Які ж основні фактори ризику РМЗ? По-перше, вік 50 років і більше, по-друге,  РМЗ у найближчих родичів (мати, сестра, донька, бабуся за материнською лінією) чи інше захворювання на рак у пацієнтки, по-третє, травми молочних залоз і вузлові форми мастопатії, а також порушення репродуктивної функції ( перші пологи після ЗО років, грудне вигодовування менше 5 місяців, безпліддя, ранній (до 12 років) чи пізній (після 16 років) початок менструації, ранній (до 45 років) чи пізній (після 53 років) клімакс, ендокринні порушення (патологія щитовидної залози, цукровий діабет, гіпоталамо-гіпофізарно- наднирникові захворювання, ожиріння ІІ-ІІІ ступенів, супутня патологія (гіпертонічна хвороба, неврастенія, захворювання печінки, жовчовивідних шляхів);
захворювання репродуктивних органів: пухлини матки, придатків, порушення менструальної функції, маткові кровотечі, куріння, зловживання алкоголем, вплив несприятливих факторів зовнішнього середовища.
Програма профілактики і ранньої діагностики РМЗ має два основних
складники: первинна  (етіопатогенетична) і вторинна профілактика, що полягає в діагностиці та лікуванні передракових захворювань.
Первинна профілактика включає такі фактори: здорове повноцінне харчування, обмеження вживання алкоголю, відмова від куріння, регулювання маси тіла, підтримка регулярного статевого життя, перші пологи не пізніше 28- 30 років, грудне вигодовування дитини не менше року, уникати абортів (особливо при першій вагітності), контроль за прийомом гормональних контрацептивів, своєчасне лікування гінекологічних захворювань, цукрового діабету, хвороб печінки, щитовидної залози, запобігання впливу несприятливих факторів зовнішнього середовища, уникнення стресів.
Вторинна профілактика полягає у наступному: регулярне самообстеження молочних залоз 1 раз в місяць (на 8-12 день менструального циклу), консультація лікаря-мамолога 1 раз в рік, мамографічне обстеження з 35-річного віку 1 раз на 2 роки, 50-річного - 1 раз в рік, УЗД-обстеження молочних залоз - жінкам до 40 років 1 раз на 2 роки, після 50 років - щорічно.
При виникненні скарг з боку молочних залоз (болі, набряклість, виділення з сосків), появі ущільнень, пухлинних утворень не займатись самолікуванням, а вчасно звернутись до лікаря-мамолога. Адже своєчасне виявлення хвороби та її лікування - запорука здоров’я в майбутньому!

Сергій КУЧКО,
лікар хірург-онколог мамологічного відділення
обласного онкодиспансеру.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (582) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%