Кроки зростання

Кроки зростання


Сьогодні агропромисловий комплекс Волині є провідною галуззю економіки, в якому разом із харчовою промисловістю створюється третина валової продукції області. У поточному році ільськогосподарськими товаровиробниками усіх категорій вироблено валової продукції на 6,5 млрд грн.

Окрім динамічного розвитку землеробства, де п’ятий рік поспіль маємо валовий збір зернових більше одного мільйона тонн, щорічно  таку ж кількість картоплі, понад 300 тисяч овочів, плодів та ягід, розвивається і галузь молочного тваринництва.
Область посідає в державі 8 місце за кількістю корів, 6 місце за кількістю птиці і також 6 місце за виробництвом м’яса у живій вазі. Безперечно, турбує зменшення чисельності поголів’я як у агроформуваннях, так і в особистих господарствах населення.
Довідково: в усіх категоріях господарств  на 1 листопада утримувалося: 143,2 тис. голів ВРХ (питома вага господарств населення – 69%); в т.ч. 93,1 тис. корів (питома вага господарств населення – 80%в); 290,9 тис. свиней (питома вага господарств населення – 70%).
Усіма категоріями господарств за січень-жовтень ц. р. вироблено 124,4 тис. тонн м’яса в живій вазі (30%  – продукція господарств населення), 346,7 тис. тонн молока (79%  – продукція населення). 
І хоча в області зберігається тенденція до зменшення кількості корів у сільськогосподарських підприємствах, виробництво молока у жовтні ц. р. зросло на 3,1%  до аналогічного періоду минулого року і становить 73,7 тис. тонн, що свідчить  про зростання продуктивності корів в аграрних підприємствах області. 
Мені сьогодні надзвичайно приємно констатувати, що найвищої продуктивності молочного стада досягнуто в господарствах «Рать» Луцького, фермерському господарстві «Перлина Турії» Турійського,  ПОСП ім. І. Франка Горохівського р-нів, де від корови надоєно з початку нинішнього року понад 8 тис. кг (при середній продуктивності 6 тис. кг).
Безперечно, статистичні цифри показують загальну картину. Щодо продуктивності корів і якості молока у господарствах населення, то перехідний період із поступового підвищення якості молочної сировини буде тривати 2 роки. Наразі розроблено гігієнічні вимоги до молока і молочних продуктів при його виробництві та переробці, які будуть запроваджуватися в залежності від готовності ринку та виробників. Однак навіть після їх імплементації, молоко другого ґатунку буде дозволено використовувати у виробництві нехарчових продуктів.
Одним із ефективних способів підвищувати якість молока для невеликих господарств може стати кооперація. Об’єднання у кооперативи дасть можливість отримати значну державну допомогу на відповідне обладнання.
Цьогоріч  наш департамент спільно з Фондом місцевого розвитку розпочали реалізацію проекту «Сприяння впровадженню новітніх технологій переробки молока шляхом ознайомлення з кращими польськими практиками» в рамках програми «Польська допомога» та ініціативи Генерального консульства Республіки Польща у Луцьку.
Держава робить акцент на розвиток кооперації, у цьому році є потужна фінансова підтримка з державної казни. Польський досвід вже впроваджує молочарський обслуговуючий кооператив «Степ» Горохівського р-ну, який закупив обладнання сироварні і подав документи на відшкодування 70% вартості придбаного обладнання за державною програмою підтримки кооперативів.
Успішно здійснює та розвиває органічне виробництво сучасне сільськогосподарське підприємство ТОВ «Старий Порицьк», що в Іваничівському р-ні. Якість органічної продукції підтверджує сертифікат «Органік Стандарт». Відкрита органічна сироварня стала першою в Західній Україні. Окрім сирів, «Старий Порицьк» виготовляє солодко-вершкове органічне масло та йогурти.
Не може не радувати той факт, що агропідприємства Волині активізують роботу з оновлення технологій виробництва. У поточному році завершено будівництво тваринницького комплексу ТзОВ «Прогрес» в с. Білин Володимир-Волинського р-ну на 576 голів корів. 
За будівництво тваринницького комплексу товариству з Державного бюджету відшкодовано 5,9 мільйона гривень. Фермерське господарство  «Перлина Турії» Турійського р-ну успішно справилося зі спорудженням  першої черги молочного комплексу на 300 корів з доїльною залою «карусель» на 24 корови, яку обладнано доїльною установкою швецької фірми  «De Laval». Усього в нашому краї функціонує 13 доїльних залів у 10 господарствах. 
Зрозуміло, що фінансова підтримка з бюджетів усіх рівнів сприяє розвитку галузі. У цьому році 139 волинських агропідприємств скористались такою суттєвою підтримкою і отримали з Державного бюджету майже 45 млн грн. Найбільше коштів волинські аграрії отримали на підтримку галузі тваринництва (згідно з постановою Кабінету Міністрів України №107 від 7 лютого 2018 р.) – 38 млн грн:
– спеціальна бюджетна дотація за утримання корів молочного, молочно-м’ясного та м’ясного напрямів продуктивності 22 млн грн  для 71 господарства;
– часткове відшкодування вартості закуплених для подальшого відтворення племінних тварин та похідних препаратів – 5,5 млн грн для 4 агроформувань;
– часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, доїльних залів, підприємств з переробки с/г продукції – 5,9 млн грн;
– більше 3тис. волинських селян – власників особистих селянських господарств – отримали 4,4 млн грн із Державного бюджету за вирощування молодняка ВРХ. Наразі йде оформлення документів на третю подачу. До новорічних свят  фінанси поступлять на карткові рахунки, а сума фінансового ресурсу залежатиме від роботи (подання документів) сільських, селищних голів і, безперечно, власників тварин.
Земля –найцінніше національне багатство України і важлива складова нашої економіки. Максимально задіяти цей потенціал — одне з найбільш важливих завдань державної політики, у тому числі спеціалістів нашого департаменту та усіх працівників агропромислового розвитку Волині.

Юрій ГОРБЕНКО.

На фото Володимира ПРИХОДЬКА: директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Юрій Горбенко.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (477) - 88.5%
Пізно (16) - 3%
Яка різниця? (8) - 1.5%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (20) - 3.7%
Мені байдуже (16) - 3%