Діалог мудрих і без «корисних ідіотів»

Діалог мудрих і без «корисних ідіотів»

У м. Луцьку в приміщенні Волинського краєзнавчого музею, як уже повідомляла «Волинська газета», 28 листопада 2018 р. відбувся Українсько-польський науковий форум «Волинська платформа діалогу», який пройшов під егідою Волинського осередку Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» імені Василя Стуса, Волинської обласної державної адміністрації та Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки.


Відділ інформаційної політики облдержадміністрації деталізував:

«Подібний захід не має аналогів ні в Україні, ні в Польщі, адже чи не вперше за останні роки запропоновано платформу для виваженого діалогу порозуміння, а не майданчик для поглиблення конфронтації. Ініціатива проведення та тематика наукового форуму належить громадській організації – Волинському «Меморіалу» імені Василя Стуса на чолі з Олександром Жуком та його однодумцями».

Насамперед науковцями – провідними дослідниками українсько-польських відносин та представниками неурядових громадських організацій висвітлено роль сталінського та гітлерівського режимів в розпалюванні польсько-українського конфлікту напередодні та в період Другої світової війни, а також аналогічну політику Кремля в наш час.

– Ми багато розмовляємо про польсько-український конфлікт з часу війни, але недостатньо уваги звертаємо на радянський і фашистський фактор у тім конфліктів, – зауважив консул Генерального консульства Республіки Польща у Луцьку Марек Запур. – Нині ж ми зустрічаємось у такий момент, коли Україна в черговий раз зазнає нападу з боку свого східного сусіда. Сьогодні вступає в дію воєнний стан. Мабуть, то хороший час, щоб відірватися від наших сперечань та подивитися на польсько-українські відносини з перспективи майбутнього. У цей момент слід подумати, хто є справжнім ворогом, а хто є справжнім другом, наскільки Україна з Польщею історично пов’язані. А наші суперечки та конфлікти – переносяться на долю наших народів.

Пленарні засідання та панельні дискусії вміло провели вчені-історики, професори: Юрій Шаповал та Іван Патриляк з Києва, Микола Литвин зі Львова. Науковий форум прийняв резолюцію, в якій зазначено:

«Зважаючи на вагомий вплив трагічних подій в українсько-польських взаєминах 1939-1947 років на сучасне життя двох народів, усвідомлюючи свою відповідальність перед нашими державами, ми, учасники наукового форуму «Волинська платформа діалогу», розглянувши питання ролі сталінського та гітлерівського режимів в українсько-польській конфронтації напередодні та під час Другої світової війни, не відкидаючи і не заперечуючи цілого комплексу важливих чинників, які впливали на українсько-польські відносини, враховуючи попередні резолюції та інформацію, що прозвучала на форумі, погоджуємося і стверджуємо таке:

  1. З вересня 1939 р. український і польський народи стали жертвою двох тоталітарних режимів – гітлерівського і сталінського.
  2. Ці режими у своїй національній політиці розпалювали антагонізми між поляками і українцями, намагаючись провокувати конфлікти між ними і в такий спосіб нейтралізувати супротив і визвольну боротьбу обох народів.
  3. Збройне протистояння стало можливим в умовах окупації Волині цими режимами, які відіграли провокаційну роль у переході українсько-польських протиріч у криваву фазу. Цей фактор надалі треба розглядати як один із основних у загостренні та поширенні кровопролиття.

Гітлерівська Німеччина і сталінський СССР були державами-провокаторами. Вони мають нести відповідальність за злодіяння нарівні з виконавцями злочинів.

  1. Усвідомлення того, що трагічні події на Волині були наслідком попередньої історії, що політика гітлерівського і сталінського режимів навмисне, шляхом провокаційної агентурної діяльності довела до кривавого конфлікту, виводить українсько-польські відносини із глухого кута взаємних звинувачень. Дослідження під цим кутом зору дозволяють нашим суспільствам побачити реальних наших ворогів, як тогочасних, так і теперішніх.
  2. Вандалізм на цвинтарях, нищення пам’ятних знаків як в Україні, так і в Польщі здійснюють найняті Росією провокатори та певні маргінальні елементи або так звані «корисні ідіоти», дії яких задокументовані правоохоронцями. З початком воєнних дій на сході України ці напади значно почастішали.
  3. Сучасна Росія, окупувавши Крим і східні райони Донбасу, зацікавлена у позбавленні України союзників на її західних кордонах, тому методами інформаційного впливу, провокаціями на кладовищах та іншими свідомими агентурними деструктивними засобами в обох країнах хоче викликати ненависть серед людей і взаємні «дзеркальні» відповіді наших країн.»

Учасники Форуму наголосили на необхідності проведення міжурядових українсько-польських консультацій на предмет укладення Угоди про заходи громадського порозуміння та протидії провокаціям. Ці заходи в подальшому мають стати міждержавною Програмою.

Озвучено також пропозицію провести наступний Українсько-польський науковий форум «Волинська платформа діалогу» в м. Любліні та м. Луцьку вже у 2019 р. до 80-річчя початку Другої світової війни.

Напрацювання українсько-польського наукового форуму «Волинська платформа діалогу» мають допомогти державним структурам обох країн знайти спільну платформу для оцінки подій минулого та виробити консолідовані підходи для співпраці в подальшому без конфронтацій та претензій.

Наш кор.

На фото Ольги КОНОНОНЧУК: під час відкриття форуму «Волинська платформа діалогу» начальник управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації Ольга Чубара, консул Генконсульства РП у Луцьку Марек Запур, декан факультету історії, політології та національної безпеки СНУ імені Лесі Українки Анатолій Шваб і голова Волинського "Меморіалу" Олександр Жук.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (580) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%