Волинський уклін Кобзареві

Волинський уклін Кобзареві

2014-й Указом Президента Віктора Януковича названо Роком Тараса Шевченка в Україні. Це має бути рік гідного вшанування 200-ліття від дня народження Кобзаря не тільки у столиці, не тільки в обласних центрах, а й у кожному куточку країни та далеко-далеко за її межами. Бо рівно так, як Шевченко близький і зрозумілий кожному українцеві, він близький та зрозумілий світовій громадськості.

У знаменний рік маємо вкотре прочитати Шевченка, побачити, осмислити, відкрити його і для себе, і для всього світу. Кожен зокрема, та й усі разом здійснити внесок у вінок пам’яті та й навіть слави тому, кого називають поетом національного масштабу, провідником нації й чиї слова не втрачають актуальності донині. І ведуть, і кличуть, і спонукають кожного шукати в собі Українця, будувати Українську державу, починаючи із себе і беручи до уваги уроки минулого. Тарасові уроки…

На державному рівні заходи з нагоди 200-літнього ювілею Кобзаря окреслені Указом глави держави. З-поміж наймасштабніших, в першу чергу, – організація Всеукраїнського шевченківського форуму «Свою Україну любіть!» та Шевченківського міжнародного літературного конгресу. Президент доручив уряду затвердити державну цільову програму «Шевченківський дім» і завершити видання 12-томного зібрання творів Кобзаря та 6-томної «Шевченківської енциклопедії». На контролі Кабінету Міністрів України – й ремонтно-реставраційні роботи у Національному музеї Тараса Шевченка та його філіях. 2014-го монументальна Шевченкіана поповниться ще одним Кобзарем у граніті, бо до когорти пам’ятників Тарасові Шевченку за межами України додасться новий – у м. Астана (Казахстан)… Це – лише дещиця із запланованого.

Найпершим, очевидно, внеском волинян у вінок шани Тарасові Шевченку з нагоди його 200-літнього ювілею став продукт творчої праці колективу обласного українського музично-драматичного театру, що носить ім’я Кобзаря. Прем’єрою вистави «Назар Стодоля» розпочали волинські театрали Рік Тараса Шевченка в Україні, задавши гарний тон на усі численні подальші заходи, урочистості, уроки, виставки, презентації… Головне ж у цих всіх подіях – не просто згадати Шевченка. А викопати з глибини його талановитої спадщини те, що актуальне для українців сьогодні і, можливо, досі невідане.

Усі заходи до ювілею – розроблені та сплановані завчасно. Затвердили їх не тільки управління культури облдержадміністрації, яке курує цю роботу, а й члени гуманітарної ради, куди входять представники інтелігенції краю. Голова облдержадміністрації Борис Клімчук підписав відповідне розпорядження «Про заходи з підготовки та відзначення в області у 2014 році 200-річчя з дня народження Тараса Григоровича Шевченка».


«У нас, на Волині, відзначення ювілею Шевченка розпочалося ще задовго до початку 2014-го року, – каже начальник управління культури облдержадміністрації Володимир Лисюк. – Ідеться про проведення фестивалю мистецтв  «З Кобзарем у серці». На сьогодні він фактично підійшов до завершення. Залишилося провести творчі звіти Луцька і Любешівського району, які відбудуться на початку року. Хочу наголосити, що подібні творчі звіти проведено у всіх населених пунктах. Відкривали фестиваль у Будинку культури с. Лище Луцького р-ну грандіозним дійством. Були унікальні, на мій погляд, концерти, що дали можливість побачити глибину творчої думки Кобзаря. Вкотре пересвідчилися у тому, наскільки багатий доробок Шевченка – через пісні, поезію, танці… Всі райони гарно підготувалися, та, гадаю, одними з найкращих були Іваничівський, Ківерцівський, Горохівський, Камінь-Каширський, Луцький  райони… То були, якщо хочете, – спектаклі про творчість Тараса Григоровича».

Серед численних інших подій, що проходитимуть під егідою Року Тараса Шевченка в Україні, за словами Володимира Леонтійовича, – звіт працівників училища культури і мистецтв, звітний концерти обласної філармонії, акція «Прийди зі своїм «Кобзарем» у день народження поета, 9 березня. Того ж дня на головній сцені Волині – в облмуздрамтеатрі відбудеться літературно-мистецький вечір «Нас єднають думи Кобзаря», а одночасно – ювілейні заходи фактично у кожному населеному пункті. Крім того, Волинь готується провести свято кобзарського мистецтва. Свій доробок до ювілею уже рихтують музейники. Зокрема у стінах недавно оновленого художнього музею міста Луцька проходитиме виставка «Тарас Шевченко у творах українських художників».

Акцентом у відзначенні 200-ліття Кобзаря, має стати творчий звіт Волинської області на головній сцені держави – у палаці «Україна». Проходитиме він 28 жовтня. Перед організаторами стоїть непросте завдання – показати багатство волинської душі та традицій, а водночас змогти зусиллями волинських митців відкрити Україні щось небачене у  Шевченкові досі… Уже відомо, що у цьому концерті візьмуть участь півтисячі талановитих краян. «Ми нині міркуємо над тим, якою має бути концепція цього дійства, як вразити та здивувати глядача. Поки не відомі деталі, але то має бути моя лебедина пісня,» – щиро зізнався журналістам Володимир Лисюк. Тож, попереду у працівників культури Волині – сила-силенна роботи.

Творче життя краян упродовж року, безумовно, так чи інакше буде дотичним до знаменної дати. Інакше бути не може. Не буває нації без провідників. І України без Кобзаря не може бути. Та все ж кожен пізнає Тараса Шевченка передовсім зі шкільної лави. І це чи не єдиний письменник, твори якого є у шкільній програмі від 1 до 11 класу. Тому 2014-й – особливий рік у цьому сенсі і для освітян.

 «З-поміж заходів, що відбудуться у рамках вшанування ювілею на державному рівні – щорічний конкурс імені Тараса Шевченка. Скажу, що у 2014-му маємо перспективи отримати гарний бюджет для освіти, а тому напрацьовуємо пристойний матеріальний ресурс для відзначення лауреатів цього конкурсу, – зазначає начальник управління освіти та науки облдержадміністрації Олександр Хомич. – Тут варто нагадати, що  перший урок у цьому навчальному році був присвячений Кобзареві. За ним, звичайно, будуть сотні інших лекцій, уроків, читань… Акцент варто поставити на творчих звітах художньої самодіяльності учнівської молоді, з якими у травні ми плануємо вийти на грандіозний підсумковий концерт, який і буде приурочений ювілею Кобзаря та 75-річчю  від утворення Волинської області».

Кожна епоха «читає» Шевченка по-своєму. В тому і є національний геній цього поета, що він зумів заримувати щось вічне і святе для Української держави. Яким має бути Шевченко для покоління сучасної молоді? Очільник волинських освітян переконує: Шевченко їм потрібен – справжній.

«Сьогоднішнє покоління молоді – інакше, але однозначно – краще. У наш час нам подавали Тараса Григоровича як революціонера, прогресивного діяча, що протестував проти кріпацтва… На превеликий жаль, то була лише дещиця від багатогранної творчої особистості Кобзаря. Тому я переконаний: маємо розповідати про Шевченка – справжнього. Не ікону. А людину, яка любила, розчаровувалася, творила… Маємо пізнавати його спадщину, якщо хочемо зрозуміти свою історію, якщо хочемо збудувати державу з урахуванням помилок минувшини. Навіть у світлі сьогоднішніх суспільних подій. На сто відсотків упевнений, що Шевченко може бути брендом України у світі. Без пафосу», – стверджує Олександр Хомич.

Власне, така серйозна спрямованість держави на гідне відзначення 200-ліття з дня народження Шевченка аж ніяк не означає, що всі зусилля українці раптом спрямують на пізнання творчості Кобзаря. Для цього не треба ювілеїв. Бо ці процеси повинні супроводжувати нас у житті постійно. Як альфа і омега зрозуміло: українці і Шевченко – поняття невід’ємні. Однак настав час, за його ж заповітом, у «сім’ї великій, вольній, новій» не забути пом’янути пророче Кобзареве слово.

Галина РОМАНЮК.

На фото автора: епізод п’єси «Назар Стодоля»; пам’ятник великому Кобзареві в Луцьку.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (582) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%