Донбас і Крим: 2044 р.

Донбас і Крим: 2044 р.

Що нас очікує, якщо найближчим часом не повернемо окупованої частини Донбасу та анексованого Криму?

Зустріч у столиці Вірменії з заступником керівника представництва невизнаної Республіки Арцах (більш відома в нас як Нагірно-Карабаська республіка) Ашотом Меяном допомогла не лише краще зрозуміти глибинні передумови виникнення війни на кордоні з Азербайджаном, усвідомити хроніку протистояння, але й змоделювати можливий розвиток ситуації в нас.
Насамперед, що таке Нагірний Карабах і чому в ньому почалася війна? Бомбу сповільненої дії заклали ще більшовики. Рішенням Кавказького бюро ЦК ВКП (б) ця древня християнська територія з 94% вірменського населення була включена до складу… Азербайджанської РСР. І хоча згодом через утиски влади Баку частка вірмен тут зменшилася до 76% (азербайджанців, відповідно, зросла до 23%), в 1988 р. регіональний парламент автономної області висловився за приєднання до Вірменської РСР. З розпадом СССР, коли умовою входження до якоїсь республіки було проведення референдуму, 99,89% населення Арцаху висловилося за відновлення єдності з Вірменією (у випадку з Кримом ситуація була аналогічною: кримчани на референдумі 1992 р. проголосували за єдність із Україною!).
І в 1994 р., коли закінчилися активні бойові дії з Азербайджаном, було проголошено створення й досі не визнаної Республіки Арцах. Але війна на цьому не припинилася:  в квітні 2016 р. бойові дії спалахнули з новою силою, причому, вже по всій лінії вірмено-азербайджанського кордону. Наразі ситуація – патова.
Вірменія намагається посилювати свої збройні сили. В армії дворічну строкову службу безпосередньо на лінії фронту проходять усі чоловіки віком від 18 років і старші. Відстрочок немає навіть для студентів. Гостру потреба в озброєннях частково покриває… Росія, наприклад, недавно пообіцяла в кредит дати Єреванові сучасні винищувачі Су-30. Натомість «братня Білорусь» пішла іншим шляхом – забезпечила Баку новітніми системами протиповітряної оборони, які збиватимуть і ці, й інші літаки противника. І це при тому, що і Вірменія, і Білорусь, і Росія входять до одного військового союзу під назвою ОДКБ!
Виходить, на цій 30-річній війні виграють, насамперед, такі «союзники», як Москва та Мінськ, а Захід фактично бездіє?
Ашот Мелян розповів, що спочатку в Будапешті, а потім і в Мінську розпочали «мирні переговори», які тривають і досі. Результат наближений до нуля. 
«Згладити суперечності і протиріччя фактично неможливо. В Арцаху народилося ціле покоління людей, яке просто не уявляє, як жити в Азербайджанській РСР. До того ж, сучасний Азербайджан постійно готується до силового «вирішення проблеми», – сказав Ашот Мелян, наголосивши, що в них немає жодних контактів із «ДНР»-«ЛНР», але існують із Абхазією і Придністров’ям... 
Цей досвід для України означає одне: або проблема ОРДЛО і Криму буде вирішена найближчим часом, або вона розтягнеться на десятиріччя.

Володимир ДАНИЛЮК.
На фото автора: Ашот Мелян в офісі диппредставництва Арцаху в Єревані.  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (614) - 86%
Пізно (27) - 3.8%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%