На війні як на війні…

На війні як на війні…

«Dans la guerre comme dans la guerre»…

У статті «Язик – за зубами!» автор цих рядків не так давно нагадав користувачам помереж і працівникам ЗМІ, що в умовах воєнного стану чи бойових дій будь-яка інформація про обороноздатність держави, висловлена необачно, може послугувати на користь ворогові. Нині настав час поговорити на іншу, не менш болючу тему.
Кожна зона бойових дій у час цифрових технологій неминуче перетворюється на своєрідний знімальний майданчик, де реальне кровопролиття передається картинкою і звуком ледь не в режимі он-лайн. Зрозуміло, що екстремальні зйомки чи репортажі роблять журналісти. І – неминуче наражаються на смертельну небезпеку самі та інших «підставляють».
З цього приводу пригадується трагікомічний інцидент ще довоєнного періоду. Під час відзначення Дня журналіста на військовому полігоні в м. Володимирі-Волинському вирішили провести мінімальний військовий вишкіл для  працівників ЗМІ. В тому числі – під наглядом інструкторів дали можливість постріляти зі стрілецької зброї. Чудова ідея! Але… Не врахували, що майже всі нинішні журналісти не те що у профільних вузах не вчилися, але й елементарно не обізнані поводженню з бойовою зброєю. От і вийшло, що молода репортерка з кулеметом РПК у руках почала стріляти не лише по мішенях, але й ледь не над головами глядачів…
Слава Богу, все обійшлося легким стресом. Але доля провини в цьому є і моя власна…
Особисто отримував акредитацію та був у зоні АТО, можу сказати: ніхто не вимагає ніяких елементарних знань і навичок поводження на війні. Тобто, туди потрапляють навіть ті, хто не розрізняє автомат від карабіна і не знає, як кидати ручну гранату або не наступити на протипіхотну міну... 
Мусить бути вишкіл для тих, хто працює в зоні проведення бойових дій. Такий, як діє в Вірменії, де на базі студії військової журналістики «Bars media» під керівництвом Вардана Говганесяна проводяться спеціальні заняття. І в класах, і на полігонах. 
Він особисто показує війну з 1988 р., коли почався військовий конфлікт в Нагірному Карабасі (Республіка Арцах). Двічі був у полоні: в азербайджанців був обміняний, в Сирії – утік. Знає, як поводитися не лише в окопах, але в неволі. Головне – це успішний досвід, бо Вардан Говганесян і його друзі – живі, неушкоджені і зараз із бельгійськими колегами роблять новий фільм. Уже про нашу війну. Доля двох братів. Один воює за Україну, другий – на боці ОРДЛО. І щоб зняти це, треба їхати знову на фронт... Фундаментально підготовленим, навченим не лише професійно виконати свою роботу, але й вижити.
А ми якими туди їдемо? Тому й повертаємося не всі…

Володимир ДАНИЛЮК.
На фото автора: у зоні АТО біля м. Волноваха.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (614) - 86%
Пізно (27) - 3.8%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%