Двома милицями воює за санаторій

Двома милицями воює за санаторій

Із 1987 до 1998-го у с. Журавичі Ківерцівського р-ну працювала унікальна здравниця. Водою з радонового джерела і торфовими грязями зцілювалися не тільки краяни, а й приїжджі. Правда, у 90-ті санаторій зачинив двері для пацієнтів. Упродовж останніх кількох літ на Волині все частіше говорять про унікальний лікувальний об’єкт як ласий шматочок для інвесторів. 2010-го облрада навіть здійснила кволу спробу воскресити санаторій, прийнявши рішення про готовність взяти його до комунальної власності. Однак витягти його з болота (а він погруз у ньому і в буквальному, і в переносному значенні) – не так легко…

Наприкінці 2013-го у сесійній залі облради проблема санаторію «зазвучала» знову. Правда, це був самотній голос сивочолої жінки. Лучанка Лариса Франчко прийшла до облради з двома милицями в руках. Запевнила: прибула спеціально, аби спонукати волинських обранців вирішити проблему відновлення санаторію у Журавичах. Мовляв, у 90-ті роки сама там лікувалася, а коли тепер дізналася з преси, в якому він жахливому стані, вирішила стати рупором ідеї про відновлення здравниці.

Звичайно, найперше у цієї жінки хотілося запитати: хто ж «попросив» її бути таким собі народним лобі санаторію? Мало віриться, що такі справи в наш час відбуваються «на голому ентузіазмі». Однак Лариса Миколаївна запевнила категорично, що ніхто: «Я – така. Я готова перемагати болі та йти до мети». Та чи не є її голос «гласом вопіющего» в лісових хащах Ківерцівщини, серед яких причаївся і тихо пропадає санаторій «Журавичі»?

Пенсіонерка Лариса Франчко з Луцька пересувається з допомогою двох милиць. За Союзу працювала в торгівлі. Згодом у вільний час тішила душу випіканням і оздобленням весільних короваїв. За що зажила гарної слави як талановита коровайниця. Нині й літа «на зиму повернули», й здоров’я не радує. Але це все не заважає жінці знаходити силу й час, аби оббивати пороги різних кабінетів, відстоюючи питання, до яких їй, здавалося б, ніякого діла нема…

«У 90-х роках я лікувалася в Журавичах, брала путівку в лісовому управлінні. Як там було добре! А що тепер? Як довідалася, то жахнулася», – пояснює жінка, котра після походу на нещодавню сесію облради навідалася й у редакцію «Волинської газети». Лучанка запевняє: має сили, аби дійти навіть до столичних кабінетів. На думку Лариси Франчко, колізія із санаторієм могла б легко розв’язатися, коли була б на це воля керівництва Державного агентства лісових ресурсів України. Саме там, вважає пенсіонерка з Луцька, не хочуть поступитися майном.

Переймаючись долею здравниці, вона побувала уже на профільній комісії облради, на сесії, у багатьох кабінетах чиновників…

«Щоб я не робила, звикла вкладати у справу душу. От над своїми короваями, хоча я їх і не робила масово, могла чаклувати кілька діб. Так і тут… Почула, що робиться з тим санаторієм, аж запекло в грудях. Я ходила на територію санаторію: його вже важко й пізнати», – розповідає Лариса Миколаївна.

Воювати жінка вміє. Ті, хто стежив за перипетіями довкола реформування первинної ланки медицини у Луцьку та реорганізації поліклініки №3, могли бачити цю пенсіонерку з милицями і в судах, в сесійній залі міської ради, і в стінах лікарні…

«Я воювала за поліклініку. На чотирьох сесіях була, – зізнається пані Франчко. – І казала депутатам: як заберете нашого кардіолога з лікарні, то я вмру і буду снитися вам уночі!»

Тривоги пані Франчко щодо санаторію – небезпідставні. Все частіше у ЗМІ з’являється інформація, що з території здравниці невідомі особи вивозять торфову грязь і воду. Як відомо, нинішньому власнику майна – Держлісагентству – пропонували продати залишки здравниці. Однак поки на жодну з пропозицій у столиці не пристали.

На полум’яне звернення до депутатів облради, яке Лариса Франчко зачитала, сидячи на місцях для запрошених під час однієї з недавніх сесій облради, – не прозвучало жодної реакції. Пенсіонерка передала в апарат облради понад сотню зібраних на території Журавичівської сільської ради підписів за відновлення санаторію. Люди просять, аби облрада знову звернулася до Держлісагентства з проханням віддати здравницю у комунальну власність. Буде чи ні подібне звернення – невідомо. Мовчки вислухали виступ Лариси Франчко депутати Богдан Колісник та Валентина Касарда. Перший є головним лісівником області і водночас керівником профільної комісії облради, що опікується питаннями екології та збереження природних багатств, друга – керує комунальним санаторієм «Пролісок» і свого часу висловлювала бажання відкрити у Журавичах (у разі передачі майна в комунальну власність) філію санаторію «Пролісок».

«Я бачила, що реакції не було ніякої. Але вам скажу: збираюся йти на комісію облради з охорони здоров’я. Це питання так просто не залишу. Навіть спонсора готова шукати», – зазначає жінка.

Але ж інвестори на дорозі до Журавичів не валяються. Невже в арсеналі цієї бойової жінки уже є конкретний претендент? Принаймні сама вона це заперечує. Але зазначає: якщо такий знайдеться, буде разом із ним торувати важку дорогу до відродження здравниці, яка могла б постати на унікальних природних багатствах Ківерцівщини.

Олена ЛІВІЦЬКА.

На фото: Лариса Франчко переконує: вміє «вибивати» милицями потрібні рішення у коридорах влади; за занедбане майно санаторію розгортається боротьба?


 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (618) - 86%
Пізно (28) - 3.9%
Яка різниця? (14) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.3%
Мені байдуже (30) - 4.2%