«Тіні забутих предків…»

«Тіні забутих предків…»

«Всі знають, що у мене три Батьківщини. Я народився в Грузії, працював в Україні і збираюся вмирати у Вірменії». Ці слова належать легендарному кінорежисерові Сергієві Параджанову, день народження якого відзначили 9 січня, одразу після Різдва Христового.

Сергій Параджанов народився в столиці Грузії – м. Тбілісі – далекого 1924 р. у родині антиквара, і батько ніколи не сподівався, що син не продовжить родинної справи. Втім, Сергій Йосипович вирішив стати творцем кіно і таки став кінорежисером всесвітнього рівня!
Слава та визнання одночасно прийшли до нього в 1964 р., коли 40-річний Сергій Параджанов на кіностудії імені Олександра Довженка екранізував повість Михайла Коцюбинського «Тіні забутих предків». Фільм спочатку здобув гран-прі на Міжнародному фестивалі в м. Києві, а загалом – 29 дипломів в усьому світі!
«Це один з найдивовижніших і найвитонченіших фільмів, які траплялося нам бачити протягом останніх років. Поетична повість на межі реальності й казки, дійсності й уяви, достовірності й фантазії…», – написав про стрічку польський журнал «Екран».
Але потім прийшла біда. У 1965-1968 рр. Сергій Параджанов разом із іншими відомими діячами української науки та культури, протестуючи проти масових політичних арештів в Україні, звертався у вищі партійні та державні органи з вимогою роз’яснити причини переслідувань українських інтелектуалів і виступав за проведення відкритих судових процесів, що мало б забезпечити справедливість розгляду справ. Неодноразово висловлювався за дотримання свободи слова у пресі», – зазначається в «Вікіпедії».
Тож 30 червня 1966 р. ЦК Компартії України схвалив постанову «про серйозні недоліки в організації виробництва кінофільмів на Київській кіностудії ім. Олександра Довженка», в якій розвінчано низку кінофільмів, у тому числі й авторства Сергія Параджанова. 
А щоб зробити з Сергія Параджанова не лише політично неблагонадійним, але й збоченцем, режисера все життя переслідували за гомосексуалізм…

Сергій ШРАМЧУК.
На фото Юрія БОНДАРЯ: в меморіальному музеї-садибі Сергія Параджанова в м. Єревані.  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (582) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%