Газова удавка

Газова удавка


Облдержадміністрація звернулася до правоохоронних органів, аби захистити соціально-незахищені категорії населення від диктату газового монополіста. 

Населення є головним споживачем природного газу на Волині За 2018 р. спожито 248 млн кубометрів на суму 961 млн грн, це складає майже 70% використаного газу в області. Рівень розрахунків – 71,4%. Цей показник – середній по Україні. Але чому саме прості люди опинилися в ролі цапів-відбувайлів, коли змушені не лише платити за «голубе паливо» на 25% більше, ніж до листопада минулого року, але й почали отримувати в платіжках захмарні цифри?
«Волинська газета» в статті «Рекомендований» шантаж», опублікованій 24 січня ц. р., розповідала про цю гостру проблему. Голова облдержадміністрації одразу заявив, що проведе екстрене засідання регіональні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, і того ж дня питання про дотримання платіжної дисципліни ТОВ «Волиньгаз Збут» розглянули. 
Голова облдержадміністрації Олександр Савченко відзначив, що до виконавчої влади області надходять чисельні звернення громадян. Люди скаржаться на громіздкі та незрозумілі форми цих документів. Особливо їх турбують суми в графі «рекомендовані платежі», яка з`явилася нещодавно.
«Директор департаменту регіонального розвитку та житлово-комунального господарства облдержадміністрації Андрій Пиріг додав, що споживачі не розуміють, за яким принципом постачальники газу вирішують скільки запропонувати споживачеві переплатити. Такі роз`яснення відсутні у рахунках за газ. Це все призводить до нерозуміння ситуації та обурення населення.
– В області створюється нездорова атмосфера, соціальна напруга підвищується. В багатьох людей виникає бажання взагалі не розраховуватися за природний газ, бо вони не розуміють за що платити. Мало того, роз`яснювальна робота газівниками не ведеться ні на телебаченні, ні в пресі, ні в інтернеті, ні в самих платіжках. Тому це питання  винесене на комісію, бо загрожує постачанню газу в область. Може порушитися субсидійна політика держави. Ситуація серйозна й загрозлива, люди не сприймають рахунки. Масова несплата може призвести до колапсу, – наводить аргументи Андрія Степановича відділ інформаційної політики облдержадміністрації.
Ситуація ускладнюється ще й тому, що ТОВ «Волиньгаз Збут» – єдиний постачальник газу для населення в області, тому змінити його громадяни не можуть (на відміну від мешканців інших держав, де на цьому ринку кілька надавачів послуг!). 
Але «голодний протест» проти свавілля «Волиньгаз Збуту» може бумерангом ударити по самих людях: чинне законодавство виписане таким чином, що субсидію нараховують лише тим клієнтам, котрі не мають боргів за спожитий газ…
Про це на комісії розповіла директор департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Оксана Гобод:
– Ми розуміємо, що на сьогодні головне завдання, яке стоїть перед державою – допомогти населенню сплатити комунальні послуги. Платіжки «Волиньгаз Збуту» дійсно збурили людей. Багато звернень отримує й департамент соціального захисту населення. Ми роз`яснюємо, що громадяни, які отримують пільги чи субсидії, повинні сплачувати виключно обов`язковий платіж. А якщо фактичне споживання газу менше – то сплачувати лише за використане тепло. Люди не розуміють, за що вони тепер платять. Питання дійсно гостре. Потрібно, щоб соціально незахищені люди мали змогу й надалі платити фактично спожитий газ за субсидіями, а відмова від оплати чи заборгованість може позбавити їх такої можливості, необхідно вжити заходів.
Свою позицію висловив й директор ТОВ «Волиньгаз Збут» Микола Тищук. За його словами, компанія не може відійти від норм оформлення платіжки, запроваджених постановою НКРЕКП. Однак, додає, що рекомендований платіж, розрахований за спеціальною формулою, в якій враховується максимально можливе використання газу, дійсно не обов`язковий до сплати.
Резюмував це питання керівник найвищої виконавчої гілки влади в області.
– Мова сьогодні йде про людяність та лояльність до українського народу. Абстрагуйтеся від посади і уявіть, що ви отримали таку платіжку. Я не оперую тут юридичними термінами, я захищаю населення. Є критична ситуація, коли люди отримують від держави субсидії, а ви цю хорошу ідею нівелюєте своїми діями. Ви самі прийдете, і будете пропонувати проводити роботи з населенням, яке не сплачує за газ. Ми повинні зупинити обурення людей, переконати їх повірити вам авансом та почати платити. Ви не бачите людей, ви бачите лише папір. І є лише один вихід – знайти в цьому вашу персональну відповідальність, цитує Олександра Савченка відділ інформаційної політики облдержадміністрації.
Таким чином, комісія вирішила (з метою зняття соціальної напруги в області, можливих економічних збитків державі в зв`язку із загрозою несплати споживачів за спожитий природний газ) направити звернення до Управління Служби безпеки України у Волинській області, управління захисту економіки в області Департаменту захисту економіки Національної поліції України з проханням «розглянути в межах компетенції законність дій ТОВ «Волиньгаз Збут» та вжити відповідних заходів». Від облдержадміністрації вже скеровано звернення до Кабінету Міністрів України з проханням врегулювання правової колізії у чинному законодавстві.
Але й на цьому газові біди для волинян не закінчуються. Бо чимало споживачів «голубого палива» живуть у квартирах, де немає приладів обліку. Монополісти, скориставшись «розбіжностями в законодавстві», з допомогою судів скасували нормативно-правові документи, тож норми споживання газу на одну зареєстровану в помешканні особу зменшені втричі. Таким чином, вони отримали право нараховувати більші суми сплати за ніби то понаднормоване споживання.
Найгірше ж, що урядові документи про безкоштовне оснащення всіх споживачів газовими лічильниками не виконуються, адже програма розрахована до кінця 2020 р. Кажуть, одномоментно всіх лічильниками забезпечити неможливо, а от нараховувати втричі більші суми вже зараз, виявляється, можна…

Роман УСТИМЧУК.

На фото автора: газовий вентиль, який може перекрити постачання газу всім боржникам, у тому числі й штучно створеним руками монополістів із ТОВ «Волиньгаз Збут». 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (579) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%