Динаміка розвитку

Динаміка розвитку


Відбулося засідання колегії Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації. Проаналізовано діяльність працівників цього важливого сегменту економіки Волині, яка, здебільшого, продовжує залишатися аграрною. Тож саме на цьому фундаменті і має будуватися її подальший розвиток.

Звітував очільник аграріїв нашого краю Юрій Горбенко. Юрій Мефодійович скрупульозно аналізував роботу як відомства в цілому, так і окремих підрозділів, говорив не тільки про досягнення, а й про вузькі місця, що трапляються в тій чи іншій галузі. У цілому ж агропромисловий комплекс Волині розвивається динамічно. У минулому році порівняно з попереднім виробництво сільськогосподарської продукції зросло більш, ніж на 3%. У грошовому еквіваленті це становить мільярд гривень (62% –  продукція рослинництва та 38% – продукція тваринництва).
Питома вага області у виробництві продукції сільського господарства в державі за 2018 р.становила 2,6%, за темпами  її виробництва область посідає 17 місце, за обсягами  на одного жителя – 13 місце в державі. З розрахунку на одну особу  вироблено продукції на суму 6817 грн.

Тваринництво

В усіх категоріях господарств  на 1 січня ц. р. утримується 137,3 тис голів ВРХ, в т. ч. 91,8 тис.і корів, 285,5 тис. свиней. На жаль,поголів’я ВРХ скоротилося на 0,7%,    свиней – на 9,5% і птиці  – на 5,9% до відповідного періоду 2017 р., а ось корів збільшилось на 0,2%. Усіма категоріями господарств торік вироблено 162,1 тис. тонн м’яса в живій вазі, 390,8 тис. тонн молока. Порівняно з позаминулим роком виробництво м’яса зменшилось на 1,3%, а молока – на 5,1%.
Середній надій молока від одієї корови в сільгосппідприємствах збільшився проти попереднього року на 456 кг (на 8,2%) та склав 6012 кг. Найвищої продуктивності молочного стада досягнуто в господарствах «Рать» Луцького , фермерському господарстві «Перлина Турії» Турійського та ПОСП ім. І. Франка Горохівського р-нів.
В рейтингу регіонів область посідає в державі 8 місце за кількістю корів та птиці, 10 – свиней та 12 – за кількістю ВРХ.

Рослинництво

У 2018 р. погодні умови видалися особливими, незвичайно теплими та з недостатньою кількістю опадів у весняний період та на початку літа, а також в його кінці, що викликало певне побоювання за формування урожайності і розвитку як ярих зернових культур, так і деяких пізніх технічних.
Та завдяки правильній організації роботи, дотриманню технологічних норм, рекомендацій спеціалістів вдалося одержати рекордні врожаї основних сільськогосподарських культур та провести їх збір із мінімальними втратами. Зернові і зернобобові культури зібрано на площі 291 тис. га, і п’ятий рік поспіль (вшосте за всю історію області!) валове виробництво зернових і зернобобових культур перевищило 1 мон тонн. Цього року волинський коровай найвагоміший –1 млн 200 тис. тонн при середній урожайності 41,9 ц/га. З площі 26,8 тис.га кукурудзи на зерно намолочено близько 250 тис. тонн: учетверо більше, ніж у попередньому році. Середня урожайність склала 104,2 ц/га.
Отримали 68 тис. тонн соняшника, посіви якого становили 22,7 тис. га.  Це майже удвічі більше, ніж роком раніше. Сою зібрано на площі 32 тис.га,  намолот склав близько 90 тис. тонн, а середня урожайність  відповідно – 29,9 та 28 ц/га.
З площі 12,1тис. га накопано та вивезено на заводи понад 500 тис. тонн цукрових буряків. Середня урожайність перевищила 400 ц/га.
На Волині невеликі фермерські та особисті селянські господарства зайняли нішу вирощування овочів та картоплі.
Завдяки впровадженню проекту в рамках «Програми східного партнерства Білорусь-Україна» «Ключ до успіху» вдалося вирішити велику кількість проектів розвитку галузі. Крім того,  з ініціативи Генконсульства Республіки Польща у Луцьку спільно з Фондом місцевого розвитку реалізовано проект «Сприяння впровадженню новітніх технологій переробки в рамках програми «Польська допомога». 

Підтримка з Держбюджету

Саме вона та інвестиції сприяють  розвитку галузі. В цілому з бюджетів усіх рівнів торік спрямовано 137,3 млн грн, із них 120 млн грн – з Державного бюджету, підтримка агровиробництва та 1,67 млн грн – житлове будівництво на селі програми «Власний дім», 8,6 млн грн – з обласного, 4,9 млн грн – з районних бюджетів та 1,8 млн грн – з бюджетів ОТГ.
Понад 500 суб’єктів підприємницької діяльності взяли участь в шістьох державних програмах, із них більше 320 фермерських господарств, а також 50040 власників особистих селянських господарств.
Для прикладу, у минулому році за споруджені об’єкти ТзОВ «Прогрес» та фермерське господарство «Перлина Турії» отримали часткове відшкодування вартості будівництва (реконструкції) молочних ферм з Державного бюджету на загальну суму 12,13 млн грн. За закупівлю племінних тварин 12 сільгосппідприємствам частково відшкодовано вартість їх придбання в сумі 9,1 млн грн.
Водночас спеціальну бюджетну дотацію за утримання корів (у розрахунку до 1500 грн на корову) отримали 73 агроформування області, а це 22,9 млн грн, із яких 2 млн розподілено серед 23 фермерських господарств. Спеціальну бюджетну дотацію за утримання молодняка ВРХ, який народився у господарствах фізичних осіб, отримали 50040 власників тварин. Гроші в сумі 7,88 млн грн спрямовано на їх карткові рахунки.Окрім того, 9 підприємств отримали 12,4 млн грн, як відшкодування за закладку плантацій плодово-ягідних культур, із яких три ФГ отримали 2,3 млн грн.
Протягом року господарники користувались кредитними коштами. Так, 29 підприємств отримали часткову компенсацію фактично сплачених відсотків за кредитами, наданими комерційними банками, в сумі 18,5 млн грн, або 7% від загальної суми в Україні (область займає 6 місце щодо залучених коштів). 20 фермерських господарств також скористались цією підтримкою і отримали 2,2 млн грн компенсації за залученими кредитами.
З метою технічного переоснащення з Державного бюджету частково компенсовували вартість придбаної сільгосптехніки та обладнання вітчизняного виробництва у розмірі 25%. Волинські аграрії скористалися відповідною ініціативою та отримали 11,4 млн грн для 113 агроформувань, в тому числі 30 фермерських господарств. Це ще плюс 2,54 млн грн  (15 %, тобто, у розмірі 40% вартості придбання). Агровиробники придбали 203 одиниці техніки загальною вартістю 54 млн грн. Минулоріч вперше надавалася бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь (1 гектар) новоствореним фермерським господарствам. Таку підтримку отримали 34 фермери (1,49 млн грн), а також надано бюджетну субсидію для 234 фермерських господарств в сумі 5,08 млн грн. За інформацією Укрдержфонду, Волинь займає другу позицію по кількості поданих заявок (46 відсотків ФГ області) та суммі виплаченої субсидії, що становить понад 9% всіх нарахувань по Україні.
20%  (або 1,7 млн грн від профінансованих з Державного бюджету коштів на підтримку кооперативів) отримав обслуговуючий молочарський кооператив «Степ», який розпочинає будівництво сироварні. Такою підтримкою скористалося 6 кооперативів України.

З обласної казни

На фінансову підтримку програм АПК з місцевих бюджетів передбачено 17,8 млн грн, у т. ч. із обласного бюджету –9,7 млн грн, із районних бюджетів – 5,4 млн грн, із бюджетів ОТГ – 2,7 млн грн. З обласного бюджету фінансування передбачено за трьома програмами: Комплексна програма розвитку галузі АПК на 2016-2020 рр. (передбачалося 2,3 млн грн фактично використано 1,2 млн грн); на відшкодування відсоткових ставок за кредитами із загальної суми  97,1 тис. грн., виплачено 76,4 тис. фермерському господарству «Рідний сад» Луцького р-ну; субвенція місцевим бюджетам  передбачалася у сумі 1,6 млн грн, а фактично використано лише 1,1 млн грн Програмою скористались чотири фермерські господарства, 1689 особистих селянських господарств, 6 юридичних осіб та 4 громади.
Позитивом є те, що ОТГ візьмуть участь у співфінансуванні обласної Комплексної підтримки галузі АПК. Минулоріч 37 громад приєдналися до програми підтримки, 35 – включилися у співфінансування заходів програми.
З обласного бюджету для надання пільгових кредитів індивідуальним сільським забудовникам програми «Власний дім» передбачено і використано кошти в обсязі 7,2 млн грн; з районних бюджетів кошти в сумі 3,3 млн грн освоєні повністю, з бюджетів ОТГ передбачено 386,7 тис. грн, використано 330 тис. грн; із Державного бюджету передбачено 1,8 млн грн, використано 1,7 млн грн. Всього надано 111 кредитів.

Інвестиційні проекти 

Завершено будівництво тваринницького комплексу ТзОВ «Прогрес» в с.і Білин Володимир-Волинського р-ну на 576 голів корів.  Тут доїльна зала обладнана устаткуванням фірми «Вестфалія», яка розрахована на одночасне доїння 24 корів. На підприємстві впроваджено автоматизовану систему управління , що дає можливість контролювати продуктивність та селекцію. Всього система контролює близько 30 показників життєдіяльності тварин.
ТзОВ «П’ятидні» у Володимирі-Волинському р-ні вводить в експлуатацію елеваторний комплекс потужністю 65 тис. тонн одночасного зберігання олійних та зернових культур, де буде створено 70 робочих місць. Обсяг інвестицій в спорудження цього об’єкта становить 196 млн грн – власні кошти товариства.
Фермерське господарство «Перлина Турії» Турійського р-ну спорудило молочний комплекс, в якому доїльна зала обладнана шведською установкою типу «карусель» на 24 корови. Орієнтовна вартість будівництва – 24 млн грн, створено 50 робочих місць.
Триває будівництво свинокомплексу в ПП «Макс Ком» Горохівського р-ну потужністю 2200 голів. Орієнтовна вартість будівництва – 12 млн грн, створено 12 робочих місць.
У с. Мокрець Турійського району ФГ «Поліська родина»  споруджує зернокомплекс потужністю 8 тис. тонн. Орієнтовна вартість будівництва – 12 млн грн, створено 6 робочих місць.
ТзОВ «Насіннєвий завод часнику» завершує будівництво в с. Луковичі Іваничівського р-ну одного з найбільших в Україні спеціалізованих переробно- складських комплексів, розрахованого на зберігання 500 тонн готової продукції
Уже сьогодні волинські підприємства експортують товари до більш як 50 країн світу. За 11 місяців минулого року з області експортовано сільгосппродукції, продуктів харчової, переробної промисловості на суму 135,4 млн дол. США , що становить 19,5% загального експорту Волині, позитивне сальдо – 77,5 млн дол. США.
Прикметно, що наші виробники шукають та освоюють нові світові ринки, презентують власну продукцію на міжнародних виставках і форумах. Приміром, товариство «Дари Волині» та ПрАТ «Луцьк Фудз» ТМ «Руна» пройшли відбір і були учасниками найбільшої виставки харчової промисловості Європи SІАL 2018 в Парижі.

Перспективи 

Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту, на полях підготовлених під посів озимини на кінець вересня майже скрізь в області були оптимальними і становили 21-39 мм. Такі агрометеорологічні умови дали можливість засіяти ниву в оптимальні строки. Сівбу озимих  розпочали на початку другої декади вересня і продовжували впродовж всього жовтня.
Озимі культури посіяно на площі 236,2 тис. га, що на 22 тис. га більше, ніж у попередньому році, з них зерновий клин займає 180,9 тис. га, що на 8,5 тис. га більше,  в тому числі: 150,4 тис. га пшениці, 20,6 тис. га жита, 5,9 тис. га ячменю та 4 тис. га тритикале. Крім того, посіяно 50 тис. га озимого ріпаку, що є рекордним показником за весь період вирощування цієї культури на теренах області.
У державному рейтингу у рослинництві область посідає 1 місце у виробництві вівса, 4 – жита, 5 – ярої пшениці, 8 – картоплі та ріпаку і 9 місце у виробництві буряків цукрових (фабричних).
Волинь має хороші умови для розвитку садівництва. Йде тенденція до збільшення їх площ як у сільгосппідприємствах, так і господарствах населення. Наприклад, товариством «Волинська ягідка» цього року посаджено 59 га лохини, «Волинь Сад» – 50 га фундуку. Всього маємо більше 200 гектарів плодово-ягідних насаджень.
Позитивним фактором є скорочення  облогуючих площ. Прийшла черга і до поліських земель: введено в обіг ділянки площею понад 2 тис. га. Всього протягом 2010-2018 рр. введено у сільськогосподарський обіг майже 100 тис.га облогуючої ріллі.
Підсумовуючи результати минулорічної діяльності, Юрій Горбенко акцентував увагу присутніх на тому, що досягнуте треба не тільки закріпити, а й примножити. І для цього, на думку очільника аграріїв, основа закладена непогана. На міцному фундаменті державної політики й  волинська будівля стоїть надійно.

Олег ЛОКАЧУК.

На фото автора: звітує Юрій Горбенко; учасники підсумкової колегії. 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%