У четвірці кращих

У четвірці кращих


На чорноземах цієї лісостепової зони завжди буйно колосилися зернові, високі врожаї давали технічні культури, неабиякого розвитку досягали його трудівники у тваринництві. Згодом відбувся деякий спад у цьому важливому економічному сегменті, який нинішнє керівництво намагається подолати. 

Про розвиток агропромислового комплексу розмовляємо з головою Горохівської районної адміністрації Юлією Гринчук. А перед викладом тексту зробимо суттєве зауваження: Горохівщина – чи не єдиний район Волині, де виконавчу владу зазвичай очолюють… жінки!

– Юліє Юріївно, ваш район в усі часи мав славу годувальника України. Цьому сприяють родючі чорноземи, роботящий люд, державна підтримка аграрного сектора. Що можете сказати про сьогоднішній стан АПК?
– Агропромисловий комплекс р-ну динамічно розвивається. Про це красномовно говорять цифри. Для аграріїв особливо успішними виявилися два попередні роки. Сприятливими були не тільки погодні умови, а й інвестиційний клімат. Нарощування сільгосппродукції відбувається і за рахунок інтенсифікації виробництва. І, звичайно ж, як ви влучно акцентували, маємо вдосталь родючих чорноземів. Так, торік  в обробітку господарств усіх форм власності, включаючи населення, знаходилося 72,6 тис. га ріллі, в тому числі у сільськогосподарських підприємствах – 43,1 тис. га, з них 11 тис. га обробляють селянсько-фермерські господарства. Агроформуваннями р-ну усіх форм власності зібрано 179 тис. тонн зерна з площі 23874 га, що на 41% більше попереднього року. Збільшилася, відповідно, і середня врожайність зернових культур, яка становить 75 ц/га (на 13,6 ц більше, ніж у 2017 р.).

– Яким господарствам вдалося досягти найвищих показників врожайності?
– Найкращих врожаїв зернових культур з року в рік добиваються такі господарства як ТзОВ «Волинь Нова», ФГ «Галстедан», ПП «Макс Ком», ТзОВ «Агропродукт-Горохів», ПОСП ім. І Франка, ПОСП ім. Шевченка, ТзОВ «Городище», СГПП «Дружба».

– Які культури вирощують і наскільки вони виправдовують себе у теперішніх умовах?
– За обсягом вирощування зернових культур, ріпаку та сої сільгосппідприємства району посіли перше місце в області, цукрових буряків – третє, соняшника – п’яте місце. За урожайністю цих культур господарства району входять в четвірку найкращих. 
Одночасно зі збиранням зернових сільськогосподарські підприємства та фермерські господарства району успішно провели комплекс осінньо-польових робіт. Агрометеорологічні умови дали можливість розпочати сівбу в оптимальні строки. Під урожай нинішнього року озимі на зерно посіяні на 12210 га, в тому числі озима пшениця займає 11594 га.

– У сусідній Польщі набирає обертів садівнича справа, а яка перспектива цієї галузі на Горохівщині?
– Район має добрі передумови для розвитку садівництва. Йде тенденція до збільшення  площ під ним як у сільгосппідприємствах, так і в приватних господарствах населення. Зокрема, ФГ «Волинський сад» на території Печихвостівської сільради створило плодові насадження на 12 га, ФГ «Сад Михальчуків» на території Бранівської – на 3,12 га саджанців вишні. ТОВ «Волиньсадпродукт» на території Пустомитівської зайняло фундуком 10 га, а в перспективі планують створити ще 17 га плантацій. Особисті селянські господарства розмістили ягідники на 2,1 га.

– Чи є перспектива розвитку м’ясного і молочного скотарства, птахівництва? Що робиться у цьому напрямку?
– Галуззю тваринництва на даний час займається 18 сільськогосподарських підприємств. У 2018 р. в агроформуваннях району нараховувалося 8916 голів ВРХ. Маємо 3763 корови та понад 2065 свиней. 
Птахівництвом в районі займаються ТзОВ «Птахокомплексі «Губин» (с. Піски, с. Холонів) та ТзОВ «Астра» (с. Звиняче), в яких вирощується 456 тис. курей. Торік  вироблено 23042 т молока, що на 174 т більше попереднього року. Надій від корови за підсумками року у всіх сільськогосподарських товаровиробників досяг 6440 кг. Це більше загальнообласного показника на 428 кг!
Протягом останніх 4 років ситуація з поголів’ям ВРХ, в тому числі корів, стабілізувалася. У той же час валовий надій та продуктивність корів постійно зростає.
У м’ясному і молочному скотарстві добрі показники мають приватні підприємства ім. І. Франка, ім. Шевченка. Продуктивність корів у цих господарствах становить відповідно 9245 та 7890 кг.
У цих двох підприємствах в галузі тваринництва застосовують найсучасніші технології, у тому числі безприв’язна система утримання тварин та молочні доїльні зали, утримується найбільша кількість ВРХ: ПОСП ім. І. Франка – 1763 гол.,  в тому числі 880 корів, ПОСП ім. Шевченка – 1870 гол., в тому числі 900 корів.
В ПП «Макс Ком» завершилось будівництво свинокомплексу (2 приміщення на 3000 голів). Придбано імпортний племінний молодняк свиней у кількості 268 голів. Загальний обсяг інвестицій складає 12 млн грн. Проводиться реконструкція тваринницьких ферм у ПОСП «Русь».

– Як державні програми підтримують розвиток і модернізацію АПК?
– Для стимулювання розвитку аграрного сектора в районі розроблена Комплексна програма розвитку галузі АПК на 2016–2020 рр., яка передбачає вісім напрямків надання фінансової підтримки для особистих селянських господарств, сільськогосподарських кооперативів та підприємств. Торік із районного бюджету профінансовано 4 її напрямки: «Виплата дотації особистим селянським господарствам, де утримується три і більше корови» (170 тис. грн, із врахуванням додаткових асигнувань та перераховано дотацію згідно з поданими документами для 294 ОСГ в сумі 166,2 тис. грн); «На розвиток сільськогосподарських молочарських, виробничих, обслуговуючих кооперативів» передбачалося та витрачено 80 тис. грн.  Така ж сума перерахована для СОК «Степ». Це відшкодування за закуплену стаціонарну доїльну установку та термоцистерну для перевезення молока. «Дотація особистим селянським та фермерським господарствам за посадку садів і ягідників» – з передбачених 80 тис. грн  використано лише 52,3 тис. 10,7 тис. грн перераховано для 3-х ОСГ як відшкодування за закуплені саджанці малини. Понад 41 тис. грн повернуто за виготовлення проектно-кошторисних документацій ФГ «Сад Михальчуків» та ФГ Підбереззя сад». Дотацію за закуплені 3 племінні телички отримало ОСГ із с. Рачин.
Для підтримки сільськогосподарських товаровиробників р-ну минулоріч  діяла також обласна «Комплексна програма розвитку агропромислового комплексу Волинської області на 2016-2020 рр.» на умовах співфінансування з районного бюджету з окремих напрямків надання дотацій: для ОСГ, що утримують 3 і більше корови, виплачена субвенція в сумі 139,95 тис. грн; для сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Степ» відшкодовано 80 тис. грн за закуплене обладнання; за посадку садів і ягідників перераховано субвенцію в сумі 52,3 тис. грн. 

– Як би не складалася економічна ситуація, але вона не в силі зупинити поступ життя. Отут у пригоді молодим сім’ям могла б стати програма «Власний дім»!..
– У 2018 р. затверджено районну Програму підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» на 2018-2020 рр. Вона передбачає кредитування сільських забудовників при спорудженні, реконструкції житла, прокладання інженерних мереж з газифікації, електрифікації садиб. На це виділено 80 тис. грн. Відповідно до наявного ресурсу надано кошти на кредитування 4 фізичним особам.

– А що ж загальнодержавний бюджет? 
– Фінансова підтримка галузі агропромислового комплексу з Державного бюджету у 2018 р. здійснювалася за такими програмами: державна підтримка галузі тваринництва; фінансова підтримка розвитку фермерських господарств; державна підтримка розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства; часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва; фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів.
Сільгосппідприємства, особисті селянські господарства Горохівського р-ну теж отримати фінансову підтримку з Державного бюджету в сумі 5 млн 423 тис. грн.

– Як вона розподілена? 
– Щонайперше, вона була спрямована на підтримку галузі тваринництва. Дотацію на утримання молодняка ВРХ (телят) отримали 276 фізичних осіб у сумі 218,6 тис. грн та ще 12 суб’єктів господарювання – за утримання корів молочного, молочно-м’ясного та м’ясного напряму  на загальну суму 3147,49 тис. грн. Також  частково відшкодовано вартість закуплених племінних тварин (корови, нетелі,телиці): дотацію отримало одне фермерське господарство в сумі 92,3 тис. грн.
Здійснено і фінансову підтримку заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів: для 4-х сільськогосподарських підприємств відшкодовано 674,5 тис. грн фактично сплачених відсотків за кредитами, наданих комерційними банківськими установами.
Третій напрямок – фінансова підтримка розвитку фермерських господарств: бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь новоствореним фермерським господарствам. Її отримали 8ФГ на суму 427,7 тис. грн та бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь (інші ФГ) – отримали 39 ФГ на суму 862,5 тис. грн.

– Горохівщина повертає собі славу і «найсолодшого» району…
– Так, у 2017 р. завершено реконструкцію Горохівського цукрового заводу. Його відродило та стало власником ПП «Агро-Експрес-Сервіс». Цукровий завод за добу в перший рік роботи переробляв в середньому 6200 т цукрових буряків. Забезпечено таку потужність новітніми технологіями і сучасним обладнанням європейського зразка. Загалом на підприємстві створено 472 робочих місця. За час реконструкції інвестор вклав 465 млн грн.

Володимир ПРИХОДЬКО,
Сергій ЦЮРИЦЬ.

На фото Віктора РАЙОВА: голова Горохівської райдержадміністрації Юлія Гринчук.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%