Туалет Нужникович Сортир

Туалет Нужникович Сортир


Чому сільські діти Волині досі мусять справляти нужду в допотопних конструкціях на шкільних дворах та зупинках?

В передостанній день зими на засіданні Кабміну глава уряду Володимир Гройсман оголосив священну війну до переможного кінця з вуличними туалетами для учнів і вчителів.
«Не розумію, чому раніше не можна було це зробити? У кожній області – скільки таких шкіл, в яких районах? Поставити їм завдання, щоб до кінця року всі школи отримали теплі, нормальні туалети», – цитує Прем’єр-міністра урядова прес-служба.
Володимир Гройсман переконаний:  це питання відповідальності міських голів і голів райдержадміністрацій, причому, гроші на це вже виділено з Держбюджету в розмірі 267,3 млн грн. Це – на 680 шкіл по всій Україні, найбільше з яких – у Закарпатській обл.
Ще під час засідання Кабміну Міністр освіти і науки України, колишня голова профільного парламентського комітету від «Батьківщини» (згодом перейшла в лави «Народного фронту», за квотою якого й отримала міністерську посаду, – авт.)  Лілія Гриневич деталізувала: всі сільські школи обладнають сучасними санвузлами за умови… «долучення місцевих субвенцій». Тобто, додаткові гроші Кабмін знову пропонує шукати і в так небагатих бюджетах місцевих органів влади за схемою 50 на 50.
«Ми розпочали програму «Гідність дитини», за якою хочемо закрити ганебне явище, що діти у приміщенні не мають теплої вбиральні! – ці слова Лілія Гриневич промовила під час недавнього перебування на Волині. – До цього часу є школи з туалетами на вулиці, а це – неприпустимо в XXI столітті!».
Волиняни також дізналися, що в 2019 р. централізовано можуть розраховувати на 16 млн 900 тис. грн, яких має вистачити аж на 46 сільських шкіл, які працюють без внутрішніх санвузлів.
А що ж думають із приводу практичної реалізації ініціатив, озвучених Володимиром Гройсманом і Лілією Гриневич у волинській глибинці? Тим паче, що в області ще в 2012 р. голова облради Борис Клімчук підписав протокольне доручення всім структурним підрозділам та органам місцевого самоврядування, щоб, врешті-решт, мати внутрішні вбиральні.
Нещодавно відбулася зустріч із головою Маневицької райдержадміністрації Андрієм Линдюком, під час якої першим питанням якраз і була тема туалетів у шкільних приміщеннях.
«Проблему облаштування сучасних санвузлів у школах я б розділив на дві частини. У нашому районі також є низка сільських шкіл, які не забезпечені внутрішніми туалетами, котрі, за великим рахунком, там і непотрібні. От, наприклад, є початкова школа, що вже стала філією опорного навчального закладу, і де наразі навчається 8 учнів. Туалет біля неї – на вулиці. Але я точно знаю, що пройде кілька років, і учні будуть навчаться в іншій школі, куди їх доставлятиме «Шкільний автобус». Відповідно, навіщо витрачати бюджетні кошти на спорудження внутрішнього санвузла в школі, яка зараз ще існує, але невдовзі буде закрита?», – пояснює реалії Андрій Олександрович.Але як вирішити проблему, коли школа є і буде, а кількість дітей у ній тільки зростатиме?
«І в цьому сегменті не все так просто та однозначно. Є старі школи, котрі будувалися в часи, коли навіть у проектно-кошторисній документації не передбачалися внутрішні санвузли. Парадокс? Так! Але – реальність. Значить, у багатьох випадках для вирішення проблеми треба добудувати школу. І робити це треба за всіма існуючими державними архітектурно-будівельними нормами! Що виходить? Нам паралельно доведеться вирішувати ще більший комплекс питань: наприклад, створювати пожежну водойму, підводити централізоване водопостачання чи забезпечувати хімчистку стічних вод. А це – додаткові кошти!», – пояснює Андрій Линдюк.
Отож, щоб створити за всіма вимогами туалет для 50-100 дітей та учителів, доведеться  витратити щонайменше до 1 млн грн! Де їх узяти? Уряд сказав, що дав грошей удосталь…
Багато це чи мало – 17 млн грн для шкіл, де на подвір’ях стоять допотопні конструкції під назвою Туалет Нужникович Сортир? Якщо добудовувати нові приміщення та створювати необхідну інфраструктуру, сучасні санвузли за кошти Держбюджету можна буде створити лише в 17 школах… А міністерка Лілія Гриневич поставила завдання переобладнати за ці гроші аж 46 навчальних закладів!
«Якщо вишукати всередині існуючої школи кімнату, котру можна переобладнати під туалет, тоді можна здешевити на пару сотень тисяч гривень загальну суму витрат», – вважає Андрій Линдюк. 
Вочевидь, саме цим шляхом і буде змушена піти виконавча та представницька влада на обласному та районному рівнях, а також – місцевого самоврядування. Проте нехитрі підрахунки свідчать: 17 млн грн – це явно недостатня сума для облаштування всіх 46 шкіл внутрішніми санвузлами, тим паче, що реально їх кількість набагато більша.
Крім цього, треба нагадати: раніше облдержадміністрація та облрада вже виділяли кошти волинського бюджету на спорудження санвузлів усередині навчальних закладів. Звичайно, на умовах співфінансування з бюджетів районів, ОТГ і сільрад.
Але щоразу ці благі наміри вели прямісінько в… нужник!
Згадаймо, як наприкінці 2016 р. облрада вимагала звіту від голови облдержадміністрації Володимира Гунчика за використання виділених коштів, у тому числі – скерованих на спорудження шкільних вбиралень. 
«Ми розберемося в усьому! Зокрема, скільки грошей із обласного бюджету освоєно і скільки не освоєно і з яких причин? І звіт голови облдержадміністрації, якого не було 2 роки, не буде формальним», – заявив 1 грудня 2016 р. голова облради Ігор Палиця.
А ще в березні 2017 р. за поданням голови облдержадміністрації Володимира Гунчика облраді пропонувалося виділити з облбюджету 4 млн 163 тис. 100 грн на вирішення цієї проблеми в 17 школах.  Найбільше пропонувалося теплих вбиралень спорудити в Любешівському та Маневицькому р-нах (по 5 у кожному). 
На бюджетній комісії облради з приводу цього проекту 2 роки тому розгорівся скандал. Бо на одні туалети виділяли по 1 млн грн, а на інші  по 40 тис. Виникали питання, чому нерівномірно між районами розподілили ці специфічні об’єкти… Директор департаменту фінансів облдержадміністрації Ігор Никитюк тоді пояснював:
«Це цільові кошти, й вони будуть використані виключно на ці об’єкти. Торік ми виділяли всім однаково, але грошей не вистачило завершити всі об’єкти, тому ми даємо всім стільки, скільки треба».
Та ці аргументи не задовольнили депутатів. І вони недалекоглядно виділили на кожен туалет по 100 тис. грн.
І що? Здебільшого, проблема так і не вирішена…  Навіть не зважаючи на пропозицію трирічної давності від Ігоря Палиці, коли він за зрив «туалетного проекту» пропонував «поставити питання про відповідність начальників профільних управлінь і заступників голови облдержадміністрації про відповідність займаним посадам».  Всі вони дивним чином збереглися і навіть супроводжували Лілію Гриневич у її турне по Волині…
Як свідчить відповідь на адресу ІА «Конкурент», підписана начальником управління освіти облдержадміністрації Плахотною, станом на жовтень 2017 р. у 114 волинських школах не було внутрішніх санвузлів: серед шкіл І-ІІІ ст. – 5, серед шкіл І-ІІ ст. – 50, а серед шкіл І ст. – 56.
А в департаменті фінансів та бюджету облдержадміністрації тоді ж пояснили, що у 2017 р. як субвенції місцевим бюджетам на облаштування внутрішніх санітарних вузлів у загальноосвітніх навчальних закладах на умовах співфінансування (50 на 50%) з місцевими бюджетами, надали 1,7 млн грн. Але станом на 1 жовтня 2017 р. освоїли 589,1 тис. грн із цих коштів, тобто – лише 34,7%.
У повному обсязі та за прямим призначенням використали гроші у Камінь-Каширському, Ратнівському р-нах, ОТГ Люблінця та Прилісного. Частково (198,8 із 500 тис. грн) – у Любешівському р-ні. Іншим похвалитися було нічим…
Тому все повертається на круги своя. Знову будемо боротися проти Туалета Нужниковича Сортира.  До боротьби з «ганебним явищем» уже на загальнодержавному рівні вирішив узятися Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман та все та ж… профільна міністерка Лілія Гриневич. Обурюються, звинувачують місцеву владу, виділяють якісь крихти на шкільні туалети… А в результаті, з кого спитати за результат уже восени нинішнього року після чергових парламентських виборів, коли склад КМУ народні депутати сформують в іншій конфігурації? Чи, можливо, навіть раніше, з урахуванням підсумків виборів Президента?

Роман УСТИМЧУК.

На фото ІА «Конкурент» і автора: старий вуличний туалет в с. Юнівка Локачинського р-ну та зупинці громадського транспорту; типовий «санвузол» типу «сортир»; «нужникова схема».

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (233) - 86.9%
Пізно (7) - 2.6%
Яка різниця? (7) - 2.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (11) - 4.1%
Мені байдуже (9) - 3.4%