Чого журяться Журавники?

Чого журяться Журавники?

У квітні позаминулого року в прикордонному з Львівщиною с. Журавники на Горохівщині було неспокійно. Тут охочі до чужої землі з Галичини вирішили прибрати до рук ласі наділи… Та пристрасті вгамувалися ненадовго. Знову квітень. І знову в Журавниках війна.

Торік дійшло до того, що на місце конфлікту приїхали не лише правоохоронці на чолі з керівником райвідділку внутрішніх справ Сергієм Поторасем, але й керівники обох гілок місцевої влади – голова райради Тарас Щерблюк та голова райдержадміністрації Любов Матвеєва. Разом із сільським головою Віталієм Сойком і керівником ТОВ «Агросвіт Волинь» Євгеном Шелепіною намагалися донести до свідомості власника фірми «Галстедан» Степана Галущака з с. Стоянів Радехівського р-ну Львівської обл., що на чужу землю, орендовану в місцевих пайовиків, зазіхати не варто. І без будь-якого права підбурювати людей, щоб вони розривали договори оренди та заважали сівбі, тим паче.
І хоча тривала дискусія з десятком місцевих пайовиків тоді завершилася «мировою» (мовляв, земля не жде, зернові треба сіяти), сусідський «Галстедан» не вгамувався. В с. Журавники вже виникло однойменне фермерське господарство. Для чого? Знову настав квітень. І знову в селі все кипить-бурлить…
Отже, 9 власників земельних паїв уклали договори оренди з ФГ «КОМ.ФОР», котрі діють і на цей момент. У фермерському господарстві уже готувалися до посівів соняшнику, як… у полі 8 квітня ц. р. загуркотіла чужа техніка. 
Зафіксували потужний і дорогий  трактор «Джон Дір» із державним номерним знаком 26836 АС, сівалку «Джон Дір» № 28692 АС та телескопічний навантажувач GCB, № 33010 АС.
«За попередньою інформацію, вказана техніка належить ФГ «Галстедан» (Код ЄДРПОУ 37707308  45737, Волинська обл., Горохівський район, село Журавники). Такі дії службових осіб цієї структури грубо порушують законні права та інтереси ФГ «КОМ.ФОР» та спричиняють збитки нашому господарству, адже ми не можемо приступити до господарського використання наших земель та розпочати посівну компанію.  На згаданих земельних ділянках наше господарство планувало посіви соняшнику. Згідно з бухгалтерською та статистичною звітністю, середня врожайність соняшнику у 2018 р. складала 3,25 т із одного гектара, середня ціна продажу за одну тонну склала 9 тис. 910 грн із ПДВ. Орієнтовна вартість завданих збитків господарству через незаконне використання землі, яка перебуває в оренді ФГ «КОМ.ФОР» загальною площею 15,22 га становить орієнтовно 490198 грн», – свідчить керівник фермерського господарства «КОМ.ФОР» Т. В. Навроцький.Саме тому 9 квітня 2019 р. він і написав заяву про правопорушення керівнику обласного оперативного штабу із забезпечення прав і свобод землевласників та землекористувачів та їх майнових прав, першому заступнику голови облдержадміністрації Олександру Киричуку. Крім цього, на місце події було викликано співробітників поліції, котрі задокументували те, що зафіксували.
Отже, на понад 15 га землі, куди було виведено чужу техніку, у ФГ «КОМ.ФОР» є діючі договори оренди, недійними в судовому порядку вони не визнавалися та не розривалися,  відповідні записи в Державному реєстрі – не скасовувалися.
«Вказані дії можуть свідчити про наявність в діях  службових ФГ «ГАЛСТЕДАН»  ознак складу злочинів, передбачених  ч.1 ст.197-1, ч.3 ст.206  КК України», – засвідчують у ФГ «КОМ.ФОР».
Але як відреагують в обласному оперативному штабі на черговий факт земельного рейдерства в с. Журавники?
Аби прояснити ситуацію, зателефонували голові Горохівської райради Тарасові Щерблюку. Тарас Васильович, виявляється, у загальних рисах із проблемою ознайомлений. У ФГ «КОМ. ФОР» договори оренди з власниками паїв дійсно укладені. Але наскільки вони відповідають усім юридичним нормам, сказати важко. З приводу суперечностей між трьома сторонами: двома фермерськими господарствами та власниками паїв – правоохоронці відкрили кримінальне провадження. 
«Хоча це питання не в нашій компетенції, – говорить районний очільник, –  але мені не байдужа доля землі, яка має родити врожаї та приносити прибуток нашій громаді. Це питання варто було розв’язувати набагато раніше, а не чекати, доки поле покличе на весняну сівбу».Подібну думку висловила і голова Горохівської райдержадміністрації Юлія Гринчук. 
«Важко, – зауважила Юлія Юріївна, – зорієнтуватися, хто винен, а хто правий чи хто хитріший... Кожна сторона стверджує, що документи у неї. З цим  повинні розібратися правоохоронні органи. Чим швидше, тим краще.  Ні за ким ніхто руки не тягне. Усе має вирішуватися на законодавчому рівні. Повинна бути повага один до одного, бо то не та війна, в якій хтось має отримати перемогу за будь-яку ціну. Думати треба не лише про власні інтереси, а, насамперед, про громаду».
Ці твердження наштовхнули на ще один логічний висновок. У цьому питанні, знову-таки, недопрацьовує центральна влада. Чому? Пора було б давно зробити оцінку вартості землі за її бальною системою, і на тій основі затвердити відповідну ціну оплати за гектар. Це дало б можливість уникати подібних конфліктів. Кому б власник паю не здавав землю в оренду, оплата була б однакова. А коли б хтось спробував звабити додатковим «заробітком» чи іншим «аргументом», це вважалося б елементом корупції. У такому разі можна і закон застосувати на повну силу до обох учасників зговору… 
Поки ж маємо те, що маємо, як казав перший Президент України Леонід Кравчук, за якого, в принципі, і почала руйнуватися колгоспна система, а селяни стали власникам земельних і майнових паїв…
«Волинська газета» буде тримати розвиток подій на особливому контролі, адже «випадковість», котра повторюється з року в рік, уже стає системою, яка, схоже, бере гору над усіма державними та правоохоронними органами та законними правами сільгоспвиробників, коли на орендовані поля виїжджає чужа техніка.

Володимир ДАНИЛЮК,

Володимир ПРИХОДЬКО.

На фото Володимира ПРИХОДЬКА: посівна на конфліктних ланах; Дмитрівська православна церква в с. Журавники за свій вік пережила дві світових війни, а тепер мовчки дивиться на початок третьої, земельної; селянське обійстя.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (8) - 57.1%
Пізно (1) - 7.1%
Яка різниця? (1) - 7.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (0) - 0%
Мені байдуже (3) - 21.4%