1941 чи 1939?

1941 чи 1939?

Як відомо, Громадська рада при Луцькому міському голові звернулася до мерії, облдержадміністрації та Міністерства культури України з пропозицією до 80-річчя початку Другої світової війни в Європі виправити історичну помилку на луцькому меморіалі, змінивши дату справжнього початку війни з 1941 р. на 1939 р.


Луцький Меморіал «Вічна слава», як відомо, був споруджений у 1955-1977 рр. на місці древнього римо-католицького кладовища, від якого залишився хіба що будиночок сторожа, який зараз має статус Будинку панахиди і використовується для відспівування новопреставлених та прощання з небіжчиками.

Оскільки радянська влада намагалася до 30-річчя Перемоги стерти будь-яку згадку про справжній початок Другої світової війни в Європі і жодним чином не згадувати про вступ СССР у цю війну на боці нацистських агресорів після підписання 23 серпня 1939 р. пакту Молотова-Ріббентропа та 28 вересня того ж року Договору про дружбу та кордони, то було зрівняно з землею не лише старі поховання, але й затверджено концепцію будівництва серпасто-молоткастого пантеону, де ліворуч від центрального входу були цифри 1941, а праворуч – 1945.

Як відомо, саме в радянській версії про «віроломний напад гітлерівської Німеччини на СССР» на світанку 22 червня саме 1941 р. вважався початком Великої вітчизняної війни, тоді як увесь світ знає, що Друга світова в Європі розпочалася нападом гітлерівської Німеччини на Другу Річ Посполиту вдосвіта 1 вересня 1939 р. Оскільки Волинь тоді належала до складу Польщі, то наші діди та прадіди в складі Війська Польського зі зброєю в руках першими вступили в бій із нацистськими окупантами, а німецька авіація серед інших міст бомбила і Луцьк, Ковель та Володимир-Волинський. Втрат від асів Люфтваффе зазнавало не лише мирне населення, але й військовослужбовці, частина з яких була похована саме на цьому римо-католицькому кладовищі, проте їхні могили були ліквідовані в 1975-1977 рр.

Як відомо, 1 вересня в Європі будуть відзначати 80-річчя від початку Другої світової війни. Саме тому очільник Волинського «Меморіалу» імені Василя Стуса Олександр Жук і запропонував крім капітальної реконструкції на перспективу вже найближчим часом виправити хоча б явну історичну невідповідність, замінивши 1941 р. на вході до меморіалу на 1939 р. Це підтримано на засіданні Громадської ради при Луцькому міському голові, яку очолює Володимир Данилюк.

І доки ініціативу розглядають та мусолять на рівні місцевої влади, як стало відомо з достеменних джерел, відповідне клопотання вже отримав Міністр культури України Євген Нищук і пообіцяв максимальне сприяння, адже комплекс знаходиться у віданні саме цього органу виконавчої влади, а Всеукраїнське товариство політв'язнів і репресованих «Меморіал» імені Василя Стуса очолює Перший віце-прем'єр-міністр Степан Кубів.

Тож є сподівання, що найближчим часом усі дозволи на зміну цифр буде отримано, тоді як у м. луцьку повним ходом готуються до чергового відзначення на Меморіалі «Вічна слава» 8 травня як дня пам'яті та примирення і 9 травня як старого Дня перемоги, забуваючи, що насправді Друга світова війна і почалася 1 вересня 1939 р. за участі волинян, і закінчилася 2 вересня 1945 р., коли капітулювала імператорська Японія, а на Далекому Сході в період із 9 травня до 2 вересня 1945 р. у складі радянської армії загинули тисячі вихідців із Волині.

Роман УСТИМЧУК.

На фото автора: луцький меморіал, на якому цифри 1941 р. як дата початку Другої світової війни рано чи пізно зміняться на справжню дату – 1939 р.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (234) - 86.7%
Пізно (7) - 2.6%
Яка різниця? (8) - 3%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (11) - 4.1%
Мені байдуже (9) - 3.3%