Труять усе живе

Труять усе живе

Безконтрольне використання орендарями земельних паїв отрутохімікатів призводить не лише до загибелі бджіл, але й підвищує рівень захворюваності людей. Але чи контролює хтось на Волині цей процес?

Типовий приклад. 2 роки тому у Чабанах, що на Хмельниччині, фермер покропив поля пестицидами. У результаті у власників пасік по всіх навколишніх селах загинули бджоли.
«Зранку почали обробляти поля. Дихати не було чим, я втік до хати, але бджіл із собою не забереш. Потім глянув  – 40% комах загинули. Не по-людськи вони роблять. Мали б попереджати про таке. Та й навіщо кропити хімікатами у той день, коли вітер в сторону села?», – обурювався пасічник Антон Кармелюк, розмовляючи з журналістами порталу «Народний контроль».
Ця безрадісна картина, на жаль, типова і для Волині. Торік, перебуваючи в відрядженні в с. Немир Рожищенського р-ну, довелося наслухатися від місцевих селян чимало нарікань та фактично безконтрольне використання гербіцидів під час обробітку полів. 
Для виробників сільгосппродукції, в принципі, ніяких перешкод щодо внесення отрутохімікатів на поля не існує. Але іншим людям ця тема дуже болюча. Насамперед, хімічна зброя проти бур’янів шкодить здоров’ю та життю не лише селян, але й споживачів продовольчих товарів сумнівної якості або просто шкідливих для організму!На жаль, державні структури та громадські організації Волині не проводять ніякої роз’яснювальної роботи з цієї важливої теми. Тому доводиться скористатися матеріалом колег із газети «Експрес», які поцікавилася думкою в еколога Міжнародної благодійної організації  «Екологія. Право. Людина» Алли Войцеховської та віце-президента Асоціації фермерів України Леоніда Кириченка:

– Чи повинні власники сповіщати людей про обробку земель хімікатами?
– Про здійснення обробки полів, внесення пестицидів агропідприємства й фермери повинні повідомити органи місцевого самоврядування. Органи місцевого самоврядування, своєю чергою, населення, зокрема, пасічників. Бо бджоли – це природний тест на чисте довкілля. Внаслідок використання хімікатів вони можуть загинути. Такі випадки зафіксовані в Рівненській, Житомирській, Сумській, Черкаській, Тернопільській та інших обл. Фермери мають сповіщати про обприскування земель власників тварин, щоб вони не виганяли худобу на пасовища.

 – Хто має відповідати за погіршення стану довкілля та здоров’я людей?
– За порушення законодавчих норм має відповідати господар або підприємство, яке вносить хімікати. Але визначити пестицид, який вносили фермери, дуже важко. Нині в Україні фактично відсутній контроль за використанням агропідприємствами пестицидів. У м. Києві є 2 інститути, які досліджують великий спектр пестицидів і агрохімікатів, які працюють… на договірних засадах. Щоб визначити людям, який пестицид вносило підприємство, треба зі залученням представників Держпродспоживслужби або Держекоінспекції, органів місцевого самоврядування, представників підприємства відібрати пробу грунту, води, бджіл, сільськогогосподарської продукції. Крім того, опломбувати цю пробу та направити на дослідження. Але експертиза пестицидів досить дороговартісна. Тому люди рідко коли можуть дозволити собі провести дослідження на вміст пестициду. До того ж окремі пестициди мають періоди розпаду 5-10 днів залежно від класу пестициду. Доки людина довезе зразок у лабораторію, діюча речовина може розкластись.

– Яка відповідальність передбачена за порушення правил внесення пестицидів?
– Законодавством за такі дії передбачена адміністративна, матеріальна та кримінальна відповідальність. Якщо встановлено порушення закону про заподіяння шкоди довкіллю, забруднення грунту, води, повітря, у кращому випадку фермер сплачує штраф або отримує припис – обов’язкову до виконання державну вимогу. За фактом забруднення передбачене відшкодування. Крім того, Нацполіція може розпочати й кримінальне провадження. Однак існує лише декілька випадків притягнення до відповідальності. Підприємство включають до переліку планових перевірок, здійснюють перевірку діяльності. Приміром, сума штрафів окремого підприємства в Рівненській обл. становила 1100 грн».
Відтак, редакція «Волинської газети» скеровує інформаційні запити щодо контролю за внесенням пестицидів і міндобрив на поля в усі мислимі і немислимі державні інституції, а селян закликає бути пильними, а в випадку порушення користувачами сільгоспугідь норм екологічної безпеки викликати поліцію та місцеву владу для складання протоколів.

Світлана КОМА.

На фото автора: всі волинські поля обробляються отрутохімікатами; будинок сільради в с. Немир, де торік люди не мали чим дихати від смороду шкідливих пестицидів.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (8) - 57.1%
Пізно (1) - 7.1%
Яка різниця? (1) - 7.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (0) - 0%
Мені байдуже (3) - 21.4%