Підводить нерішучість?

Підводить нерішучість?


Зволікання камінь-каширців у створенні ОТГ із центром у райцентрі турбує всю Волинь і потребує більш глибокого обговорення. 

У матеріалі «Вулкан камінь-каширського значення» («Волинська газета» №22 від 30 травня ц. р.) журналісти розпочали розмову про причини гальмування реформи децентралізації у Камінь-Каширському р-ні. 
Швидше усього вона й стала на заваді керівництву міської ради Каменя-Каширського і в першу чергу її голови до об’єднання з іншими сільськими радами в одну спільноту. Подібне злиття мало б відбутися давним-давно, від чого новоутворений альянс лише виграв би, отримавши від державі значні кошти на розвиток інфраструктури. На жаль, як зазначали виступаючі під час роботи «круглого столу», цього чомусь не сталося. 
– У мене таке враження, що самоврядний орган міста на чолі з керівником втратив відчуття реальності, – з болем у душі говорив голова Камінь-Каширського районного суду Віктор Гордійчук. – Вони ніби зійшли зі швидкого поїзда на глухому полустанку і не знають, у який бік податися. Топтання на місці лише усугубляє безвихідь. Мене дивує, що міськрада навіть не спромоглася розробити положення про громадські слухання. Саме через те вони не можуть почути думку містян, котрі давно говорять про готовність до об’єднання з сусідніми сільськими радами. Міськрадівці в один голос заявляють, що це призведе до гіршої фінансової ситуації. У виграші будуть лише сільські жителі. Як аргумент, наводять якісь невідь-звідки взяті розрахунки. 
Тому патріот Каменя-Каширського і знаний служитель Феміди прямо запитав міськрадівців: 
– Чи всі жителі міста справно платять податки? Відразу відповім, безперечно, що ні. Чому? Бо нема порядку і належного обліку. Ось де губляться ваші гроші, які мали б наповнювати міську казну. Я досконало обізнаний із ситуацією в Любешові, Ратному, Старій Виживці. Там підхід до оплати за землю зовсім інший, державницький. Саме це дало змогу голові Любешівської об’єднаної громади Олегу Куху прокласти асфальт до свого села. Є кошти – є дороги, можна думати про розвиток інфраструктури. 
 Гріш ціна вам буде, коли не подумаєте про майбутнє. Наступні покоління вам цього не простять, – емоційно завершив свій виступ очільник судової гілки влади.
Такої ж думки дотримувалося більшість виступаючих – народний депутат України IV скликання Микола Потапчук, колишній керівник цього району Іван Карпомиз, консультанти Асоціації міст України – Валентин Малиновський (із правових питань), Василь Гром (із бюджетних) і Тамара Зубенко (із питань комунікацій). Дискусія тривала три години. 
Зокрема, Василь Гром звернув увагу на фінансові переваги тих ОТГ, де багато дітей, зробив фахову експертизу «міськрадівських фінансових розрахунків», які «демонструють» ніби-то «прогнозовану збитковість» для ОТГівського бюджету у разі об’єднання з прилеглими сільськими радами. На його ж думку, Камінь-Каширська ОТГ навпаки від цього об’єднання тільки виграє і матиме збалансований бюджет, цьому сприятимуть солідні освітня і медична субвенції, про це свідчить і збалансованість міського і сільського населення –по 12,5 тисяч. А за умови приєднання до Камінь-Каширської ОТГ Полицівської сільської ради сільське населення може трішки й переважати, що однак не буде тягарем для містян.
Шкода, що ніхто з містян не згадав, що Камінь-Каширський усі ці роки будувався як центр районної громади і, звісно, фінансувався часто й за рахунок сільських громад. А тепер, коли місто збудоване, нові князькі-господарі вже дивляться на села як на баласт. Ще трохи, вони ладні будуть продати містечко тому, хто більше заплатить, або ж при виході для себе увійти навіть до ОТГ з багатеньким центром у поближньому селі, якщо таке буде. Хутірське, далеке від української державницької ідеології, мислення зробило заручником усіх містян і навіть жителів району. 
З «малої Батьківщини» екс-голови облдержадміністрації Володимира Гунчика, який у рідному районі майже за 3 роки не спромігся допомогти створити жодної ОТГ, чесно кажучи, вже тільки лінивий не глузує…Що мали бути попереду, показати приклад, то плетуться у хвості і бездіяльністю стримують одну з головних реформ. А декотрі сільради, як Тоболівська, бачачи, що в районі каші не звариш, уже рвонули до сусіднього, Маневицького – в Прилісненську ОТГ. Туди ближче й автобуси частіше ходять. 
Під час дебатів виявилося, що об’єднанню то річка заважає, бо моста нема кому зробити, то амбіції очільників сільрад та їхніх покровителів.
– Так і район можна втратити, не кажучи про історичну місію Каменя-Каширського: розлізеться, хто до Маневицького, хто до Любешівського, хто до Ратнівського… – висловлювали думку і гості, і місцеві промовці. – Із п’яти ОТГ, передбачених Перспективним планом формування територій Волинської області, тут створили лише Гуто-Боровенську – і ту поза планом. Решта, з різних причин, пасуть задніх. Через те можуть втратити право на інфраструктурну субвенцію на 5 років, бо громадам, створеним у примусовому порядку, їх можуть не дати, а це – 1 млн грн.
Професор Валентин Малиновський ледь не благав: 
– Не дайте зникнути з карти Волині району, створіть Камінь-Каширську ОТГ, щоб місто, яке мало Магдебурзьке право, не опинилося на задньому дворі історії... 
При цьому наголосив, що вже на роль повітового центру претендує Любешів, а не Камінь-Каширський… 
Експерт зауважив, що на виправлення ситуації є час до 1 серпня.
Очільник Гуто-Боровенської ОТГ Микола Оліферчук зазначив, що фінансові можливості суттєво зростають, після об’єднання бюджет їхньої ОТГ склав 33 млн 500 тис. грн, за 4місяці 2019-го його помісячні бюджетні призначення вже перевиконали на 700 тис., які вкладають у розвиток території.
Підтримав створення Камінь-Каширської ОТГ і голова райради Віктор Сус. Втім, досвідчений керівник, що у минулому також очолював і райдержадміністрацію, висловився за пошук консенсусу, продовження діалогу і консультацій, адже пересваритися в районі легко, та сваркою діла не зробиш. 
– Нам усім тут разом жити, – роздумливо мовив насамкінець. – Маємо шукати порозуміння.
Фактично усі виступаючі не могли стриматися від емоційних оцінок, а дехто зривався й на крик. Так тривало три години, допоки не прийняли рішення про створення робочої групи за участі керівництва району, депутатів, сільських голів та юристів. Саме вона має стати тим робочим двигуном, що допомагатиме у створенні ОТГ. Присутні депутати міськради запевнили, що будуть боротися за створення ОТГ на позачерговій сесії. 
Вона проходила вчора, на ній депутати розглянули питання «Про прийняття Положення «Про громадські слухання в Камінь-Каширській міській раді», «Про ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад м. Каменя-Каширського, с. Підцир’я, Олексіївка Камінь-Каширської міськради, с. Клітицьк, Яловацьк, Гута-Камінська Клітицької сільради, с. Раків Ліс, Підріччя Раково-Ліської сільради, с. Грудки Грудківської сільради, с. Осівці, Ольшани, Залазько-Осівецької сільради, с. Видерта Видертської сільради, с. Ворокомле Ворокомлівської сільради в Камінь-Каширську територіальну громаду з центром у місті Камінь-Каширський».
Міський голова Василь Бондар у телефонній розмові з нами напередодні сесії заявив, що особисто він проти створення ОТГ.
– Чому я маю бути «за», коли мені лишився ще рік на посаді голови!? – мовив. Депутати, однак, думається, підтримають її створення.
Отож Камінь-Каширська ОТГ має таки з’явитися, стати центром повіту і врятувати район, але за це потрібно буде поборотися усім миром. 
…І є вже перші зрушення: сесія Карасинської сільради на ініціативу Сошичненського сільського голови про створення Сошичненської ОТГ відповіла згодою. Депутат райради Світлана Сидорук, яку делегували до районної робочої групи по створенню ОТГ, взяла участь у громадських слуханнях в с. Карасин, Карпилівка, Стобихівка та сесії в Карасинській громаді. Слухання у перших двох селах та сесія Карасинської сільради дали згоду на об’єднання, а ось стобихівці утрималися від прийняття рішення і віддали це право сесії. Їх хвилює зовсім інше питання – початок будівництва нової школи.
– Люди бояться, що коли буде ОТГ – будівництва школи не буде, – деталізує пані Світлана. – Спробуємо допомогти їм в цьому питанні і, можливо, наші сусіди зрозуміють переваги нашої спільної громади. Працюємо далі, а хто працює, той матиме результат. 

Володимир ПРИХОДЬКО,
Сергій ЦЮРИЦЬ.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (543) - 87.9%
Пізно (21) - 3.4%
Яка різниця? (10) - 1.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (21) - 3.4%
Мені байдуже (20) - 3.2%