Міф про 22 червня

Міф про 22 червня


«Киев бомбили, нам обьявили, что началася война…». 

Ці слова зі старої радянської пісеньки про початок другого етапу Другої світової війни в Європі, яку згодом назвали «Великою Вітчизняною», чи не найкраще відображають суть епохи, що спричинила для українців мільйонні смерті та масову розруху. 
Особливо важко було зрозуміти громадянам тодішнього СССР, як могло статися, що через 8 днів після заяви ТАСС про непорушність дружби між Москвою та Берліном, після наказу РККА «не піддаватися на провокації» та не відкривати вогонь у відповідь навіть після масового наступу Вермахту, раптом – повномасштабна війна з недавнім союзником! З тим самим, із яким разом ділили Європу. У 1939 р. – Польщу. Потім Румунію та Фінляндію… 
Що ж пішло не так і чому майбутні союзники СССР по Антигітлерівській коаліції з полегшенням зітхнули, коли Адольф Гітлер замість наступу на Велику Британію відправив свою армаду на Схід?
Причина відома: восени 1940 р. нарком В’ячеслав Молотов приїхав у Берлін, щоб виторгувати в нацистів дозвіл на окупацію багатої на нафту Румунії та інших балканських країн. Пальне для танків і літаків було потрібне і самим гітлерівцям. Тому після фіаско в переговорах німці почали створювати план наступу на СССР під назвою «Барбаросса», а совєти – аналогічну «Грозу».
Всі прагнули «бити ворога на його території малою кров’ю», і лише питанням часу залишалося, хто почне наступ першим.
Про це, до речі, свідчить і заява ТАСС від 14 червня 1941 р., де прямо сказано (мовою оригіналу):
«…В иностранной печати стали муссироваться слухи о «близости войны между СССР и Германией». По этим слухам: 1) Германия будто бы предъявила СССР претензии территориального и экономического характера и теперь идут переговоры между Германией и СССР о заключении нового, более тесного соглашения между ними; 2) СССР будто бы отклонил эти претензии, в связи с чем Германия стала сосредоточивать свои войска у границ СССР с целью нападения на СССР; 3) Советский Союз, в свою очередь, стал будто бы усиленно готовиться к войне с Германией и сосредоточивает войска у границ последней»...
Ранок 22 червня показав, що так воно й було… Готувалися до наступу обидві сторони, просто фюрер устиг першим…
Ця історія далекого минулого, втім, не втратила актуальності й досі. Бо ніякі договори з агресорами не ліквідовують загрозу з їхнього боку в будь-який момент розпочати наступ та окупацію. І новій українській владі це треба особливо чітко затямити в стосунках із Кремлем.

Володимир ДАНИЛЮК.
 
На фото з архіву: вирізка з московської газети «Известия» від 14 червня 1941 р. про непорушну дружбу між СССР і Третім рейхом.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (8) - 57.1%
Пізно (1) - 7.1%
Яка різниця? (1) - 7.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (0) - 0%
Мені байдуже (3) - 21.4%